Jak pozbyć się wody z organizmu?” – to najprawdopodobniej najczęściej zadawane pytanie przez kobiety znajdujące się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu i siedzący tryb życia również nie polepszają sytuacji. Nadmierna ilość wody przejawia się przede wszystkim opuchlizną na dłoniach, stopach i nogach, ale także uczuciem ciężkości, cellulitem oraz wahaniami wagi. Jak pozbyć się wody z organizmu przed wielkim wyjściem? Jak zmienić dietę, aby problem nie powracał? 

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu – przed ważnym wyjściem?

Nadmiar wody najczęściej objawia się obrzękami w okolicach oczu, dłoni, rąk, a w szczególności palców, kostek i stóp, a czasami także całych nóg. Towarzyszą temu: uczucie zmęczenia, ciężkości, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy, ale przede wszystkim obniżone poczucie własnej wartości, spowodowane nagłym przyrostem masy ciała. Przewlekłe zatrzymanie wody w organizmie może skutkować pojawieniem się cellulitu.

Zatrzymanie wody w tkankach organizmu ma zły wpływ nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności – nerek, układu krwionośnego i serca.

Niestety nie istnieje sposób na szybkie pozbycie się wody z organizmu przed ważnym wyjściem. Na pomoc mogą przyjść produkty moczopędne, ale ich efekty nie są widoczne po jednokrotnym zastosowaniu. W tym przypadku rozpoczęcie przygotowań należałoby zaplanować na kilka tygodni przed ważnym wydarzeniem. Wówczas warto zadbać o odpowiednie zbilansowanie posiłków, codzienną dawkę ruchu, nawadnianie organizmu oraz zdrowy sen.

Przy mocnych obrzękach spowodowanych odłożeniem wody w warstwie podskórnej, na pomoc może przyjść masaż kostkami lodu. Szybko usunie on obrzęk i towarzyszący mu dyskomfort. Poleca się stosowanie go w sposób punktowy.

Jak pozbyć się wody z organizmu – celuj w odpowiednio zbilansowane posiłki

Odpowiednio sporządzony jadłospis jest kluczem do pozbycia się na stałe nadmiernych ilości wody z organizmu. Każdy z nich powinien zostać poprzedzony szklanką wody.

Podstawową i najczęściej łamaną zasadą diety jest ograniczenie spożywania soli. Jej dzienna porcja nie powinna przekraczać 5 gramów. Obecnie sól znajduje się niemalże każdym produkcie spożywczym, zwłaszcza tym o wysokim stopniu przetworzenia. Powoduje to, że ludzie spożywają jej za dużo i często robią to w sposób nieświadomy.

Zobacz także:

Restrykcyjne diety redukcyjne, choć skuteczne pod względem pozbycia się tkanki tłuszczowej, mogą przyczyniać się do magazynowania wody w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ często są ubogie w składniki odżywcze, szczególnie w białko, którego zadaniem jest wiązanie wody.

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co ułatwia przenikanie do ich wnętrza wody.

Jak się pozbyć wody z organizmu – pij zioła

Najczęstszym powodem pojawiania się obrzęków wodnych jest jej niedobór w codziennej diecie. Zbyt mała podaż wody powoduje reakcję obronną organizmu w postaci jej magazynowania w tkankach podskórnych, aby w przyszłości uniknąć odwodnienia. Odpowiada za to wazopresyna – hormon, którego stężenie gwałtownie wzrasta w sytuacji odwodnienia. Ma ona za zadanie zagęszczanie moczu oraz zwrotne wchłanianie wody do naczyń krwionośnych.

Wody z organizmu można się pozbyć poprzez codzienne picie minimum dwóch litrów płynów. Szczególnie zalecane są: woda mineralna oraz napary z ziół o działaniu moczopędnym. Można nabyć je w aptekach, sklepach zielarskich, ale także w niemalże każdym sklepie spożywczym, a sprzedawane są w postaci tradycyjnego suszu, najczęściej w postaci herbatek.

Najsilniejsze właściwości moczopędne wykazuje pokrzywa. Regularnie stosowana nie tylko usprawnia działanie dróg moczowych, ale także łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia odporność organizmu, wzmacnia serce oraz przeciwdziała chorobom układu krążenia. Z uwagi na krwiotwórcze właściwości poleca się ją również osobom cierpiącym na anemię oraz kobietom, które mają bardzo obfite miesiączki. Skuteczność wykazuje pokrzywa pod każdą formą: suszu, torebek i soku. Wiosną warto samemu zbierać młode pokrzywy i samodzielnie wykonywać z nich sok, susz oraz zaparzać świeże liście.

Kolejną rośliną o wzmożonych właściwościach moczopędnych jest skrzyp polny. Jego dodatkowymi atutami jest sprzyjanie poprawie wyglądu skóry, włosów oraz paznokci, jak również działanie oczyszczające dla nerek i zapobieganie powstawaniu ich kamicy.

Popularne na trawnikach żółte kwiaty mniszka lekarskiego to również drogocenne wsparcie dla nerek, które pomaga pozbyć się wody z organizmu. Wykazuje on także działanie przeciwzapalne oraz wspomaga wydzielanie żółci. Polecany jest w diecie odchudzającej, gdyż blokuje przyswajanie tłuszczu ze spożywanych pokarmów.

Natka oraz korzeń pietruszki zwyczajnej nie tylko dodają smaku popularnym daniom, ale również mogą być spożywane w postaci soków i naparów, które pomagają pozbyć się wody i szkodliwych toksyn z organizmu. Ma ona właściwości redukujące dla wolnych rodników. Pomaga zapobiegać infekcjom i wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – wykonuj regularne badania

Zatrzymanie wody w organizmie może być symptomem wielu chorób. W tym przypadku jedynie wizyta u lekarza oraz rozpoczęcie leczenia pomoże pozbyć się problemu. Opuchlizna wodna najczęściej towarzyszy schorzeniom takim, jak:

  • niewydolność serca,
  • żylaki,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • niedoczynność tarczycy.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – masuj problematyczne części ciała

Zdrowy styl życia, ruch, odpowiednio zbilansowane posiłki, odpoczynek i regularne wizyty u lekarza warto stosować łącznie z masażami miejsc najbardziej narażonych na zatrzymanie wody. Można je wykonywać samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjaliście. Ulgę przyniosą regularne zabiegi, wykonywane z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu i trwające około 15 minut.

Masaż należy wykonywać na uprzednio natłuszczonej skórze. Odpowiednie będą wszelkiego rodzaju oliwki i tłuste kremy. Nanosi się je na ciało kolistymi ruchami, wykonywanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara i jednoczesnym uciskaniem skóry. Masaż rozpoczyna się w rejonie stóp i powoli kieruje ku górze. Pozwoli on nie tylko na pozbycie się wody z tkanek podskórnych, lecz również poprawienie wyglądu skóry, wyrównanie jej kolorytu, wygładzenie cellulitu i pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Dobre rezultaty przyniesie codzienny masaż ciała pod prysznicem za wykorzystaniem szczotki do ciała. Tutaj również należy przestrzegać kierunku ruchu wskazówek zegara i przesuwać się od stóp w górę. Oprócz wydalenia wody z organizmu, masaż pomoże złuszczyć martwy naskórek, oczyścić organizm i dotlenić skórę.

Mocno opuchniętym miejscom natychmiastową ulgę przyniesie punktowy masaż kostkami lodu, który obkurczy naczynia krwionośne oraz pomniejszy obrzęk.

Kobiety, które są zwolenniczkami zabiegów kosmetycznych, mogą skorzystać z usługi endermologii. Jest to nowoczesny lipomasaż, wykorzystujący działanie podciśnienia i oddziałujący na głębokie warstwy skóry. Jego zadaniem jest modelowanie ciała, usuwanie tłuszczu oraz niwelowanie cellulitu. Osobom o sporych obrzękach poleca się jego odmianę – drenaż limfatyczny, oparty o masaż uciskowy.

f

My osobiście jesteśmy fankami Lustré Beauty Boutique w samym sercu warszawskiego Powiśla. To miejskie spa oferuje szeroki wybór masaży – od klasycznego, wykonywanego na całym ciele lub jego części, przez masaż bańką chińską czy gorącymi kamieniami, po drenaż limfatyczny czy aromaterapeutyczny masaż Tranquillity Pro-Sleep, działający na wiele zmysłów. Ekspertki Lustré świetnie dobierają masaże do naszych potrzeb. Możemy tam liczyć na profesjonalny zabieg, który przyspieszy krążenie krwi i limfy, dzięki czemu skóra zostanie lepiej dotleniona i odżywiona, a organizm oczyści się z toksyn i produktów przemiany materii oraz pozbędzie się nadmiaru wody z organizmu. Przy okazji czeka nas relaks, równowaga i dobre samopoczucie.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – zadbaj o wypoczynek

Najprostszą i bardzo skuteczną metodą na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest zadbanie o odpowiednią ilość wypoczynku podczas dnia. Sen sprzyja zachowaniu równowagi hormonalnej, której rozregulowanie powoduje odkładanie się pokładów wodnych w ciele.

Jak pozbyć się wody z organizmu w jeden dzień?

Nasz organizm nie działa na zawołanie. Nie ma diety cud, która w jeden dzień sprawi, że stracimy niechciane kilogramy, nie ma sposobu na natychmiastowe pozbycie się migreny i nie ma opcji, żeby nasze złamanie cudownie zrosło się w mgnieniu oka. Nie mamy zatem dobrych informacji dla osób, które chcą szybko pozbyć się wody z organizmu. Sprawom dotyczącym zmian w naszym ciele zawsze potrzebny jest czas. To samo dotyczy także pozbywania się nadmiaru wody. Z tego powodu ważna jest konsekwencja i stałe dbanie o nawodnienie naszego ciała, bo paradoksalnie to właśnie nawadnianie się pozwala utrzymać prawidłowy poziom wody w organizmie.

Co najlepiej pić, jeżeli chcemy usunąć nadmiar wody w organizmie? Poza wodą, której powinniśmy dostarczać do naszego organizmu co najmniej 2 litry dziennie, są także specjalne moczopędne receptury. Opisane wyżej sok z pokrzywy i skrzyp polny to świetna opcja. Jest jednak dużo więcej składników, które wywołają pożądaną reakcję. Do listy skutecznych odwadniaczy należy dodać:

  • korzeń pietruszki
  • korzeń mniszka lekarskiego
  • liście mniszka lekarskiego
  • yerba mate
  • karczoch
  • krwawnik

Dla przyspieszenia efektu kurację można wzmocnić dodatkowymi zabiegami, które pozwolą uwolnić nas od nadmiaru wody w organizmie. Wspomniany już masaż, który usprawni krążenie limfy lub rolowanie, które ma wywołać taki sam efekt. Obrzęki świetnie zmniejszą także zimne okłady. Wszystkie te zabiegi nie zastąpią jednak regularnego dbania o stan nawodnienia naszego organizmu. Szybkie pozbycie się nadmiaru wody jest niemożliwe do osiągnięcia.

Jak pozbyć się wody z organizmu z pomocą magnezu?

O czym warto pamiętać każdego dnia? Na pierwszym miejscu o wypiciu odpowiedniej ilości płynów, a w dalszej kolejności o aktywności fizycznej i suplementacji magnezu. Niedobry tego pierwiastka mogą prowadzić do różnych niedogodności. Sprawią, że będą nas łapać skurcze, a nadmiar wody zostanie zatrzymany w organizmie. Magnez można suplementować na 3 różne sposoby – doustnie w jedzeniu lub tabletkach, pod postacią oliwki magnezowej lub dzięki moczeniu nóg\ kąpielom w wannie. Kąpiele magnezowe stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne także ze względu na inne korzyści.

Najlepszą formą dostarczania magnezu do naszych organizmów jest naturalna suplementacja, która jest uzależniona od sposobu naszego odżywiania się. Źródłami magnezu w naszej diecie mogą być:

  • rośliny strączkowe
  • zielone warzywa liściaste
  • kakao i czekolada
  • pestki, np. słonecznika, maku, chia lub sezamu
  • ziarna, np. w postaci mąki żytniej lub orkiszowej
  • orzechy, np. migdały, włoskie, laskowe, ziemne lub nerkowce

Jeżeli decydujesz się na suplementację magnezu z apteki, to skonsultuj wybór odpowiedniej formy. Magnez występuje pod wieloma postaciami, które są dedykowane w zależności od stanu zdrowia i zapotrzebowania. Możesz zatem sięgnąć po takie formy jak: cytrynian, taurynian, jabłczan, glicynian, chlorek lub jeszcze inne.