Iga Świątek nieprzerwanie od roku zasiada na fotelu liderki rankingu WTA. 21-latka w ostatnich miesiącach całkowicie zdominowała światowe rozgrywki, dopisując do swojego dorobku aż osiem turniejowych zwycięstw, w tym aż dwa wielkoszlemowe. Ponadto Polka odnotowała rekordową serię 37 wygranych meczów z rzędu, zrównując się po tym względem z legendarną Szwajcarką Martiną Hingis. 

W ubiegłym sezonie raszynianka imponowała nie tylko na korcie, ale także poza nim. Gdy za naszą wschodnią granicą wybuchała wojna, Świątek nie przeszła obojętnie obok krzywdy miliona niewinnych ludzi. Tuż po wygranym turnieju rangi 1000 w Dosze, dwukrotna zwyciężczyni French Open wyraziła swoją solidarność z obywatelami Ukrainy.

Chcę pokazać moje wsparcie dla Ukrainy. Dla wszystkich ludzi, którzy cierpią w tym kraju. Jest mi bardzo trudno o tym mówić. Oglądanie tych obrazków jest dla mnie bardzo emocjonalne. Nie byłam nawet w stanie wyobrazić sobie, że coś takiego dzieje się w sąsiednim kraju – mówiła. 

23 lipca 2022 r. w krakowskiej TAURON Arenie, z inicjatywy najlepszej tenisistki świata, odbył się mecz charytatywny „Iga Świątek i przyjaciele dla Ukrainy”, którego całkowity dochód ze sprzedaży został przeznaczony na pomoc ofiarom wojny. Przypomnijmy, że od momentu zbrojnej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Świątek występuje podczas każdego meczu z przyczepioną do czapki wstążką w niebiesko-żółtych barwach

Iga Świątek na liście najbardziej wpływowych osób świata

Prestiżowy amerykański magazyn „Time” docenił pozasportową działalność Igi Świątek i umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób globu. O wyjaśnienie, dlaczego nazwisko najlepszej tenisistki świata pojawiło się w rankingu, poproszona została Mikaela Shiffrin, jedna z najbardziej utytułowanych narciarek alpejskich w historii i wielka fanka talentu Polki. 

Kiedy Iga Świątek gra w tenisa, na myśl przychodzą trzy rzeczy: piękno, siła i prawda. W drodze na szczyt tej dyscypliny – i sportu ogólnie - Iga pokazała wrażliwość i odwagę. Bez wytchnienia dąży do rozwoju. Nie zapomina o tych, którzy ją wspierają, ale też nie umniejsza własnych dokonań, własnej pracy. Zabierała głos na temat zdrowia psychicznego, wspierała Ukraińców w ich walce o obronę swojego domu. Jako sportowiec i jako człowiek prezentuje pewność siebie, do jakiej każdy powinien dążyć – przyznała narciarka. 

Na reakcję samej zainteresowanej nie trzeba było długo czekać. Świątek za pośrednictwem mediów społecznościowych podziękowała kapitule za wyróżnienie i docenienie jej pozasportowej działalności. Ciepłe słowa skierowała również do Shiffrin. 

Nigdy nie sądziłam, że przytrafi mi się coś takiego. Dziękuję TIME za to wyróżnienie i dostrzeżenie mnie. I dziękuję Ci Mikaela za Twoje słowa. Wiele to dla mnie znaczy – napisała na Twitterze. 

Lista najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time”

W tegorocznym rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time”, oprócz Igi Świątek, znalazło się wiele osobistości, m.in. prezydent USA Joe Biden, pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska i piłkarski mistrz świata Lionel Messi. 

Zobacz także:

Lista stu najbardziej wpływowych osób globu jest publikowana przez magazyn „Time” od 1999 roku.