Joga twarzy cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie (również w Polsce). Do grona fanek tego zabiegu należą m.in. Edyta Herbuś i modelka Ola Kowal. Dlaczego joga piękna zyskała miano „wyjątkowej” i na czym polega jej fenomen? Okazuje się, że nieprzypadkowo mówi się „joga piękna”. Joga twarzy pozwala bowiem w przyjemny, a zarazem skuteczny sposób zredukować drobne zmarszczki w okolicach oczu, czoła i ust, jak również zapobiec powstawaniu ich w przyszłości. Ale to zaledwie jedna z wielu zalet jogi piękna! Na nasze pytania dotyczące tego zabiegu odpowiedziała Marta Kucińska – ekspertkę naturalnego odmładzania.

Na czym polega joga twarzy?

Czy joga piękna to jedynie ćwiczenia poprawiające wygląd twarzy? Nic bardziej mylnego. Joga twarzy to nie tylko same ćwiczenia, ale dość szeroki koncept zakładający holistyczne podejście do człowieka – tłumaczy Marta Kucińska. – To metoda pracy nad spowolnieniem starzenia się twarzy, polegająca na całościowym podejściu do ciała. Łączy elementy napinania i rozluźniania mięśni z odpowiednią postawą ciała, oddechem, świadomą ekspresją mimiki, masażami, zmianą nawyków, odpowiednim stylem życia.

Joga twarzy - efekty

Joga twarzy jest naprawdę skuteczna. Jeżeli oczekujecie natychmiastowych efektów, musimy was nieco zmartwić. Joga twarzy ma działanie długofalowe. Jeśli zaczniecie „ćwiczyć” już teraz, w przyszłości zmarszczki będą mniej widoczne. Co więcej, pozbędziecie się drugiego podbródka, który dla wielu kobiet (i nie tylko) wiąże się z kompleksami i obniżeniem poczucia własnej wartości.

Daje efekt odmłodzenia, zredukowania zmarszczek, zlikwidowania podwójnego podbródka, poprawy owalu, uniesienia kącików ust, poprawy wyglądu powiek, a także - do pewnego stopnia - przemodelowanie twarzy, np. uwydatnienia kości policzkowych czy ust. Dzięki odpowiedniej praktyce tkanki twarzy oraz szyi są lepiej ukrwione, dotlenione, pozbawione zastojów limfatycznych – zauważa ekspertka naturalnego odmładzania.

Joga twarzy - czym różni się od innych zabiegów?

Na czym polega fenomen jogi twarzy? Po pierwsze, nie można jej opisać jako typowe ćwiczenia, a tym bardziej zabieg kosmetyczny. Chodzi o kompleksowe działanie, które wiąże się m.in. ze zmianą naszych nawyków. Marta Kucińska zauważa, że same ćwiczenia czy masaże niewiele pomogą jeśli dana osoba ma mnóstwo niewłaściwych nawyków powtarzanych czasem nawet wiele godzin w ciągu doby. Przykłady? Nie trzeba ich daleko szukać! Duży nacisk w jodze twarzy kładzie się na zmianę nawyków, które bardzo determinują wygląd nie tylko samej twarzy, ale całego ciała np. zachowanie wyprostowanej sylwetki zapobiegnie przyspieszonemu starzeniu się twarzy. Kiedy twarz jest pochylona (np. nad telefonem) wspomaga to działanie grawitacji i przesuwanie tkanek twarzy w dół, tworzenie się podwójnego podbródka itd. To tylko jeden z wielu przykładów.

Wyjątkowość tej metody polega na docieraniu do źródła zmian, a nie na powierzchownych działaniach usuwających czasowo tylko skutki. Wprowadzenie dobrych nawyków, zwrócenie uwagi na odżywianie, nawodnienie, ilość snu są oczywiście korzystne dla całego organizmu. Natomiast poprzez codzienne ćwiczenia i masaże redukowane jest odczuwanie codziennego stresu, co ma również ogromne znaczenie dla samopoczucia i wyglądu. Zrelaksowana twarz, bez napięć to po prostu ładna twarz.

Joga twarzy w domu

Ogromną zaletą jogi twarzy jest to, że można wykonywać ją samemu w domowym zaciszu. To nie koniec dobrych wiadomości. Jeden „trening” trwa bowiem kilkanaście minut – to idealna metoda dla osób zabieganych. W sieci znajdziecie mnóstwo wskazówek i tutoriali poświęconych jodze piękna. Warto jednak korzystać z zaufanych źródeł, na przykład z jogapiekna.com. Jak ćwiczyć? Sprawdźcie poniżej, co radzi Marta Kucińska.

Zobacz także:

Ogromną zaletą jogi twarzy jest to, że do praktyki nie potrzeba ani specjalnego stroju ani miejsca. Można stosować ją samodzielnie znając jej zasady, rozumiejąc podstawy starzenia się twarzy oraz stosując prawidłowo i odpowiednio dobrane ćwiczenia i masaże. Początkowo koniecznie trzeba ćwiczyć przed lustrem, aby mieć pewność, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo. Jednak po nabraniu wprawy można wykonywać wiele ćwiczeń przy okazji innych czynności jak np. oglądanie filmu, praca przy komputerze, gotowanie itd.

Marta Kucińska - biolog, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, certyfikowany nauczyciel jogi twarzy wg metody Face Yoga Method. W swojej metodzie odmładzania łączy jogę twarzy, masaże, dietoterapię, styl życia. Organizuje szkolenia w całej Polsce i prowadzi bloga jogapiekna.com

Zabiegi na twarz, które pomogą na trądzik i tłustą skórę. Oto nasz ranking! >>>