Właściwości kosmetyczne henny znane są od setek lat. Ten uniwersalny barwnik, uzyskiwany z liści i pędów lawsonii bezbronnej (rośliny pochodzącej z obszarów tropikalnych), jest bogaty w witaminy i minerały, takie jak wapń, magnez, potas, cynk, miedź mangan, witaminy A, D i B.

Henna wnika do wnętrza włosa, gdzie wiąże się z keratyną, i nadaje mu ciemniejszego koloru, nie niszcząc przy tym jego struktury. Jest używana do produkcji farb i preparatów koloryzujących, często wykorzystuje się ją do przyciemniania brwi i rzęs. Zabieg ten można wykonać u profesjonalisty / profesjonalistki w salonie kosmetycznym, albo samodzielnie w domu, zaopatrując się w kosmetyk w swojej ulubionej drogerii.

Samodzielne malowanie brwi za pomocą henny nie jest bardzo trudnym zadaniem, jednak aby uzyskać idealny efekt, potrzeba odrobinę wprawy. Często zdarza się, że podczas nakładania preparatu na włoski pomalowana zostanie też część skóry, która nie miała zostać zabarwiona. Henna, pozostawiona zbyt długo na brwiach, może je też zbyt mocno przyciemnić. Co w takim razie robić w sytuacji nieudanego zabiegu?

Jak zmyć hennę z brwi?

Z pomocą przychodzą profesjonalne preparaty do usuwania henny. Z łatwością znajdziemy je w lepszych sklepach kosmetycznych, a koszt tego typu produktu to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Natomiast jeśli nie udało ci się dostać preparatu, albo potrzebujesz pozbyć się koloru z włosków na ostatnią chwilę, spróbuj dokładnie umyć brwi ciepłą wodą z mydłem. Ten sposób całkowicie nie usunie barwnika z włosków, za to skutecznie je rozjaśni i pozwoli ci pozbyć się pozostałości preparatu. Innymi sposobami na zmycie henny z brwi jest użycie soku z cytryny, spirytusu kosmetycznego, tłustego kremu czy oliwki dla dzieci: każdą z metod dokładniej opisaliśmy w jednym z akapitów poniżej!

Jak zmyć hennę ze skóry?

Przed nałożeniem henny na brwi powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu obszaru skóry wokół włosków za pomocą tłustego kremu lub oliwki. Niestety, czasami zdarza się, że skóra mimo wszystko zostaje zabarwiona, a łuk brwiowy zaczyna wyglądać nienaturalnie. Co robić w takiej sytuacji?

Niestety, zmywanie henny ze skóry będzie o wiele trudniejszym zadaniem, niż pozbycie się jej z włosków. Pigment bardzo mocno zakorzenia się w tkance, dlatego nie tak łatwo się go pozbyć. Tak jak w przypadku brwi, najlepszym sposobem będzie zaopatrzenie się w specjalistyczny płyn do usuwania henny. Niewielką ilość preparatu należy nałożyć na wacik i delikatnie pocierać nim zabarwione miejsce, aż barwnik zostanie całkowicie wymyty.

Innym sposobem na zmycie henny ze skóry będzie regularne złuszczanie. Na przebarwione miejsce możemy nałożyć niewielką ilość żelu z drobinkami, i pocierać je okrężnymi ruchami. Czynność należy powtarzać codziennie, aż uda nam się całkowicie pozbyć barwnika.

Zobacz także:

Zabarwioną skórę możesz też spróbować potraktować sokiem z cytryny. Ma on silnie właściwości rozjaśniające, dzięki czemu powinien pomóc ci pozbyć się henny. Pofarbowany obszar przecieraj wacikiem nasączonym w soku co kilka godzin, aż skóra całkowicie się rozjaśni. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, i przestać, jeśli zauważysz zaczerwienienie miejsca poddawanego zabiegowi, albo poczujesz mocne kłucie czy szczypanie skóry. Nieostrożne aplikowanie soku z cytryny na skórę może ją podrażnić i wysuszyć.

Jak rozjaśnić hennę, gdy efekt okazał się zbyt ciemny?

Czasami, szczególnie przy samodzielnym wykonywaniu zabiegu, po zmyciu henny z brwi mamy wrażenie, że włoski są zbyt ciemne. Najczęściej zdarza się to przy pierwszych zabiegach, kiedy nie wiemy jeszcze, jak nasz włos reaguje na barwnik, i trzymamy kosmetyk zbyt długo. Co robić w sytuacji, kiedy nie chcemy całkowicie zmyć henny z włosków, tylko delikatnie je rozjaśnić? Na pewno należy zacząć od dokładnego umycia brwi za pomocą ciepłej wody z mydłem. Często nie jesteśmy w stanie pozbyć się całkowicie preparatu z przestrzeni pomiędzy włoskami samym wacikiem, a jego pozostałości sprawiają wrażenie, że brwi zostały zbyt mocno przyciemnione.

Jeśli dokładne umycie brwi nie zadziałało, a włoski dalej są zbyt ciemne, możesz spróbować je rozjaśnić za pomocą pianki do golenia, tłustego kremu, oliwy z cytryną, płynu do demakijażu, czy spirytusu kosmetycznego. Wszystkie te sposoby opisujemy w akapicie poniżej!

Domowe sposoby na poprawienie koloru henny

Henna robiona w domowym zaciszu wyszła odrobinę zbyt ciemna, i chcesz na szybko przywrócić swoim brwiom pożądany wygląd? A może wróciłaś z salonu kosmetycznego i dopiero zauważyłaś, że kolor brwi jednak ci nie odpowiada? Poniżej zebraliśmy kilka sprawdzonych sposobów na rozjaśnienie zbyt mocno pomalowanych włosków. Pamiętaj, że w przypadku henny, im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej!

1. Oliwa i cytryna

Do łyżki oliwy dodaj świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny, całość wymieszaj. Preparat nałóż na patyczek do uszu, i zacznij korygować kształt i kolor brwi, lekko pocierając zbyt mocno przyciemnione miejsca. Oliwa delikatnie absorbuje barwnik, a sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające.

2. Pianka do golenia

Nałóż piankę do golenia na brwi i pozostaw ją na 20 minut. Następnie zmyj kosmetyk za pomocą wacików, energicznie pocierając obszar, na którym była henna. Pianka do golenia zawiera składniki, które wywabiają pigment z włosów i skóry, takie jak kwas palmitynowy i kwas stearynowy.

3. Tłusty krem

Nałóż grubą warstwę tłustego kremu (na przykład klasycznego Nivea w niebieskim opakowaniu) na brwi, pozostaw na 20 minut, następnie zetrzyj za pomocą chusteczki czy wacików. Zawarte w kosmetyku emolienty (np. parafina) sprawią, że obszar pomalowany henną widocznie się rozjaśni.

4. Płyn do demakijażu

Płyn do demakijażu lub woda micelarna nie zmyją henny całkowicie, ale pomogą ci ją subtelnie rozjaśnić, szczególnie, jeśli bardzo ci się nie spieszy. Brwi przemyj wacikiem nasączonym w płynie kilkakrotnie co kilka godzin: następnego dnia rano powinny być już odrobinę jaśniejsze.

5. Spirytus kosmetyczny

Wacik nasączony w spirytusie kosmetycznym przyłóż do brwi i pozostaw na nich na około 3 minuty. Uważaj, żeby znacznie nie przekroczyć tego czasu, ponieważ kosmetyk może podrażnić i wysuszyć skórę. Spirytus kosmetyczny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zmywania henny ze skóry i włosków, dlatego na wszelki wypadek warto mieć ten preparat w domu.

6. Oliwka dla dzieci

Nałóż sporą ilość oliwki na wacik, następnie przyłóż go do brwi i pozostaw na kilkanaście minut. Składniki preparatu mają właściwości wiążące pigment ze skóry i włosków, dzięki czemu świetnie sprawdzi się on do lekkiego rozjaśnienia zbyt ciemnych brwi.

Jak zmyć hennę z brwi i skóry? Tego NIE rób

Niestety, istnieją też popularne w Internecie sposoby na zmywanie henny, których nie polecamy (a wręcz odradzamy!). Jednym z nich jest przecieranie brwi wacikiem nasączonym w wodzie utlenionej. Nie jest to dobrym pomysłem, ponieważ woda utleniona wypłukuje dużą ilość naturalnego barwnika z włosów (czasem mogą wyjść nawet kompletnie białe), a na dodatek mocno je osłabia. Zrezygnuj z agresywnego pocierania brwi wacikiem nasączonym alkoholem, a także wystrzegaj się używania produktów, które nie są przeznaczone do aplikacji na skórę (np. chusteczek odplamiających).