Jak ozdobić paznokcie folia transferową?

Folia transferowa jest jedną z najpopularniejszych ozdób na paznokcie. Pozwala na stworzenie wielu ciekawych stylizacji, zwłaszcza takich, które mają wywołać „efekt wow”. Folie transferowe dostępne na rynku są zazwyczaj połyskujące i metaliczne, mieniące się na różne kolory, z efektem holograficznym lub przypominającym benzynę. Folia transferowa sprzedawana jest w niewielkich, wygodnych rolkach. Po odcięciu odpowiedniej wielkości kawałka, przykładamy folię do płytki paznokcia, dociskamy, a następnie odrywamy warstwę transferową. W zależności od rodzaju manicure, folię przyklejamy na:

 • lepką warstwę dyspersyjną lakieru hybrydowego, jeśli chcemy ozdobić paznokcie hybrydowe
 • specjalny klej do folii transferowej, jeśli płytka jest pomalowana lakierem tradycyjnym

Po aplikacji folii na paznokcie, zabezpieczamy płytkę top coatem i utwardzamy w lampie LED lub UV, albo aplikujemy transparentny lakier tradycyjny. W ten sposób możemy też ozdobić paznokcie akrylowe, czy żelowe.

Jak ozdobić paznokcie igłą?

Ostatnio furorę w mediach społecznościowych robi ozdabianie paznokci igłą. Do tej stylizacji możemy użyć specjalnej sondy lub igły, wykorzystywanej w salonach kosmetycznych, albo posłużyć się zwyczajną igłą do szycia, którą zapewne mamy w domu. W przypadku tej ostatniej należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie zranić się lub nie uszkodzić płytek paznokci! Igłą można ozdobić paznokcie na dwa sposoby: tworząc wzorki bezpośrednio na płytce, lub tzw. metodą paznokci na wodzie. Metoda pierwsza, to rozcierane lakieru igłą, do uzyskania pożądanego wzorku. W ten sposób możemy stworzyć na przykład urocze dmuchawce i ornamenty na paznokciach. Paznokcie na wodzie zaś, wymagają odrobiny wprawy. Jak je zrobić krok po kroku?

 1. Do pojemniczka z wodą wlewaj wybrane kolory lakierów do paznokci
 2. Za pomocą igły stwórz wybrany wzorek z warstwy lakieru pływającej na powierzchni wody
 3. Za każdym razem, kiedy wyciągasz igłę z wody, przetrzyj ją wacikiem (najlepiej bezpyłowym)
 4. Kiedy wzorek będzie już gotowy, zanurz w nim paznokieć
 5. Wyjmij paznokieć z wody i poczekaj aż lakier wyschnie 
 6. Usuń nadmiar lakieru ze skóry wokół paznokcia
 7. Zabezpiecz stylizację utwardzaczem lub transparentnym lakierem

Jak ozdobić paznokcie pędzelkiem?

Ozdabianie paznokci pędzelkiem to zdecydowanie najpopularniejsza i najłatwiej dostępna metoda na stworzenie zróżnicowanych wzorków na płytce. W zależności od pożądanego efektu, wybrać możemy pędzelek z naturalnego włosia, lub gumowy. Precyzyjny pędzelek do manicure pozwoli na stworzenie wzorów geometrycznych, tzw. „dot-work”, czyli modnych elementów graficznych zbudowanych z kropek lub wręcz małych dzieł sztuki, jak kwiaty, postacie z bajek czy śnieżynki na paznokciach. Ważne, aby pędzelek pochodził z profesjonalnego sklepu z akcesoriami do manicure – włosie nie powinno wypadać, odkształcać się i powodować powstawania bąbelków powietrza pod lakierem. 

Jak ozdobić paznokcie brokatem?

Brokat kojarzy się najczęściej z zabawą sylwestrową lub karnawałem, jednak z jego pomocą można śmiało stworzyć też codzienną stylizację. Istnieje kilka metod aby samodzielnie ozdobić paznokcie brokatem:

 • punktowo: kiedy marzysz o minimalistycznym i eleganckim manicure: aplikuj brokat za pomocą sondy do paznokci na płytkę świeżo pomalowaną lakierem bazowym
 • na cały paznokieć: zanurz palec w pojemniczku z odsypanym brokatem, następnie potrząśnij nim, aby nadmiar ozdoby opadł na podłożoną wcześniej kartkę lub talerzyk
 • rzadko: jeśli chcesz, aby brokat był jedynie delikatnie mieniącym się dodatkiem, nabierz odrobinę brokatu na suchą gąbeczkę do podkładu i delikatnie strzep na płytkę świeżo pokrytą lakierem

Po uzyskaniu odpowiedniego wzorku, zabezpiecz paznokcie top coatem lub transparentnym lakierem klasycznym. 

Jak ozdobić paznokcie stempelkami?

Stempelki do paznokci to ogromne ułatwienie dla wielbicielek wzorków, które jednak obawiają się tworzenia ich za pomocą pędzelka. Stempelki oszczędzają też masę czasu. Zestaw do stempelków składa się z metalowej blaszki, na której wygrawerowane są gotowe wzorki, oraz samego stempla. Jak ozdobić nim paznokcie? Wystarczy pomalować lakierem wybrany wzorek na blaszce, zdjąć nadmiar emalii, a następnie przyłożyć stempelek. Odbity na stempelku wzór przenosimy na płytkę paznokcia delikatnie go do niej dociskając. I gotowe!

Zobacz także: