Superksiężyc jest większym i mocniej świecącym księżycem w pełni. O Superpełni mówimy wtedy, gdy Księżyc zbliża się do Ziemi. Staje się on wtedy o 14% większy i aż o 30% jaśniejszy. Zjawisko Superksiężyca nie zdarza się wcale tak często, dlatego warto dzisiaj obserwować niebo.

Superksiężyc – kiedy będzie można go oglądać?

Ostatni Superksiężyc tego roku wzniesie się 11 sierpnia (pełnia w Wodniku), czyli już dzisiaj o 20:55 . Swój szczyt osiągnie, gdy Księżyc będzie prawie idealnie między Słońcem a Ziemią. Będzie to o o godz. 3.35 12 sierpnia. Także jeśli będziecie chciały i chcieli obserwować go w jego najwyższym punkcie, to będzie trzeba trochę na niego poczekać (albo nastawić budziki). Jednak zdecydowanie warto!

Superksiężyc – czy naprawdę jest większy?

Oczywiście Księżyc nie może się powiększyć. Tworzy się jedynie złudzenie optyczne. Spowodowane jest ono tym, że Księżyc wschodząc i zachodząc, tworzy „iluzję księżyca”. Przez zwykłe obiekty, takie jak drzewa czy budynki, w których otoczeniu się pojawia Superksiężyc wydaje się być znacznie większy.

Ten Superksiężyc będzie ostatnim w 2022 roku

W nocy z 11 na 12 sierpnia będziemy mogły i mogli obserwować ostatni Superksiężyc 2022 roku. Jest to więc wielkie wydarzenie, którego lepiej nie przegapić. W maju oglądać mogłyśmy i mogliśmy Kwiatowy Księżyc, w czerwcu Truskawkowy Księżyc i później Księżyc Bucka, czyli największy Superksiężyc w roku. Krążył on bliżej Ziemi niż jakikolwiek inny księżyc.

Przygotujcie się na jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie możemy obserwować na niebie. Kolejne nie pojawi się prędko!

Sierpniowa Superpełnia w Wodniku – co przyniesie?

Przygotujcie się na intensywny czas, pełen dynamicznych zmian! 

Za sprawą tej pełni mogą pojawić się bowiem drobne sprzeczki, staraj się więc unikać dramatów i niepotrzebnych konfrontacji. Niewykluczone, że to bliskie ci osoby poróżnią się w jakiejś ważnej sprawie i może nastąpić rozłam np. przyjaźni. Bądź czujna. Ale Pełnia Księżyca może przynieść też sporo dobrego, bo zachęci cię do zaangażowania się w to, co i kogo kochasz – a więcej na ten temat w horoskopie na ten tydzień!

 

Zobacz także: