Jak pozbyć się wody z organizmu?” – to najprawdopodobniej najczęściej zadawane pytanie przez kobiety znajdujące się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu i siedzący tryb życia również nie polepszają sytuacji. Nadmierna ilość wody przejawia się przede wszystkim opuchlizną na dłoniach, stopach i nogach, ale także uczuciem ciężkości, cellulitem oraz wahaniami wagi. Jak pozbyć się wody z organizmu przed wielkim wyjściem? Jak zmienić dietę, aby problem nie powracał? 

Woda z cytryną na odchudzanie – jakie daje efekty? >>>

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu – przed ważnym wyjściem?

Nadmiar wody najczęściej objawia się obrzękami w okolicach oczu, dłoni, rąk, a w szczególności palców, kostek i stóp, a czasami także całych nóg. Towarzyszą temu: uczucie zmęczenia, ciężkości, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy, ale przede wszystkim obniżone poczucie własnej wartości, spowodowane nagłym przyrostem masy ciała. Przewlekłe zatrzymanie wody w organizmie może skutkować pojawieniem się cellulitu.

Zatrzymanie wody w tkankach organizmu ma zły wpływ nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności – nerek, układu krwionośnego i serca.

Niestety nie istnieje sposób na szybkie pozbycie się wody z organizmu przed ważnym wyjściem. Na pomoc mogą przyjść produkty moczopędne, ale ich efekty nie są widoczne po jednokrotnym zastosowaniu. W tym przypadku rozpoczęcie przygotowań należałoby zaplanować na kilka tygodni przed ważnym wydarzeniem. Wówczas warto zadbać o odpowiednie zbilansowanie posiłków, codzienną dawkę ruchu, nawadnianie organizmu oraz zdrowy sen.

Przy mocnych obrzękach spowodowanych odłożeniem wody w warstwie podskórnej, na pomoc może przyjść masaż kostkami lodu. Szybko usunie on obrzęk i towarzyszący mu dyskomfort. Poleca się stosowanie go w sposób punktowy.

Jak pozbyć się wody z organizmu – celuj w odpowiednio zbilansowane posiłki

Odpowiednio sporządzony jadłospis jest kluczem do pozbycia się na stałe nadmiernych ilości wody z organizmu. Każdy z nich powinien zostać poprzedzony szklanką wody.

Podstawową i najczęściej łamaną zasadą diety jest ograniczenie spożywania soli. Jej dzienna porcja nie powinna przekraczać 5 gramów. Obecnie sól znajduje się niemalże każdym produkcie spożywczym, zwłaszcza tym o wysokim stopniu przetworzenia. Powoduje to, że ludzie spożywają jej za dużo i często robią to w sposób nieświadomy.

Restrykcyjne diety redukcyjne, choć skuteczne pod względem pozbycia się tkanki tłuszczowej, mogą przyczyniać się do magazynowania wody w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ często są ubogie w składniki odżywcze, szczególnie w białko, którego zadaniem jest wiązanie wody.

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co ułatwia przenikanie do ich wnętrza wody.

Jak się pozbyć wody z organizmu – pij zioła

Najczęstszym powodem pojawiania się obrzęków wodnych jest jej niedobór w codziennej diecie. Zbyt mała podaż wody powoduje reakcję obronną organizmu w postaci jej magazynowania w tkankach podskórnych, aby w przyszłości uniknąć odwodnienia. Odpowiada za to wazopresyna – hormon, którego stężenie gwałtownie wzrasta w sytuacji odwodnienia. Ma ona za zadanie zagęszczanie moczu oraz zwrotne wchłanianie wody do naczyń krwionośnych.

Wody z organizmu można się pozbyć poprzez codzienne picie minimum dwóch litrów płynów. Szczególnie zalecane są: woda mineralna oraz napary z ziół o działaniu moczopędnym. Można nabyć je w aptekach, sklepach zielarskich, ale także w niemalże każdym sklepie spożywczym, a sprzedawane są w postaci tradycyjnego suszu, najczęściej w postaci herbatek.

Najsilniejsze właściwości moczopędne wykazuje pokrzywa. Regularnie stosowana nie tylko usprawnia działanie dróg moczowych, ale także łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia odporność organizmu, wzmacnia serce oraz przeciwdziała chorobom układu krążenia. Z uwagi na krwiotwórcze właściwości poleca się ją również osobom cierpiącym na anemię oraz kobietom, które mają bardzo obfite miesiączki. Skuteczność wykazuje pokrzywa pod każdą formą: suszu, torebek i soku. Wiosną warto samemu zbierać młode pokrzywy i samodzielnie wykonywać z nich sok, susz oraz zaparzać świeże liście.

Kolejną rośliną o wzmożonych właściwościach moczopędnych jest skrzyp polny. Jego dodatkowymi atutami jest sprzyjanie poprawie wyglądu skóry, włosów oraz paznokci, jak również działanie oczyszczające dla nerek i zapobieganie powstawaniu ich kamicy.

Popularne na trawnikach żółte kwiaty mniszka lekarskiego to również drogocenne wsparcie dla nerek, które pomaga pozbyć się wody z organizmu. Wykazuje on także działanie przeciwzapalne oraz wspomaga wydzielanie żółci. Polecany jest w diecie odchudzającej, gdyż blokuje przyswajanie tłuszczu ze spożywanych pokarmów.

Natka oraz korzeń pietruszki zwyczajnej nie tylko dodają smaku popularnym daniom, ale również mogą być spożywane w postaci soków i naparów, które pomagają pozbyć się wody i szkodliwych toksyn z organizmu. Ma ona właściwości redukujące dla wolnych rodników. Pomaga zapobiegać infekcjom i wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – wykonuj regularne badania

Zatrzymanie wody w organizmie może być symptomem wielu chorób. W tym przypadku jedynie wizyta u lekarza oraz rozpoczęcie leczenia pomoże pozbyć się problemu. Opuchlizna wodna najczęściej towarzyszy schorzeniom takim, jak:

  • niewydolność serca,
  • żylaki,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • niedoczynność tarczycy.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – masuj problematyczne części ciała

Zdrowy styl życia, ruch, odpowiednio zbilansowane posiłki, odpoczynek i regularne wizyty u lekarza warto stosować łącznie z masażami miejsc najbardziej narażonych na zatrzymanie wody. Można je wykonywać samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjaliście. Ulgę przyniosą regularne zabiegi, wykonywane z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu i trwające około 15 minut.

Masaż należy wykonywać na uprzednio natłuszczonej skórze. Odpowiednie będą wszelkiego rodzaju oliwki i tłuste kremy. Nanosi się je na ciało kolistymi ruchami, wykonywanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara i jednoczesnym uciskaniem skóry. Masaż rozpoczyna się w rejonie stóp i powoli kieruje ku górze. Pozwoli on nie tylko na pozbycie się wody z tkanek podskórnych, lecz również poprawienie wyglądu skóry, wyrównanie jej kolorytu, wygładzenie cellulitu i pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Dobre rezultaty przyniesie codzienny masaż ciała pod prysznicem za wykorzystaniem szczotki do ciała. Tutaj również należy przestrzegać kierunku ruchu wskazówek zegara i przesuwać się od stóp w górę. Oprócz wydalenia wody z organizmu, masaż pomoże złuszczyć martwy naskórek, oczyścić organizm i dotlenić skórę.

Mocno opuchniętym miejscom natychmiastową ulgę przyniesie punktowy masaż kostkami lodu, który obkurczy naczynia krwionośne oraz pomniejszy obrzęk.

Kobiety, które są zwolenniczkami zabiegów kosmetycznych, mogą skorzystać z usługi endermologii. Jest to nowoczesny lipomasaż, wykorzystujący działanie podciśnienia i oddziałujący na głębokie warstwy skóry. Jego zadaniem jest modelowanie ciała, usuwanie tłuszczu oraz niwelowanie cellulitu. Osobom o sporych obrzękach poleca się jego odmianę – drenaż limfatyczny, oparty o masaż uciskowy.

Jak oczyścić organizm z toksyn i co nam to daje? Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu >>>

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – zadbaj o wypoczynek

Najprostszą i bardzo skuteczną metodą na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest zadbanie o odpowiednią ilość wypoczynku podczas dnia. Sen sprzyja zachowaniu równowagi hormonalnej, której rozregulowanie powoduje odkładanie się pokładów wodnych w ciele.