​​O toksycznych osobach słyszeli chyba już wszyscy. Najprościej opisać je jako te, które w relacjach wykazują destrukcyjne i negatywne zachowania. Charakteryzują się egoizmem, brakiem empatii i często manipulują innymi. „Toksycy” często kontrolują innych, ich zachowania powodują przewlekły stres i cierpienie innych. Czy to możliwe, że twój opiekuńczy i „uroczo” zaborczy facet jest jednym z nich? Czy jego zachowanie nie wynika z ogromnej miłości, którą cię darzy? Sprawdź sama – oto kilka sygnałów, które powinny w twojej głowie zapalić „czerwoną lampkę”. 

Ciągłe kwestionowanie i kontrola

Jednym z pierwszych sygnałów toksycznej zazdrości jest ciągłe kwestionowanie twojego zachowania i kontrola nad tym, co robisz. Twój partner pyta, gdzie byłaś, z kim rozmawiałaś i dlaczego, ale w sposób, który nie wskazuje na jego szczere zainteresowanie twoim dniem… Pamiętaj, że zdrowy związek opiera się na zaufaniu i szacunku, a nie na stałej kontroli.

Wybuchy złości

Kiedy twój partner staje się wybuchowy, jeśli tylko wspomnisz o innym mężczyźnie lub zdarzy się sytuacja, która wydaje mu się podejrzana – red flag! Krzyk czy rzucanie przedmiotami bardzo źle wróżą. Niezdrowa zazdrość często prowadzi do agresji emocjonalnej lub wręcz fizycznej.

Izolowanie cię od przyjaciół i rodziny

Facet chce, abyś spędzała czas tylko z nim, a kontakt z innymi ludźmi wydaje mu się zagrożeniem? To jest nie tylko kontrolujące, ale także niezdrowe dla twoich relacji społecznych. Zamknięcie w „złotej klatce” jeszcze nikomu nie wyszło na dobre.

Manipulacja emocjonalna

Mówi, że jest zazdrosny, bo cię kocha, co sprawia, że czujesz się winna? Pamiętaj, że miłość nie powinna być używana jako narzędzie kontroli, ba – nie ma nic wspólnego z tego typu toksycznymi zachowaniami.

Brak zaufania

Czy masz wrażenie, że twój partner nie ma do ciebie zaufania pomimo braku konkretnego powodu? Jeśli zawsze musisz dowodzić swojej niewinności, to jest to wyraźny znak toksycznej zazdrości.

Obwinianie cię za swoją zazdrość

Osoba z toksyczną zazdrością może próbować przerzucić winę na ciebie. Twierdzi, że to ty jesteś winna jego zazdrości i kontrolującego zachowania. Pamiętaj, że odpowiedzialność za swoje emocje powinna leżeć wyłącznie po jego stronie. Nie ma tu nic do rzeczy chęć spotkania ze znajomymi, atrakcyjny wygląd czy atencja ze strony płci przeciwnej.

Zobacz także:

Co możesz zrobić?

Rozpoznanie toksycznej zazdrości to pierwszy krok do rozwiązania problemu. Otwarta rozmowa z partnerem to początek. Wyraź swoje uczucia i obawy, ale pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialna za czyjeś toksyczne zachowanie. Niestety, w przypadku tego typu osób, sama rozmowa raczej nie zdziała za wiele. Związek z kontrolującym toksykiem jest bardzo trudny, a jedyne wyjście z sytuacji (które nie zakłada rozpadu relacji) to podjęcie przez niego profesjonalnej psychoterapii.

Jeśli partner jest gotowy do pracy nad sobą i związek może ewoluować w zdrowszym kierunku, to super! Jeśli jednak toksyczna zazdrość nie ustępuje, warto rozważyć zakończenie związku. Pamiętaj, że zasługujesz na miłość, która nie kontroluje i nie krzywdzi. Twój związek powinien być źródłem radości i poczucia bezpieczeństwa, a nie lęków i stresu!