Jak luty, to Walentynki. A jak Walentynki, to z kolei pomysły, co można obejrzeć we dwoje, celebrując wspólny wieczór. Najlepiej oczywiście, aby był to obraz z miłosnym wątkiem. Komedia romantyczna? A może melodramat? To wszystko zależy od tego, na na co macie ochotę. Płakać ze śmiechu czy ze wzruszenia? 

Domyślamy się, że komedie romantyczne mogą was nieco odstraszać. W końcu powstało zbyt wiele produkcji, po obejrzeniu których dochodzimy do wniosku, że jednak nie były one ani romantyczne, ani tym bardziej śmieszne. Na szczęście jest też mnóstwo fajnych filmów romantycznych, gdzie owszem – mamy do czynienia z klasycznym miłosnym motywem, ale to wcale nie przeszkodziło w tym, żeby nie zadbać o całą resztę, czyli ciekawie napisanych, nietuzinkowych bohaterów, piękne zdjęcia i muzykę. My mieliśmy to szczęście, że obejrzeliśmy takich obrazów całkiem sporo, więc z przyjemnością podrzucimy wam kilka tytułów.

Lubicie polskie komedie romantyczne? W sieci powstało miejsce idealne dla Was! >>>

Fajny film romantyczny nie musi mieć happy endu 

Rasowa komedia romantyczna to z reguły (niestety) bardzo przewidywalny film. Twórcy, żeby trzymać się sztywnych ram tegoż gatunku, chcą więc zadowolić widza, serwując mu takie zakończenie, jakiego w zasadzie jeszcze przed seansem możemy się spodziewać. Czyli już od pierwszej sceny wiemy, że wszyscy będą "żyć długo i szczęśliwie", złe charaktery dostaną za swoje, a ci, którzy mocno dopingowali zakochanym, przez przypadek również znajdą miłość swojego życia. Oczywiście, życie pisze różne scenariusze i może się zdarzyć, że komuś będzie dane zasmakować uczucia rodem z klasycznej komedii romantycznej. Jednak zdecydowanie więcej jest takich przypadków, że fantastyczne uczucie, jakie nam się przytrafia, nie zawsze kończy się zaręczynami jak z bajki, ślubem na plaży i podróżą poślubną na drugi koniec świata. Jeśli zdecydowanie bardziej bliższe są wam właśnie takie klimaty dalekie od ideału, obejrzyjcie jeden z najważniejszych filmów w dorobku Sofii Coppoli, czyli Między słowami, 500 dni miłości Marca Webba, czy Jeden dzień w reżyserii Lone Scherfig, nakręconego na podstawie książki Davida Nichollsa o tym samym tytule. 

Uwierzycie, że te kultowe filmy mają tyle lat, co Wy? >>>

Fajny film romantyczny to nie tylko historia ona i on

Carol z genialnymi Cate Blanchett i Rooney Marą w rolach głównych, czy nominowany do zeszłorocznych Oscarów Tamte dni, tamte noce, za którym stoi Luca Guadagnino, to obrazy, które również opowiadają o gorącym uczuciu. Ale nie do końca akceptowanym przez innych, utrzymywanym w tajemnicy lub z góry skazanym na niepowodzenie. Nie zmienia to jednak faktu, że te historie, a także to, w jaki sposób zostały pokazane - czy to za sprawą pięknych kadrów, czy niesamowitej ścieżki dźwiękowej - wciągają od samego początku i zostają z nami na bardzo długo. Czasami pojawia się też dodatkowy, ale równie istotny wątek. Jak choćby śmierć bliskiej osoby i żałoba, z jaką musi sobie poradzić jeden z bohaterów. Taki motyw znajdziecie m.in. w filmie Tumbledown, którego polski tytuł to Nie ma mowy. Rebecca Hall gra w nim żonę muzyka, który tragicznie odszedł, nie do końca wiadomo z jakiego powodu. I żeby poradzić sobie ze stratą, a jednocześnie nie zapomnieć o ukochanym, jej bohaterka Hannah decyduje się napisać książkę. Chce jej w tym pomóc nowojorski pisarz Andrew, czyli Jason Sudeikis, który w tym obrazie w reżyserii Seana Mewshawa udowodnił, że dobrze wypada nie tylko w komediowych rolach.

Fajny film romantyczny to okazja do wspólnych wspomnień

Fajny film romantyczny to okazja do wspólnych wspomnień. Może dobrym pomysłem będzie więc powrót do czasów szkolnych miłości? Na pewno razem ze swoim partnerem/partnerką macie jakieś zabawne historie związane z osobami, których darzyliście uczuciem (albo przynajmniej tak wam się wydawało). Idealnym filmem, aby przypomnieć sobie, jak to było mieć naście lat i czerwienić się na szkolnym korytarzu na widok TEJ osoby, będzie seria Netflixa Do wszystkich chłopców… na podstawie bestsellerowych książek autorstwa Jenny Han z Noah Centineo i Laną Condor w rolach głównych. Już 12 lutego pojawi się trzecia, czyli ostatnia część Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze, więc może zdecydujecie się na mały maraton i nadrobicie przy okazji dwie poprzednie?

Komedie romantyczne wszech czasów. Której z nich nie widziałaś? >>>