Szczyl sprzeciwia się stereotypowi rapera, który w swoich kawałkach nawija jedynie o seksie i drogich ciuchach. Inteligentny, skromny, wrażliwy, nie wstydzi się swoich emocji. Otwarcie przyznaje, że swoje pierwsze zarobione dzięki rapowi pieniądze zamiast wydać na luksusowe auto, przeznaczył na spłatę długów matki. Utarte konwenanse łamie na co dzień także w sferze muzycznej. Na swoim debiutanckim albumie czerpie więc garściami z wielu różnych gatunków i stylów. To nie będzie tylko oldschool, newschool albo postpunk, tylko absolutnie wszystko - zapowiadał przed premierą i słowa dotrzymał, wydając jeden z najciekawszych krążków ubiegłego roku. Z miesiąca na miesiąc robi się o nim coraz głośniej i musimy przyznać, że ani trochę nas to nie dziwi. Co wiemy na jego temat?

Szczyl – ile ma lat i skąd pochodzi?

Tymoteusz Rożynek, bo tak naprawdę nazywa się Szczyl, urodził się 9 marca 2000 roku. Młody reprezentant sceny rapowej urodził się w Gdyni. Bezpośrednie nawiązanie do rodzimego Trójmiasta znalazło się nawet w tytule jego pierwszej płyty studyjnej.

Mam poczucie, że to odrębny region Polski, który żyje własnym życiem. Uznałem, że to taka „Polska Floryda” (...) Jest tu inne powietrze, ludzie są inni – serdeczni? Nie mówię, że w innych miastach jest gorzej, ale na pewno inaczej - wyjaśnił w wywiadzie dla portalu Onet.

Szczyl – początki kariery

Pierwszą rozpoznawalność przyniósł mu utwór „Druga dekada”, który zapewnił mu udział w akcji SBM Starter. Charyzmatyczny artysta z Gdyni szybko stał się jej największą gwiazdą. Wypuszczane podczas niej debiutanckie single „Banda” i „Toast Toast” świetnie przyjęły się wśród słuchaczy, osiągając milionowe wyświetlenia. Od czasu ich publikacji słuchacze spekulowali, gdzie wyda swój debiutancki album. Finalnie Szczyl postawił na Sony Music Entertainment Poland, fundując fanom jeden z ciekawszych transferów na rapowej scenie ostatnich lat. Jego debiutancki longplay ukazał się 15 października 2021 roku.

Kupując ten album, poniekąd kupujecie część mnie, którą niechętnie odsłaniam. Zebrało się na krążku od miłości po rozstania, aż od Gdyni po sam Gdańsk. Dwadzieścia jeden lat życiowej refleksji kontra północny luzik. Skubnij swoją kopię i ucieknij myślami nad morze. Szczyle mają w łapach cały świat - napisał o swoim debiutanckim krążku Szczyl.

Twórczość Szczyla doceniają nie tylko fani, ale także przedstawiciele branży. W tym roku raper zgarnął aż trzy nominacje do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce, czyli Fryderyków. 22-latek ma szansę na statuetkę w kategoriach Album Roku Hip-Hop, Fonograficzny Debiut Roku i Artysta Roku.

Szczyl – koncerty

Szczyl ma już za sobą zimową trasę promującą jego debiutancki krążek, podczas której odwiedził znane kluby muzyczne w największych miastach w Polsce. Nie mieliście jeszcze okazji posłuchać go na żywo lub byliście na występie rapera i wciąż wam mało? Nic straconego! Tego lata Szczyl będzie gwiazdą wielu festiwali, w tym stołecznego Orange Warsaw Festival, B.East Fest w Białymstoku oraz WROsound we Wrocławiu. Szczegóły znajdziecie na oficjalnych profilach artysty w mediach społecznościowych.

Zobacz także:

Szczyl u Kuby Wojewódzkiego

Szczyl zaznaczył swoją obecność w mediach od mocnego uderzenia. Po raz pierwszy na antenie rozmawiał z Hubertem Urbańskim. Z kolei swój pierwszy telewizyjny występ zaliczył jako gość programu Kuby Wojewódzkiego w TVN u boku wybitnego polskiego aktora, Jana Englerta.


Myślicie, że młody raper dobrze wykorzysta swoje „pięć minut” i na dłużej utrzyma się w czołówce najpopularniejszych polskich artystów?