Nie ma wątpliwości, że sen to najlepszy kosmetyk, a według niektórych nawet lek. O jego zbawiennych właściwościach często wspominają gwiazdy, które opowiadają o ulubionych rytuałach pielęgnacyjnych i zdradzają, w czym tkwi sekret ich naturalnego piękna. Właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o odpowiednią ilość snu, ale również o jego jakość. Jak to zrobić? Istnieje kilka sposobów na dobry i spokojny sen. Są również takie rzeczy, o które należy zadbać, zanim położysz się do łózka – oto one. Zainspiruj się.

Jak się wyspać? Odpowiednio przygotuj swoją sypialnię

Odpowiednia temperatura i światło

Na chwilę przed położeniem się do łóżka dokładnie przewietrz swoją sypialnię. Gwarantujemy, że wymiana powietrza zbawiennie wpłynie na jakość twojego snu. Często popełniamy błąd, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, to nadmierne nagrzewanie sypialni. Eksperci nie mają wątpliwości, że najlepsza temperatura do spania, to 18 stopni Celsjusza. Jeśli nie macie termometru w swoim domu, warto zainwestować w ten gadżet.

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że bardzo ważne jest również światło, które pada w naszej sypialni. Nie powinno być ono zbyt mocne, ale delikatne i ciepłe – wręcz otulające do snu. Wieczorem, gdy powoli przygotowujesz się do snu, zrezygnuj więc z oświetlania swoich czterech kątów gigantycznymi żyrandolami lub, co gorsza, jarzeniówkami. Zamiast tego postaw na klimatyczne lampki o niewielkiej mocy. Nie tylko zaoszczędzisz na prądzie, ale i szybciej wprowadzisz swój organizm w stan regeneracji po męczącym dniu.

Porządek w sypialni

Porządek w sypialni to jeden z gwarantów dobrego snu. Jeśli zabierzesz ubrania z krzesła (powiedzmy sobie szczerze – każda z nas ma takie krzesło lub fotel, na którym zawsze znajdują się jakieś ubrania i dodatki), poukładasz je i schowasz do szafy lub wrzucisz do kosza na pranie, ogarniesz wszelkie dokumenty czy pościerasz kurze, to automatycznie poczujesz się lepiej. Badania naukowe mówią same za siebie – dbając o porządek wokół nas, dbamy o porządek w naszej głowie.

Jak się wyspać? Świeża pościel to podstawa

Powiedzmy sobie szczerze: nie ma nic przyjemniejszego niż zasypianie w pięknej, świeżej, cudownie pachnącej pościeli (i budzenie się w niej następnego poranka). Dlatego tak ważne jest to, jakich produktów używamy do prania, a także jak często zmieniamy prześcieradła, poszewki na kołdry i poduszki. W ofercie popularnych marek znajdziecie wyjątkowe płyny do płukania tkanin, które dzięki nowej technologii świeżości gwarantują trwały zapach nawet przez tydzień.

Jak się wyspać? Zadbaj o siebie, zrelaksuj się

Rytuały pielęgnacyjne i odprężające

To bardzo ważny punkt, nie można go lekceważyć. Nie zapominaj o własnych potrzebach – zanim położysz się do łóżka, weź długą kąpiel, zrób peeling całego ciała albo nałóż ulubioną maseczkę na twarz. Świetnym (i szybkim!) sposobem na relaks jest również masaż twarzy. Możesz wykonać go własnymi rękami lub za pomocą profesjonalnego rollera z kamieniem.

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna

Zwróć również uwagę na swoją dietę i aktywność fizyczną. Zrezygnuj z ciężkich potraw przed pójściem spać, porozciągaj się, poćwicz jogę albo przespaceruj się po okolicy. Oczywiście o dobrych nawykach warto pamiętać nie tylko wieczorami, ale codziennie – o każdej porze. Dieta, którą stosujesz i odpowiednia dawka ruchu mają ogromny wpływ na nasz organizm, a tym samym na jakość naszego snu, serio. Pamiętaj, że dbać o siebie należy także od środka.

Zobacz także:

Eksperci podkreślają, że optymalny pora na zjedzenie ostatniego posiłku to 3 godziny przed pójściem spać. Jeśli więc zaliczasz się do grona osób, które dość późno kładą się spać, to raczej nie polecamy ci stosować do zasady mówiącej o tym, aby nic już nie jeść po godzinie 18:00. Efekt może być bowiem odwrotny od zamierzonego. Z uczuciem ssącego żołądka zasnąć będzie ci bowiem równie trudno co po zjedzeniu wysokokalorycznego posiłku tuż przed położeniem się do łóżka. W tym przypadku (i nie tylko tym!) zachęcamy więc przede wszystkim zdać się na zdrowy rozsądek.