Jak malować przepiękne ornamenty na paznokciach?

Ornamenty na paznokciach to jeden z najpopularniejszych wzorów, o jakie od lat pytają klientki salonów manicure. Wprawna stylistka potrafi wyczarować prawdziwe dzieło sztuki na płytkach, wybierając jeden z rodzajów tej ozdoby: ornament geometryczny, roślinny (tak zwana arabeska) czy abstrakcyjny. Ornament, w zależności od stylu, składa się z kropek, łezek, linii i zawijasów, które wspólnie tworzą estetyczne zdobienie, a jego wykonanie wymaga pewnej wprawy. Czy da się samodzielnie namalować ornamenty na paznokciach? Jak najbardziej, jednak nie jest to zadanie łatwe - zwłaszcza, kiedy mówimy o pomalowaniu paznokci ręki prawej (lub lewej, w przypadku osób leworęcznych). Budowanie ornamentu najlepiej zacząć od szukania inspiracji. Pięknie wykonane wzorki znajdziemy na Instagramie, Pintereście, czy stronach internetowych stylistek paznokci. Kiedy wybierzemy już nasz wymarzony styl, warto poćwiczyć ruchy pędzelkiem na kartce papieru, zanim zabierzemy się do malowania wzoru na płytce paznokcia. 

Do stworzenia ornamentów na paznokciach potrzebujemy lakieru w wybranym kolorze, cienkiego, precyzyjnego pędzelka, a także sondy do zdobienia paznokci. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Oczyść i odtłuść płytkę paznokcia.
  2. Odsuń lub wytnij skórki.
  3. Nałóż na płytkę bazę i poczekaj do wyschnięcia (lub w przypadku lakieru hybrydowego - utwardź w lampie).
  4. Pomaluj paznokcie kolorem, który będzie stanowił tło ornamentów i ponownie poczekaj do całkowitego wyschnięcia.
  5. Za pomocą pędzelka i sondy, namaluj na płytce linie. Ozdabiaj je kropkami, kółeczkami i zawijasami - pamiętaj, aby ozdoby były ułożone symetrycznie. Dobrym sposobem na stworzenie łezki jest lekkie roztarcie kropki lakieru za pomocą sondy - taką techniką często maluje się arabeski. Baw się formą i kształtami ornamentów. 
  6. Jeśli masz ochotę, dodaj ozdoby, na przykład cyrkonie.
  7. Poczekaj, aż twoje dzieło całkiem wyschnie, aby nie rozmazać go przy aplikacji top coatu.
  8. Pokryj paznokcie top coatem lub utwardzaczem. Gotowe!

Zdecydowanie łatwiejszą opcją na manicure z ornamentami jest wykorzystanie gotowych naklejek, stempelków, albo metody decoupage. Wszystkie te akcesoria bez problemu można kupić w drogeriach internetowych i serwisach aukcyjnych. 

Ślubne ornamenty na paznokciach

Ornamenty na paznokciach szczególnie upodobały sobie przyszłe panny młode. Ślubne ornamenty pięknie prezentują się wykonane bieli - przypominają wtedy misternie uszytą koronkę lub inne elementy ozdobne, które idealnie pasują do uroczystości, a przede wszystkim do białej sukni. Ślubne ornamenty na paznokciach mogą łączyć się z klasycznym french manicure, zjawiskowo wyglądają też ozdobione cyrkoniami. Biżuteryjne paznokcie mogą nawet zastąpić pierścionek czy bransoletkę. W tym przypadku najważniejszy jest umiar - paznokcie ślubne powinny być subtelne i jedynie delikatnie podkreślać kreację przyszłej żony. Paznokcie naturalne, nie przedłużane, też nie są tu problemem - ornament bez problemu można dopasować do niewielkiej płytki. Niecodziennym pomysłem na ślubne ornamenty jest inspiracja wzorami mehendi. Mehendi to indyjska tradycja, która polega na ozdabianiu dłoni i stóp panien młodych za pomocą henny. Ma to przynieść szczęście i pomyślność w małżeństwie. Wzory mehendi są niezwykle kobiece i będą pięknie wyglądać na paznokciach. 

Maty do ćwiczeń ornamentów - jak zacząć malować? 

Ornamenty na paznokciach wymagają wprawy i ćwiczeń - to malowanie małych elementów, na bardzo małej i wypukłej powierzchni. Z tego względu, wiele początkujących stylistek paznokci korzysta z tzw. mat do ćwiczeń ornamentów. Są to arkusze z popularnymi wzorami, na których można wyćwiczyć rękę, nauczyć się podstawowych detali i „wyczuć” pędzelek. Maty do ćwiczeń ornamentów są najczęściej zalaminowane lub pokryte cienką warstwą silikonu, dzięki czemu służą do wielokrotnego użytku (wystarczy przetrzeć cleanerem) i nie straszne im pomyłki. Taką matę można przygotować samodzielnie - wystarczy znaleźć odpowiednie wzory, dopasować ich rozmiar tak, aby mogły zmieścić się na płytce paznokcia, a następnie wydrukować i zalaminować. W ten sposób możemy trenować tworzenie innych wzorków na paznokcie, na przykład postaci z bajek czy zwierząt.