Na ten wyjazd czekacie przez cały rok. Na co dzień dużo pracujecie, nie macie za wiele czasu na bycie tylko ze sobą, marzycie o wakacjach, podczas których można porządnie odpocząć i stworzyć niezapomniane wspomnienia…  Niestety, rzeczywistość okazuje się pokraczna, a jej nieodłącznym elementem stają się kłótnie, sprzeczki, obrażanie. Dlaczego podczas wymarzonych wakacji zamiast odpoczywać, ciągle wybuchacie i  wszczynacie kłótnie o byle co? Przyczyn może być wiele, oto kilka występujących najczęściej.

Kłótnie na wakacjach –  powody: stres związany z podróżą

Podróże mogą być stresujące, zwłaszcza jeśli wiążą się z długimi lotami, opóźnieniami, zmianami klimatu czy różnicami kulturowymi. Ten stres w połączeniu z różnego rodzaju niedogodnościami (np. nieznośny upał, nowa dieta itd.) może wieść do większej podatności na konflikty i kłótnie.

Kłótnie na wakacjach –  powody: nadmierne oczekiwania

Wakacje mają być czasem przyjemności, relaksu i pięknych chwil spędzanych we dwoje. No właśnie: „mają”. Presja tego, że ma być idealnie i wygórowane oczekiwania mogą prowadzić do rozczarowań i zawodów. Wszystkie elementy niepasujące do wyobrażeń stają się przyczyną niezadowolenia i nierzadko prowadzą do awantur.

Kłótnie na wakacjach –  powody: zmęczenie i napięcie

Planowanie i organizacja wakacji, zwłaszcza w nieznanym miejscu, może być wycieńczające. Napięcie fizyczne i emocjonalne mogą wpływać na naszą (nie)umiejętność adekwatnego reagowania na sytuacje, które w innych okolicznościach nie wywoływałyby nerwów i nie prowadziłyby do niekontrolowanych wybuchów złości. Jeśli do tego dodamy przemęczenie, które kumuluje się w naszych organizmach przez cały rok, mamy gotowy przepis na katastrofę.

Kłótnie na wakacjach –  powody: brak rutyny

Podczas wakacji często wybijamy się z naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, które porządkują nam świat. Może to wpłynąć na osłabienie naszej zdolności do radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami i sprawiać, że szybciej się „podpalamy”. Poza tym kiedy nagle, zamiast widzieć się z ukochaną osobą przez kilka godzin na dobę, spędzamy razem cały czas (i nie mamy dokąd „uciec”), zaczynają nas denerwować rzeczy, na które normalnie nie zwracamy uwagi. 

Kłótnie na wakacjach –  powody: skupienie na swoich potrzebach

Wakacje to czas, w którym wiele osób –  w opozycji do tego, co ma na co dzień –  chce skupić się na swoich potrzebach i zaspokajaniu własnych pragnień.  Kiedy okazuje się, że druga osoba ma inne pomysły na spędzanie wolnego czasu lub totalnie nie rozumie, czemu upieramy się przy jakiejś rzeczy, wówczas łatwo o sprzeczkę. A gdy do tego dojdzie alkohol, awantura z piekła rodem gotowa.

Kłótnie na wakacjach – jak im zapobiec?

By urlop z ukochaną osobą nie zamienił się w katastrofę, warto zastosować się do kilku zasad. Jak unikać kłótni na wymarzonym wakacyjnym wyjeździe?

Zobacz także:

1. Jeszcze przed wyjazdem omówcie swoje oczekiwania i plany, by w trakcie urlopu uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek.

2. Pamiętajcie, że wakacje to czas, podczas którego pragniecie się zrelaksować i odpocząć, dlatego nie skupiajcie się na drobiazgach, które zupełnie niepotrzebnie mogą popsuć zabawę.

3. Spróbujcie być elastyczni, jeśli wasze pomysły na spędzenie wolnego czasu się różnią.

4. Udzielajcie sobie nawzajem wsparcia i miejcie dla siebie wyrozumiałość, pamiętając, że każdy może czasami być przewrażliwiony..

5. Szukajcie aktywności, które oboje lubicie, abyście mogli czerpać radość ze wspólnego spędzania wolnego czasu.

6. Starajcie się dostrzegać nawzajem swoje emocje, a jeśli zauważycie, że zbliża się konflikt, porozmawiajcie na spokojnie, zamiast się obrażać lub tłamsić złość do momentu, gdy nie da się dłużej powstrzymać wybuchu.

7. Pamiętajcie, że czas wakacji powinien być okazją do wzmacniania więzi i wspólnego czerpania przyjemności, więc spróbujcie podejść do niego z otwartym umysłem i gotowością do kompromisów.