Katarzyna Grochola: książki

Powieści Katarzyny Grocholi potrafią i wzruszać, i wywoływać szczery uśmiech na twarzach czytelniczek i coraz większego grona czytelników. Tak zwaną literaturę kobiecą, w jakiej specjalizuje się pisarka Grochola, lubią także faceci. Jakie książki napisała Katarzyna Grochola? Tytuły tej pisarki są następujące:

 • „Przegryźć dżdżownicę”
 • „Serce na temblaku”
 • „Ja wam pokażę!”
 • „Osobowość ćmy”
 • „Trzepot skrzydeł”
 • „Nigdy w życiu!”
 • „Zielone drzwi”
 • „Makatka”
 • „Houston, mamy problem!”
 • „Kryształowy Anioł”
 • „Przeznaczeni”
 • „Zranić marionetkę”
 • „A nie mówiłam!”

Jest autorką także wielu opowiadań. Katarzyna Grochola napisała zbiory pod tytułem „Podanie o miłość”, „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką”, „Upoważnienie do szczęścia”, „Trochę większy poniedziałek”, „Zagubione niebo” oraz „Pocieszki”.

Katarzyna Grochola książki zaczęła pisać w 1997 roku i później szybko spełniała się w roli pisarki. Wszystkie powieści Katarzyny Grocholi są lubiane, ale największą sławę przyniosła jej powieść pod tytułem „Nigdy w życiu”, która doczekała się ekranizacji z przebojowymi rolami Danuty Stenki i Joanny Brodzik. Oprócz tego Grochola nie zakończyła na jednym tomie historii Judyty porzuconej przez męża. „Nigdy w życiu” było kontynuowane w postaci „Serca na temblaku” oraz „Ja wam pokażę!”. Wszystkie trzy książki zaliczane są do cyklu „Żaby i anioły”.
 

Grochola: autobiografia

Co prawda Katarzyna Grochola autobiografii jako takiej nie napisała, ale w jej dorobku jest autobiograficzna pozycja pod tytułem „Zielone drzwi”. To książka Grocholi niepozbawiona humoru, ale traktująca też o poważnych chwilach w jej życiu. Opowiada ona swoją historię, od momentu narodzin po teraźniejszość. Kolejno wspomina wczesne dzieciństwo, lata szkolne, rodzinę czy ukochanych pupili. Mówi o pierwszej powieści, marzeniach, przyjaźniach zawieranych w młodości i podejmowanych przez nią pracach. Z „Zielonych drzwi” czytelnik może dowiedzieć się, że Katarzyna Grochola nie od zawsze była pisarką. Autorka poczytnych powieści pracowała niegdyś jako pomoc cukiernika, salowa, czy w charakterze pracownicy biura matrymonialnego.

Na kartach autobiograficznej książki Katarzyna Grochola pisze o oświadczynach, swojej podróży do Libii czy też narodzinach jej ukochanego dziecka. Nie stroni w tej książce od tematów z pewnością dla niej trudnych – o końcu małżeństwa, poważnych problemach zdrowotnych, jakim była choroba nowotworowa czy o budowie pierwszego domu. „Zielone drzwi” być może są swoistym rozliczeniem się ze swoim życiem i sposobem na przybliżenie nam – czytelniczkom, tego, co Katarzynę Grocholę cieszy, bawi, ale i smuci.

Powieść Olgi Tokarczuk wśród 100 najważniejszych książek 2019 roku według magazynu „Time”
 

Grochola: córka, mąż, wiek, przeszłość

Przygoda, jaką są książki Katarzyny Grocholi, trwa nieprzerwanie od lat. Prywatnie jest ona mamą, rozwódką, ale i szczęśliwą, spełnioną kobietą. W 2017 roku poznała muzyka Stanisława Bartosika, za którego wyszła za mąż w 2018 roku. To jej trzecie małżeństwo.

Właściwie pisarka nie nazywa się Katarzyna Grochola, tylko Anna Katarzyna Grochola. Urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. W 2020 roku skończy 63 lata. Biografia Katarzyny Grocholi jest pełna zwrotów akcji, nic więc dziwnego, że zainspirowała ona ją do napisania autobiograficznej powieści.

Zobacz także:

Jej mamą była polonistka, a ojcem prawnik – sędzia Sądu Najwyższego. Ma również brata. Pisarka ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, a później rozpoczęła karierę zawodową. Jak już wspominaliśmy, pracowała w cukierni, w szpitalu, sprzątała i zajmowała się klientami biura matrymonialnego. Przez jakiś czas przebywała za granicą, gdzie pracowała na stanowisku sekretarki i maszynistki.

Po maturze Katarzyna Grochola uczęszczała do szkoły dla analityków medycznych, choć czuła, że medyczna ścieżka kariery nie jest jej pisana. Dlatego rozpoczęła inny kierunek kształcenia – nauczanie początkowe. Od najmłodszych lat, jak sama mówi, wiedziała, że będzie pisać powieści.

W 1980 roku w Libii urodziła córkę, Dorotę Szelągowską, która związana jest ze stacją TVN. Sama Grochola po porodzie wróciła do Polski i zatrudniona została na stanowisku korektora. Musiała zmierzyć się z klapą firmy założonej wraz z przyjaciółką po upadku komunizmu. Następnie przeszła rozwód, a w 1986 roku usłyszała przerażającą diagnozę: miała nowotwór. Lekarze powiedzieli, że ma 3 miesiące życia przed sobą. Na szczęście rokowania okazały się nietrafione. Pokonała przeciwności losu i rzeczywiście mogła spełnić się zawodowo jako pisarka.
 

Katarzyna Grochola 2020

Katarzyna Grochola ostatnią książkę wydała 29 maja 2019 roku. W 2020 roku pojawiły się jej audiobooki. Nowa książka Katarzyny Grocholi pod tytułem „Zranić marionetkę” to kryminał, czyli gatunek dla niej nowatorski. Opowiada on o miłości, ale i nienawiści. Stare krzywdy nie zostały wybaczone, a nowe zbrodnie być może mają je pomścić. Katarzyna Grochola debiutuje zatem jako autorka kryminału i zdaniem krytyków od razu udało jej się wspiąć na wyżyny tego gatunku.

Zobacz także: 50 najlepszych kryminałów i thrillerów (książki)