Jad węża nasuwa nieodłączne skojarzenie z śmiertelnie niebezpieczną toksyną. I słusznie, bo niektóre gatunki tych gadów mogą zabić już jedną malutką kropelką swojego jadu. Nie należy jednak zapominać, że jad węża od dawna wykorzystywany jest w medycynie, a od pewnego czasu – także w kosmetyce. Jak to możliwe? Cóż, to proste – o tym, co jest trucizną, decyduje dawka, a w tym przypadku także skład.

Jad węża – skład

Jad węża zawiera ponad 20 związków, na które składają się białka, polipeptydy i neurotoksyny. Ich działanie doprowadza do unieruchomienia ofiary, zainicjowania wstępnego procesu trawienia i w konsekwencji do śmierci. Jak zatem możliwe jest jego wykorzystanie w kosmetyce? To proste – o ile wszystkie składniki jadu, sprowadzone do postaci jednej substancji, są śmiertelnie niebezpieczne, to poszczególne już niekoniecznie. 

Zarówno w kosmetykach, jak i w zabiegach medycyny estetycznej, wykorzystywany jest trójpeptyd pochodzący z jadu występującego w Malezji węża Temple Viper.  


Zobacz także: Smocza krew, kamień księżycowy i inne kontrowersyjne składniki kosmetyków, które pokocha Twoja skóra
 

Jad węża – jak działa?

Jad węża, a konkretnie – wspomniany wyżej trójpeptyd, wywiera silny wpływ na połączenia nerwowe, doprowadzając w ten sposób do zablokowania skurczów mięśni, w tym przypadku odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. 

Poza tym, substancja ta wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc w ten sposób skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i w rezultacie spowalniając naturalne procesy starzenia się skóry. 

Jad węża – jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Jad węża od lat stosowany jest w medycynie, a od pewnego czasu, także w przemyśle kosmetycznym. Obecnie odchodzi się od używania wyizolowanego trójpeptydu, a częściej sięga się po jego syntetyczny odpowiednik. Wynika to z faktu, że obie substancje wykazują identyczne działanie, a trójpeptyd uzyskany w laboratorium, jest znacząco tańszy. Dzięki temu, kosmetyki i zabiegi wykorzystujące jad węża są dostępne dla znacznie szerszej grupy kobiet. 

Jad węża jest coraz częstszym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych, odmładzających i liftingujących. Trójpeptyd jest w tym przypadku głównym składnikiem aktywnym, a jego działanie uzupełniają inne substancje – kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy algi brunatne. Takie kremy są szczególnie polecane kobietom z cerą dojrzałą i z przebarwieniami.

Oprócz tego, jad węża można spotkać także w maseczkach, piankach i lotionach. Dzięki temu, zabiegi odmładzające z użyciem trójpeptydu mają charakter kompleksowy.

Jad węża występuje także w pomadkach i błyszczykach do ust. W tym przypadku, substancja aktywna doprowadza do bezpiecznego podrażnienia tkanek i wystąpienia lekkiej opuchlizny. Skutkuje to efektem powiększonych, pełniejszych i ujędrnionych ust. Poza tym, substancja ta jest wykorzystywana w nieinwazyjnych zabiegach odmładzających.


Zobacz także: Szkodliwe składniki w kosmetykach, których należy unikać
 

Czy wykonywane są zabiegi na twarz z jadu węża?

Jad węża wykazuje bowiem niezwykle korzystne działanie w tym zakresie. Zabieg na twarz z użyciem trójpeptydu ma działanie kilkuetapowe. W pierwszej kolejności, wykonywany jest peeling, co ma na celu dokładne złuszczenie martwego naskórka i oczyszczenie twarzy. 

Następnie, na twarz i szyję nałożone zostaje silnie skoncentrowane serum, zawierające masło shea, elastynę, kolagen, kwas hialuronowy, alantoinę, algi morskie oraz witaminy A, C i E. Dopiero po tym zabiegu, na skórę można nałożyć preparat z jadem węża.

Stosowane są dwie techniki aplikacji jadu. Pierwsza polega na zastosowaniu specjalnej maski i płatków pod oczy z substancją aktywną. Taki zabieg trwa ok. 90 minut. Druga technika jest szybsza, ale i nieco bardziej skomplikowana. Składniki są dosłownie wtłaczane do głębokich warstw skóry. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu stężonego i sprężonego tlenu hiperbarycznego, czyli o zwiększonym ciśnieniu. W tym przypadku, zwykle pomijany jest etap nakładania maseczki odżywczej, która ma przygotować skórę na wchłonięcie substancji aktywnej. Ciśnienie tlenu jest na tyle duże, że nie jest to konieczne. Zabieg trwa ok. 40 min.

Oba zabiegi są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a efekt uzyskiwany jest bardzo szybko, w przypadku drugiej z wymienionych technik – natychmiast. 


Zobacz także: Alantoina w kosmetykach jest wybawieniem dla skóry. Działanie i cena
 

Jad węża ma działanie przeciwzmarszczkowe i liftingujące?

Jad węża paraliżuje połączenia nerwowe, dzięki czemu wpływa relaksująco na mięśnie. W rezultacie, zmarszczki zostają wygładzone. Przypomina to działanie botoksu, jednak w tym przypadku, efekt jest praktycznie natychmiastowy. Warto podkreślić, że zastosowanie jadu węża nie doprowadza do zaniku mimiki twarzy i nie stwarza żadnych skutków ubocznych. 

Po zakończonym zabiegu skóra staje się gładka i napięta – nie bez powodu zabiegi te nazywane są liftingiem bez skalpela. Oprócz tego, skóra jest wyraźnie nawilżona, owal twarzy ulega wymodelowaniu, a koloryt zostaje wyrównany. 


Zobacz także: Kolagen do twarzy – jak go stosować, aby wygładzić zmarszczki? Najlepsze kosmetyki z kolagenem