Kaszka na twarzy to problem skórny, z którym walczy wiele osób. Bardzo często jest mylona z zaskórnikami zamkniętymi (czyli białymi krostkami, które znajdują się pod skórą), czasami nawet błędnie myśli się o niej jako o pryszczach lub zmianach trądzikowych. Narażone są na nią osoby z cerą tłustą i mieszaną, a także z cerą trądzikową (jeszcze raz podkreślamy, że kaszka na twarzy to nie jest trądzik). Przez to, że kaszka bywa mylona z zaskórnikami, jest nieodpowiednio zwalczana, co dodatkowo ją potęguje, może również podrażniać skórę, a nawet powodować stany zapalne. Czym jest kaszka na twarzy, skąd się bierze, w jaki sposób jej zapobiegać i co zrobić, żeby się jej pozbyć? Sprawdźcie poniżej, jak pielęgnować skórę ze skłonnością do kaszki i uzyskać gładką skórę. 

Kaszka na twarzy – co to jest i skąd się bierze?

Kaszka na twarzy to niewielkie gule pod skórą, które najczęściej pojawiają się w większych skupiskach, prawie nigdy osobno – stąd nazwa tej niedoskonałości. Powstaje na skutek zatkania porów i ujścia gruczołów łojowych. Kaszka na twarzy zazwyczaj występuje na czole oraz na policzkach, nierzadko również w okolicach oczu. Czasami towarzyszy jej uczucie swędzenia, pieczenie i zaczerwienienie. Bardzo często pojawia się u noworodków i dzieci, ale niestety coraz częściej ze zmianami skórnymi w postaci kaszki na twarzy walczą również nastolatkowie oraz dorośli. 

Kaszka na twarzy jest dość uporczywym problemem, ponieważ ciężko zakryć ją makijażem, małe wypukłe zgrubienia widać nawet spod kryjącego podkładu i trwałego pudru. Sprawdza się tutaj po raz kolejny zasada, że makijaż powinien rozpoczynać się od prawidłowej pielęgnacji. Kaszka na twarzy bierze się przede wszystkim ze zmian hormonalnych, może również wynikać z nieodpowiedniej diety oraz nieprawidłowej pielęgnacji, czyli stosowania takich kosmetyków do twarzy, które zawierają komedogenne (mogące powodować reakcje alergiczne) składniki. Jeżeli więc zaobserwujecie u siebie kaszkę na twarzy, najpierw udajcie się do specjalisty, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne. Jeżeli natomiast przyczyną kaszki na twarzy są alergia na kosmetyki do pielęgnacji lub makijażu lub nietolerancja pokarmowa, należy zmienić swoje nawyki.

Maskne to nowy problem skórny, który jest skutkiem ubocznym noszenia maseczek ochronnych. Jak się przed nim uchronić i jak go zwalczyć? >>>

Kaszka na twarzy często bierze się ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, które zawierają komedogenne składniki, czyli takie, które są sztuczne, powodują alergię i podrażnienia – mogą to być np. substancje zapachowe, sztuczne barwniki czy alkohol etylowy. Oprócz tego efekt kaszki na twarzy wywołuje niedokładne oczyszczanie skóry. Pamiętajcie, że najlepsze jest oczyszczanie dwuetapowe (tylko wieczorem). Olejek do mycia twarzy i kilkuminutowy masaż rozpuści wszystkie zanieczyszczenia – zarówno resztki kosmetyków, jak i nadmiar sebum oraz kurz, a delikatna pianka lub żel doczyści dokładnie twarz. 

Kaszka na twarzy – jak się jej pozbyć?

Tak jak pisaliśmy wyżej, jeżeli kaszka na twarzy pojawia się w wyniku zmian hormonalnych, terapią leczącą należy skonsultować z lekarzem. Istnieje jednak lista zakazanych rzeczy, których nie można robić, aby nie pogorszyć stanu swojej skóry. Należy do nich zdecydowanie wyciskanie grudek, co często wydaje się najszybszą i najłatwiejszą opcją na pozbycie się krostek, jednak tak nie jest! Możecie wyrządzić sobie naprawdę dużą krzywdę, rozdrapując kaszkę na twarzy.

Twarz, na której pojawia się kaszka, ma tendencję do zapychania, dlatego trzeba ograniczyć nakładanie kolejnych warstw kosmetyków na skórę. Najlepiej zainwestować w lekki krem nawilżający oraz jeden kosmetyk – np. serum – ze składnikami aktywnymi. Szukajcie takich składników jak np. witamina E, olej herbaciany, retinoidy czy niacynamid. Oczywiście każda skóra reaguje inaczej, dlatego musicie obserwować jej reakcję i dopasować pielęgnację do jej potrzeb. I pamiętajcie, aby dbać o dietę, która również może okazać się kluczowa w walce z kaszką na twarzy. Cukier, w niektórych przypadkach również nabiał i gluten, ale przede wszystkim przetworzona żywność (słodycze i fast foody) nie są Waszymi sprzymierzeńcami, jeżeli zależy Wam na gładkiej skórze.

Zobacz także: