Gambit królowej powróci! W planach jest broadwayowski musical na podstawie opowieści o genialnej szachistce Beth Harmon. Branżowy serwis Deadline poinformował, że za produkcję odpowiedzialna będzie firma Level Forward, której właścicielką jest prawnuczka Walta Disneya. „To przywilej, móc przenieść „Gambit królowej” na scenę poprzez ukochane i nieprzemijające rzemiosło jakim jest teatr muzyczny” - napisały w oficjalnym oświadczeniu CEO Level Forward, Adrienne Becker i producentka Julia Dunetz.

„Gambit królowej” jako broadwayowski musical. Kto znalazł się w obsadzie?

Nie wiadomo póki co, kto ma zagrać w musicalu na Broadwayu, do którego punktem wyjścia był nie tylko sam serial stworzony przez Scotta Franka i Allana Scotta, ale przede wszystkim książka Gambit królowej autorstwa Waltera Tevisa z 1983 roku, do której wszystko się zaczęło. W produkcji Netflixa główną bohaterkę zagrała Anya Taylor-Joy, niedawno nagrodzona za swoją genialna kreację Złotym Globem oraz statuetkę Critics’ Choice Awards. Oprócz niej na ekranie pojawili się także Thomas Brodie-Sangster, czyli dorosły już Sam z komedii romantycznej To właśnie miłość – tym razem w roli świetnego szachisty, a także Harry Melling jako inny gracz, przeciwnik i przyjaciel Beth Harmon, Harry Beltik. Jego z kolei możecie kojarzyć z roli kuzyna Harry’ego Pottera, Dudleya Dursleya. W obsadzie serialu Netflixa znalazł się również Marcin Dorociński, który zagrał rosyjskiego mistrza szachownicy, Vasilya Borgova.

„Gambit królowej” – o czym jest serial Netflixa?

Serial Gambit królowej opowiada historię młodej i niezwykle utalentowanej Beth Harmon, która jako mała dziewczynka trafia do sierocińca. Tam faszerowana jest psychotropami, które napędzają jej pasję do gry w szachy. Poznaje tam też swojego pierwszego i najważniejszego nauczyciela, pana Shaibela (Bill Camp), który jest woźnym. Ich schadzki w piwnicy z dnia na dzień objawiają geniusz Beth, co powoduje, że Beth szybko staje się najlepszą kobietą grającą w szachy w Stanach Zjednoczonych. Zostaje też adoptowana, a jej przyszywana matka Alma Wheatley (Marielle Heller) wkrótce staje się także jej menedżerką i niestety – także powodem, dla którego Beth sięga po kolejne używki. Gambit królowej to serial totalnie w klimacie girl power. Beth mierzy się bowiem nie tylko z własnymi słabościami, ale również dyscypliną oraz środowiskiem zdominowanym przez mężczyzn. 

„Gambit królowej” 2. sezon – powstanie?

Netflix nie potwierdził jeszcze, czy 2. sezon Gambitu królowej powstanie. Na pewno mocno życzyliby sobie z tego bardzo mocno życzyliby sobie tego odtwórcy głównych ról. - Uwielbiam moją postać i bardzo chętnie wcieliłabym się w nią ponownie, gdybym tylko dostała taką możliwość. Aczkowiek uważam, że to w takim miejscu skończyła się historia, ukazuje ją wygraną i szczęśliwą – powiedziała grająca Beth Anya Taylor-Joy w wywiadzie dla Town & Country. Z podobnym entuzjazmem o kontynuacji dla tego samego magazynu wypowiedział się serialowy Harry Beltik. - Nie wiem czy powstanie 2. sezon, ale wszystko może się zdarzyć – stwierdził Harry Melling.