Czym jest zaufanie? 

Zaufanie w związku jest poczuciem pewności, że druga osoba nie oszukuje nas i jest z nami szczera. Mamy wtedy wewnętrzne przekonanie, że możemy na niej polegać, powierzać swoje tajemnice, liczyć na pomoc i czuć się bezpiecznie. Zaufanie wiąże się z wiarą, że nasz partner czy przyjaciel ma wobec nas dobre intencje. Ufając mu zachowujemy również nadzieję, że jego osobowość i wyznawane wartości diametralnie się nie zmienią. 

Jak odbudować zaufanie? 5 zasad postępowania  

Kłamstwo lub zdrada mogą spowodować brak zaufania u skrzywdzonego w ten sposób partnera. Wówczas może dojść do problemów we wzajemnej komunikacji, a nawet do rozstania. Aby związek miłosny lub przyjacielski miały szanse istnieć, niezbędne jest zaufanie obu stron. Podpowiadamy zatem, jak je odbudować, jeżeli skrzywdziliśmy bliską osobę i chcemy naprawić relację. 

Przebacz samej sobie 

Odbudowa zaufania w małżeństwie, związku partnerskim czy przyjaźni wymaga przede wszystkim tego, aby sobie przebaczyć. Jeżeli będziesz nieustannie odczuwać poczucie winy z powodu zdrady czy kłamstwa, wtedy drugiej osobie ciężko będzie ponownie ci zaufać. Może wtedy podejrzewać, że twoje zdenerwowanie, złość czy smutek wskazują na to, że nadal coś ukrywasz. 


Toksyczny związek – objawy. Jak zakończyć toksyczny związek z partnerem? Ekspert radzi >>>
 

Przeproś i wyraź szczerzą skruchę 

Zaufanie w przyjaźni czy związku wymaga szczerych przeprosin. Nie chodzi jednak jedynie o mechaniczne wypowiedzenie słowa „przepraszam”. Brak zaufania będzie mógł zostać przezwyciężony, jeżeli zdradzona osoba poczuje twoją szczerą skruchę i żal za to, co się stało. Zapewnij ją, że jest ci z tego powodu bardzo przykro i zrobisz co w twojej mocy, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przeszłości.

Jeżeli masz ochotę płakać, wtedy nie powstrzymuj łez. Podczas przeprosin nie próbuj się jednak nadmierne obwiniać ani usprawiedliwiać. Nie mów, że przepraszasz, ale… przecież wina leży po obu stronach, poniosły cię emocje, przecież to nic takiego, każdemu może się zdarzyć. 

Bądź konsekwentna 

Stracone zaufanie wymaga tego, aby zachować konsekwencję we własnych postanowieniach. Jeżeli zdradziłaś swojego partnera, to zerwij wszelkie kontakty ze swoim kochankiem. Wyrzuć jego zdjęcia, prezenty, listy i wszystko to, co ci o nim przypomina. Skup się na tym, aby poświęcać jak najwięcej uwagi swojemu partnerowi i nie dopuszczaj do sytuacji, w których ponownie mógłby czuć się zdradzony czy okłamany. W chwilach słabości porozmawiać z psychologiem, przyjacielem lub inną zaufaną osobą. 

Zobacz także:


Wolny związek – na czym polega? Małżeństwo czy wolny związek bez deklaracji? Wymieniamy wady i zalety >>>
 

Daj sobie i drugiej osobie czas 

Brak zaufania nie jest czymś, co można naprawić od razu. Jego odbudowa wymaga czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Jeżeli twój partner nie jest w stanie od razu ci w pełni zaufać, wtedy nie rób mu z tego powodu wyrzutów i nie wywieraj na nim presji. Zachowaj wyrozumiałość nawet wtedy, gdy zdarza mu się wracać do przeszłości i rozdrapywać swoje zranienia.  

Nie pozwól jednak na to, aby druga osoba wzbudzała w tobie poczucie winy, próbowała cię przesadnie kontrolować i okazywać nadmierną podejrzliwość. W takim przypadku daj do zrozumienia, że tego typu zachowanie nie służy odzyskaniu zaufania i powoduje niepotrzebne napięcie. Odbudowywanie zaufania nie polega przecież na tym, aby uczynić sobie z drugiej osoby niewolnika i nie pozwalać jej spotykać się z innymi ludźmi.  

- Jeśli chcemy odbudować relacje musimy pamiętać, że obie strony musza być po równo zaangażowane w prace nad związkiem. Każdy musi dać z siebie coś – mówi psycholog i psychoterapeuta, Katarzyna Kucewicz. - Warto się umówić z partnerem, na czym konkretnie będzie polegało owo odbudowywanie – ustalić kompletnie nowe zasady i wyrazić jasno swoje oczekiwania. Jeśli zrobimy taka listę zasad, to można umówić się ze sobą na rytuał. Np. co tydzień o 19.00 w czwartek siadamy przy stole i rozmawiamy, co się dzieje w naszym związku. Sprawdzamy w ten sposób, czy relacja się rozwija, czy kryzys ją przygniótł. Jeżeli przygniótł, dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie wizyty u psychoterapeuty par, który doradzi, jak wydostać się z impasu – proponuje ekspert.  


Terapia dla par: jak wygląda i czy pomaga? Terapia w związku może rozwiązać wasze problemy >>>
 

Rozmawiajcie z partnerem o waszych potrzebach i uczuciach 

Zdrada i kłamstwo często są konsekwencją tego, że partnerzy nie rozmawiają regularnie na temat swoich potrzeb, uczuć czy oczekiwań. Liczą, że druga osoba sama się wszystkiego domyśli, a kiedy się to nie dzieje, wtedy czują rozczarowanie i narastającą frustrację. Zaczynają więc poszukiwać innych osób, które byłyby w stanie ich zrozumieć, pocieszyć czy zaspokoić niezaspokajane przez osobę w związku potrzeby. 

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak odzyskać zaufanie, nie popełniaj po raz kolejny tego samego błędu. Rozmawiaj ze swoim partnerem o tym, co leży ci na sercu i czego od niego oczekujesz. Zachęcaj go również do dzielenia się własnymi przeżyciami, potrzebami i emocjami – zwłaszcza dotyczącymi tego, jak trudno jest mu przezwyciężyć brak zaufania. Wspierajcie się wzajemnie, troszczcie o swoją relację i niczego ważnego przed sobą nie ukrywajcie.


Jak zakończyć związek z klasą? Pytamy psychologa, jak rozstać się w pokoju >>>