Ubóstwo menstruacyjne to problem na skalę światową. Spośród 800 milionów osób miesiączkujących prawie 80% musi wybierać między kupnem środków menstruacyjnych czy środków pierwszej potrzeby, czyli na przykład jedzenie. Dotyczy to również Polski. Aż co piątej osoby w naszym kraju nie stać na kupienie podpasek czy tamponów. Bo miesiączka kosztuje i to sporo. Oprócz zaopatrywania się w podpaski czy tampony, trzeba również sięgać po leki przeciwbólowe, częściej zmieniać, a co za tym idzie prać bieliznę czy pościel – to także są koszty. 

Polska również ma problem z ubóstwem menstruacyjnym. Jak można z nim walczyć?

Właśnie dlatego powstają takie inicjatywy jak Akcja Menstruacja czy Różowa Skrzyneczka, które oferują dostęp do darmowych produktów miesiączkowych w takich miejscach jak choćby szkoła. Można je wspierać, albo poprzez uzupełnianie tych miejsc samodzielnie, albo przekazanie środków pieniężnych, mając na uwadze, że wiele miesiączkujących osób nie jest w stanie normalnie funkcjonować w czasie okresu, gdyż nie ma wtedy niezbędnego komfortu fizycznego i psychicznego. 

Rozwiązaniem tego problemu powinny być działania na poziomie systemowym, czyli działania państwa mające na celu dostarczenie do każdej placówki edukacyjnej czy pomocy społecznej środków menstruacyjnych, wspierających najbardziej potrzebujące osoby. Ale nie tylko. Każdej z nas przecież chociaż raz zdarzyło się zapomnieć ze sobą podpaski, a nie może być tak, że szkolna higienistka ma do dyspozycji tylko kilka sztuk. Póki co, zmiany jakie zaszły w kwestii działań na rzecz zmniejszenia problemu ubóstwa menstruacyjnego, to obniżenie stawki VAT z 8% do 5% na podpaski i tampony. W planach są także kubeczki menstruacyjne. Jednak ideałem, do którego należy dążyć, jest Szkocja, która stała się pierwszym krajem, gdzie produkty higieniczne są darmowe

Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki. W jakim celu i jak działa? 

Kolejną akcją, która ma uświadamiać społeczeństwo, że nie każdy może pozwolić sobie na miesiączkę (co jest przecież absurdem!), jest Kalkulator Kosztów Miesiączki, który wspólnie z Omni Calculator stworzyły dziewczyny ze wspomnianego już projektu Różowa Skrzyneczka. Kalkulator ten pomaga oszacować, ile pieniędzy wydajemy na produkty w wybranym okresie: przez miesiąc, pół roku, rok, a w przybliżeniu nawet w ciągu całego życia. „W ten sposób pragniemy przybliżyć problem dodatkowych kosztów ponoszonych przez kobiety i wszystkie osoby menstruujące, a także odczarować mity dotyczące miesiączki” – czytamy na profilu Różowej skrzyneczki na Facebooku. 

Dane, jakie otrzymujemy z kalkulatora, jak również inicjatorki akcji zachęcają, aby w celu zmniejszenia kosztów, zacząć korzystać w czasie miesiączki z wielorazowych produktów, jak kubeczek menstruacyjny, podpaski wielokrotnego użytku czy bielizna menstruacyjna. Jest to nie tylko bardziej opłacalna inwestycja, ale również przyjazna środowisku.