Zmarszczki palacza – jak powstają?

Zmarszczki palacza to zmarszczki mimiczne nad górną wargą charakterystyczne dla osób nałogowo palących papierosy. Powstawaniu zmarszczek sprzyjają ruchy mimiczne utrwalające bruzdy i genetyka wpływająca na starzenie się skóry.

Czynniki mogące przyczyniać się do pojawiania się zmarszczek palacza, to zła kondycja skóry, na którą wpływa źle zbilansowana dieta, zbyt małe nawodnienie i niewłaściwa pielęgnacja delikatnej skóry twarzy.  Codzienny tryb życia sprzyja odkładaniu się toksyn, które nie są wypłukiwane z organizmu, a nieprawidłowo dobrane kosmetyki, często bez filtrów UV, wysuszają skórę i nie chronią jej przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Zmarszczki palacza – jak je usunąć?

Zmarszczki palacza można likwidować dbając o odpowiednią pielęgnację i ograniczając nawyki, które mogą przyspieszać proces starzenia się skóry. W profilaktyce warto wykonywać ćwiczenia twarzy, które pozwalają zwiększać napięcie skóry i wzmacniają mięśnie twarzy.

Głębsze, bardziej widoczne zmarszczki nad górną wargą można redukować korzystając z oferty zabiegów kosmetycznych przeznaczonych do likwidowania zmarszczek palacza – peelingów chemicznych, mezoterapii, botoksu i preparatów z kwasem hialuronowym czy zabiegów laserowych.

Aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek, warto pamiętać o odpowiedniej diecie i nawadnianiu, ograniczaniu wystawiania skóry twarzy na działanie promieni słonecznych i właściwej dawce odpoczynku – skóra najlepiej regeneruje się podczas długiego, zdrowego snu.

Zmarszczki palacza – krem, serum, peeling

Zmarszczki palacza można zwalczać i przeciwdziałać ich powstawaniu dbając o właściwą pielęgnację skóry twarzy. Podstawą jest stosowanie kosmetyków, które będą nawilżać i odżywiać skórę jednocześnie widocznie wygładzając jej powierzchnię.

Likwidacji zmarszczek palacza sprzyjają kosmetyki z dodatkami kwasu hialuronowego, retinolu, kolagenu, koenzymu Q10, olejków owocowych i witamin A, C i E. Składniki aktywne przeciwdziałają starzeniu się skóry, dotleniają i zwiększają jej elastyczność. Jędrna i napięta skóra jest mniej skłonna do zmarszczek.

Ćwiczenia na zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza można redukować wykonując codzienne ćwiczenia twarzy określane też jako joga twarzy. Na kilkuminutowe ćwiczenia powinno składać się gwizdanie (robienie "dziubka"), zaciskanie ust i wysuwanie warg. Dzięki regularnym treningom mięśni twarzy można widocznie ujędrnić skórę i wzmocnić mięśnie, a tym samym spowolnić proces powstawania pionowych zmarszczek nad górną wargą.

Systematyczne ćwiczenia mięśni twarzy warto wzbogacać krótką rozgrzewką, czyli kreśleniem kółek samymi opuszkami palców (od środka ust do ich kącików) oraz delikatnym oklepywaniem skóry, na przykład z dodatkiem kremu przeciwzmarszczkowego.

Zabiegi na zmarszczki palacza

Profesjonalne zabiegi na zmarszczki palacza doskonale sprawdzają się w przypadku głębokich i widocznych zmarszczek. Wizyta u kosmetyczki i wypełnienie zmarszczek palacza może pomóc wygładzić skórę i zredukować widoczność niedoskonałości.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza? Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza to:

peelingi chemiczne (cena od 200 zł),
mezoterapia (cena od 400 zł),
intraceuticals (cena od 500 zł),
toksyna botulinowa (cena od 200 zł),
kwas hialuronowy (cena od 500 zł),
zabiegi laserowe (cena od 700 zł).

Zabiegi na usuwanie zmarszczek palacza nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z chorobami nowotworowymi, chorobami skóry, alergią na składniki preparatów oraz przyjmujących leki rozrzedzające krew i leki rozkurczowe.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Domowe sposoby warto stosować w przypadku niewielkich i płytkich bruzd, świetnie sprawdzą się także w profilaktyce zmarszczek palacza. Skuteczność domowych metod w dużej mierze zależy od regularności – dobre nawyki mogą przyczynić się do zapobiegania przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek i zmniejszania ich widoczności.

Warto pamiętać o codziennych ćwiczeniach mięśni twarzy – robieniu dziubka, zaciskaniu i wysuwaniu warg – oraz dotlenianiu skóry poprzez delikatne poklepywanie i kreślenie kółek opuszkami palców. Ćwiczenia i masaże wzmacniają mięśnie twarzy i ujędrniają skórę.

Podstawą powinna być również pielęgnacja skóry – peelingi, kremy i maseczki z dodatkami składników aktywnych, np. kolagenu, retinolu, olejków owocowych i witaminy C pomagają prawidłowo odżywiać i nawilżać skórę, a tym samym zapobiegać tworzeniu się pionowych zmarszczek nad górną wargą.