Jak nauczyć się tańczyć? 

Taniec jest przyjemną i pożyteczną formą aktywności fizycznej, która pomaga zrelaksować umysł a jednocześnie wyrzeźbić ciało. Wiele osób traktuje go jako główną aktywność sportową, inni ruszają się w rytm muzyki tylko dla walorów rozrywkowych. Jedno jest pewne – taniec może sprawiać nam ogromną radość, szczególnie wtedy, gdy czujemy się pewnie na parkiecie. Jak nauczyć się tańczyć? Najpierw musisz zdecydować, czy chcesz zrobić to samodzielnie, czy z pomocą instruktora. 

Gdzie nauczyć się tańczyć? Mamy tutaj dwie opcje: wykupić zajęcia w stacjonarnej szkole tanecznej lub ćwiczyć samodzielnie w domu, z pomocą dostępnych w sieci materiałów. O ile pierwsza opcja wydaje się być bardziej efektywna, będzie wiązała się ze sporym wydatkiem. Poza tym, nie każdy z nas jest w stanie znaleźć w swoim harmonogramie czas na dodatkowe zajęcia stacjonarne. Na szczęście, samodzielna nauka tańca w domu może być równie skuteczna, co zajęcia z instruktorem! 

Jak nauczyć się tańczyć w domu? Przydatne rady i wskazówki 

Czy da się nauczyć tańczyć samemu? Tak, jest to możliwe, szczególnie po odpowiednim przygotowaniu. Przede wszystkim musisz znaleźć dobre miejsce do ćwiczeń, w którym będziesz mieć wystarczająco dużo przestrzeni, aby swobodnie się poruszać. Najlepiej, aby w pomieszczeniu było też lustro.

Samodzielna nauka tańca to długotrwały proces. Najprawdopodobniej szybko zauważysz pierwsze efekty. Jednak aby czuć się pewnie w danym stylu tańca, lub tworzyć własne choreografie, będziesz potrzebować sporo czasu i godzin spędzonych na ćwiczeniach. Pamiętaj, że: 

  • taniec powinien przede wszystkim sprawiać ci przyjemność, nie myśl o tym „co powiedzą inni", nie miej obsesji na punkcie techniki – najlepsze efekty zobaczysz wtedy, gdy w pełni się wyluzujesz,
  • staraj się jak najbardziej wczuć w muzykę, kiedy ćwiczysz spróbuj wchodzić w taneczny „trans" – technika i choreografia to niecałe 10 procent tanecznego sukcesu, najważniejsze jest dobre wyczucie rytmu oraz skuteczne przekazywanie emocji poprzez ruchy ciała,
  • nie zniechęcaj się – nauka tańca to wymagający proces, nie od razu zauważysz spektakularne efekty,
  • podczas nauki kroków staraj się liczyć na głos  znacznie ułatwi ci to złapanie odpowiedniego rytmu,
  • na rozgrzewkę przed ćwiczeniami wybieraj piosenki, które lubisz i które same „bujają” twoje ciało – pomoże ci się to wyluzować.

Jak się nauczyć tańczyć samodzielnie w domu? Najlepiej zacząć od wyszukania w internecie odpowiednich filmów instruktażowych, zamieszczanych przez instruktorów lub doświadczonych tancerzy. Bez problemu znajdziesz je na przykład na YouTube. Możesz wykupić też kurs tańca online, jednak to na pewno będzie wiązało się z dodatkowym, sporym kosztem. 

Jak nauczyć się tańczyć? Nauka tańca w domu krok po kroku 

Jak szybko nauczyć się tańczyć samodzielnie w domu? Stosuj się do poniższego planu działania! 

1. Jak nauczyć się tańczyć? Wybierz styl tańca, którego chcesz się nauczyć

Przygodę z tańcem warto zacząć od wyboru konkretnego stylu, w którym będziesz chciał/a się rozwijać. Nie jest to mus – oczywiście możesz łączyć ze sobą różne techniki, albo skupić się na improwizacji. Łatwiej będzie ci jednak zapoznać się z mobilnością twojego ciała oraz złapać rytm, jeśli zaczniesz trenować w ściśle określony sposób, charakterystyczny dla nurtu tanecznego, który najbardziej ci się podoba. 

Zobacz także:

2. Jak nauczyć się tańczyć? Znajdź odpowiednie miejsce do ćwiczeń 

Nauka tańca w domu nie będzie możliwa, jeśli nie wygospodarujesz odpowiedniej przestrzeni. Musisz mieć sporo miejsca wokół siebie (najlepiej przestrzeń nie mniejszą niż 2 metry kwadratowe). Ważny będzie również brak mebli i dodatków, o które możesz przez przypadek zahaczyć, na przykład nisko zawieszonego żyrandolu. 

W pomieszczeniu, w którym tańczysz powinno znajdować się lustro. O wiele łatwiej będzie ci ćwiczyć dane ruchy ciała, jeśli będziesz w stanie na bieżąco analizować swoje odbicie. 

3. Jak nauczyć się tańczyć? Wybierz odpowiedni strój 

Wybór odpowiedniego stroju do ćwiczeń to niezwykle ważny krok przy rozpoczynaniu nauki tańca. Pamiętaj, że podczas treningów musisz czuć się przede wszystkim komfortowo. W początkowych fazach nauki zrezygnuj z kwestii estetycznych, skup się przede wszystkim na wygodzie. Świetnie sprawdzą się ubrania sportowe, takie jak mocno podtrzymujące biustonosze, wygodne legginsy i przylegające do ciała topy, stworzone z oddychającego materiału. 

Przy wybieraniu stroju do nauki tańca trzymaj się poniższych zasad: 

  • ubrania nie powinni w żaden sposób ograniczać swobody twoich ruchów,
  • wybierz odpowiednie obuwie, w którym twoje stopy czują się komfortowo – na początku nauki tańca zrezygnuj z obcasów na rzecz wygodnych sneakersów,
  • ubrania powinny być uszyte z lekkich i przewiewnych materiałów, które pozwolą twojej skórze oddychać .

4. Jak nauczyć się tańczyć? Nagrywaj swoje ćwiczenia 

Kiedy znajdziesz już odpowiednie miejsce, strój oraz piosenkę, możesz rozpocząć ćwiczenia taneczne. Najłatwiej będzie ci pracować z dostępnymi w Internecie nagraniami, na których profesjonaliści pokazują odpowiednie choreografie dla wybranego przez ciebie stylu tańca. Zacznij od krótkich, ale intensywnych treningów, podczas których zapoznasz się z podstawowymi krokami oraz nauczysz się poruszać w rytm. Kiedy uda ci się załapać podstawy, przejdź do prób odtworzenia gotowych układów tanecznych. Kiedy zaczniesz czuć się pewnie na parkiecie, zacznij improwizować i tworzyć swoje własne choreografie. 

Tańcz przed lustrem, tak, aby móc na bieżąco obserwować wykonywane przez ciebie ruchy i kroki. Szczególnie w początkowych etapach nauki, staraj się regularnie nagrywać swoje treningi. Pomoże ci to na spokojnie przeanalizować wszystkie ruchy, które wykonujesz i wyłapać ewentualne błędy.   

5. Jak nauczyć się tańczyć? Pamiętaj o systematyczności 

Nauka tańca to długotrwały proces, który będzie wymagał od ciebie regularnej praktyki. Znajdź przynajmniej dwie godziny tygodniowo na ćwiczenia. Najprawdopodobniej szybko nauczysz się podstaw, jeśli jednak chcesz rozwijać swój warsztat taneczny i wskoczyć na poziom zaawansowany, musisz pamiętać o zaangażowaniu i systematyczności

Jeśli w początkowych fazach nauki nie wszystko wychodzi ci idealnie, nie przejmuj się. Doskonalenie techniki tańca jest wymagającą czynnością, szczególnie, jeśli wcześniej nie miałeś/łaś do czynienia z tego typu aktywnością fizyczną. Pamiętaj, że taniec powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Jeśli treningi będą sprawiać ci przyjemność, po jakimś czasie na pewno zobaczysz zadowalające efekty!