Rynek popularnych i szeroko używanych aplikacji społecznościowych jest bardzo ciasny, a do wąskiego kręgu udaje się dostać tylko nielicznym. Pamiętamy przecież, jak kilka lat temu z początku cringowe Musical.ly (dzisiaj TikTok) podbiło serca najmłodszych użytkowników internetu. Dziś jest socialmediowym gigantem, który dyktuje niemalże wszystkie trendy (zaczynając od tych urodowych, kończąc na muzycznych). Do grona kochanych przez Gen Z mediów społecznościowych od jakiegoś czasu próbuje dostać się nowa aplikacja. BeReal to coś, czego jeszcze nie było. Czy spędza sen z powiek twórcom Instagrama? O co chodzi z BeReal i czym właściwie jest nowa popularna aplikacja?

O co chodzi z BeReal? – twórcy stawiają na autentyczność 

Pamiętacie, jak reklamowano Instagram kilkanaście lat temu? Miała to być aplikacja, która łączy ludzi, pozwala dzielić się zdjęciami z codziennego życia, a logiem był Polaroid, który charakteryzuje się robieniem fotografii bez możliwości ich późniejszej edycji. Dziś Instagram kojarzy nam się bardziej z pozowanymi kadrami, retuszem, postami sponsorowanymi, reklamami i brakiem jakiejkolwiek autentyczności. Mówi się, że użytkownicy aplikacji publikują jedynie najlepsze momenty swojego życia i najbardziej korzystne instagram worthy zdjęcia. Być może to dlatego wiele badań wyróżnia Instagram jako najgorszą dla zdrowia psychicznego platformę społecznościową. Z pomocą przychodzi nowa aplikacja BeReal, która stawia na autentyczność i spontaniczność.

Jak działa BeReal app?

Jak działa BeReal app? Każdy i każda z użytkowników i użytkowniczek otrzymuje powiadomienie w nieznanym dla nich czasie. Od tego momentu mają zaledwie dwie minuty, aby zrobić i udostępnić zdjęcie (aplikacja aktywuje zarówno tylną, jak i przednią kamerę). Dzięki temu, inni mogą zobaczyć nie tylko to, co osoba robi w danym momencie, ale także jej rzeczywisty wygląd w danej chwili – bez przygotowania, masy filtrów i postprodukcji. Twórcy powstałej w 2019 roku apki podkreślają, że jest to nowy i wyjątkowy sposób na odkrycie, kim naprawdę są twoi znajomi na co dzień

BeReal pozostanie z nami na dłużej? 

Jak na razie aplikacja nie cieszy się największą popularnością. Niewiele osób słyszało jej nazwę, a jeszcze mniej faktycznie pobrało BeReal na swój telefon. Krytycy nie wróżą najnowszemu rozwiązaniu świetlanej przyszłości, a aktualnie rosnącą rozpoznawalność tłumaczą niemałym kryzysem, z jakim obecnie zmaga się Instagram. Mówi się, że niezadowoleni użytkownicy i użytkowniczki znanej aplikacji szukają alternatywnych rozwiązań i takim właśnie ma być BeReal. 

Nawet jeśli BeReal nie zostanie z nami na dłużej lub nie stanie się socialmediowym gigantem, to już dziś skłania do refleksji na temat mediów społecznościowych, ich autentyczności i tego, jak wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Jest to więc miłe przypomnienie, że w internecie warto zdystansować się od konsumowanych treści, pamiętać o ich mankamentach i po prostu – być real.

Jak sprawdza się aplikacja BeReal? – opinie

W lipcu 2022 roku aplikację BeReal codziennie używało ponad 20 milionów użytkowników na całym świecie. To ogromny przeskok w porównaniu z danymi z 2021 roku, gdy BeReal miało zainstalowane niecałe milion osób. Można więc uznać, że odbiór nowej aplikacji w świecie mediów społecznościowych jest pozytywny. Większość młodych ludzi cieszy się, że jest to odskocznia od filtrów, retuszy, influencerów i reklam, do których są przyzwyczajeni. 

Używam od prawie już 3 miesięcy, aplikacja świetnie się sprawuje, nadal kilka błędów, ale nie są one "krytyczne". Mam nadzieję, że aplikacja nadal będzie się rozwijać, bo jej koncept jest naprawdę ciekawy!  

Fajna zabawa i przynajmniej nie pochłania całego dnia!

Świetny, bogatszy o nacisk na skupienie uwagi co się udostępnia i pisze na swoim profilu, zamiennik aktualnie popularnych portali społecznościowych, pokazujących fałszywe lub sugestywne skrawki "fałszywego życia" – czytamy opinie na temat aplikacji BeReal w sklepie Google Play.

Jak usunąć konto na BeReal app?

 Jeśli wypróbowałeś lub wypróbowałaś już aplikację BeReal, ale nie chcesz z niej korzystać, możesz pozbyć się swojego konta. Jak usunąć konto BeReal? To bardzo proste! Wystarczy wejść w swój profil i dotknąć zdjęcia profilowego w prawym górnym rogu ekranu. Następnie trzeba nacisnąć trzy kropki (znowu w prawym górnym rogu) i wybierać z menu „Skontaktuj się z nami”, a później „Usuń mój profil”. Wówczas wyświetli się lista powodów usunięcia konta, z którego należy wybrać jeden i potwierdzić swój wybór klikając „Tak, jestem pewien"

Zobacz także:

Konto zostanie wówczas zdezaktywowane na 15 dni. Jeśli w tym czasie zdecydujesz się zalogować się ponownie za pomocą danych uwierzytelniających do konta, usunięcie profilu zostanie anulowane. W innym wypadku konto zostanie nieodwracalnie usunięte po upływie 15 dni.