Facet mojej przyjaciółki to chodzący red flag. Czy powinnam jej o tym powiedzieć?

„Chłopak mojej psiapsi to chodzący red flag - niszczy jej pewność siebie, śmieje się z niej przy kolegach, jest szowinistą i wampirem emocjonalnym - jak jej to powiedzieć tak, żeby przestała lubić jego, a nie mnie? HELP” - pisze Iga. 

Mówi się, że będąc w relacji fajnie jest mieć przyjaciół. W końcu zawsze posłużą radą, wsparciem i wysłuchają twojego marudzenia na temat związku czy samego partnera. Sytuacja może być jednak trochę bardziej skomplikowana, jeśli to ty jesteś osobą, która ma wątpliwości dotyczące drugiej połówki twojej przyjaciółki. Uważasz, że jej partner na nią nie zasługuje? Dostrzegasz, że odkąd zaczęła się z nim spotykać, w jej życiu pojawiło się dużo problemów? Słyszałaś bardzo niepokojące opowieści na jego temat? A może sama zaobserwowałaś jego niedopuszczalne zachowania?

To, czy powinnaś powiedzieć przyjaciółce o red flagach w jej związku, to kwestia indywidualna. Zależy od czynników takich jak dynamika waszej relacji, otwartość drugiej osoby na rozmowy o życiu prywatnym czy skala niepokojących sygnałów, które „wysyła” jej partner. Musisz pamiętać, że cechy i zachowania, które tobie wydają się niedopuszczalne, mogą być akceptowane przez twoją bestie. To, że tobie coś się nie podoba, nie oznacza wcale, że ona ma taki sam standard w relacji. W końcu jest dorosłą, świadomą osobą, zdolną do podejmowania własnych decyzji.

O jakich red flagach lepiej jednak powiedzieć przyjaciółce? 

W którym momencie nie powinnaś już trzymać języka za zębami? Na pewno warto porozmawiać z nią w sytuacji, w której widzisz, że jej partner zachowuje się w sposób przemocowy, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Nadmierne krytykowanie, poniżanie czy wyśmiewanie drugiej osoby, również w sytuacjach publicznych to zachowania, koło których nie powinno się przechodzić obojętnie (a już szczególnie, jeśli dotyczą twojej przyjaciółki). 
Na uwagę (i poważną rozmowę z bestie!) zasługują też:

  • agresja (nie tylko w stosunku do przyjaciółki),
  • zazdrość, brak zaufania,
  • ograniczanie wolności, kontrolowanie,
  • nieszanowanie innych ludzi (krzyczy na kelnerki w knajpie?),
  • duże różnice w ich światopoglądzie.

Jak zacząć rozmowę z przyjaciółką?

Jesteś przekonana, że chłopak twojej przyjaciółki nie jest dla niej dobrym wyborem? Nie możesz już przymykać oczu na jego zachowania i to, jak pod jego wpływem zmienia się bliska ci osoba? W takiej sytuacji będziesz musiała przeprowadzić z nią poważną rozmowę. Nie zapomnij jednak odpowiednio się do niej przygotować. 

Przed konfrontacją z przyjaciółką na spokojnie przeanalizuj wszystkie cechy i zachowania ze strony jej partnera, które uważasz za niedopuszczalne. Skup się na aspektach, które realnie przekładają się na jej samopoczucie, poczucie własnej wartości czy jakość życia. Odpuść mówienie o cechach charakteru, które wydają ci się po prostu nudne czy niefajne, albo nie pasują do twojej wizji życia - twoja bestie może mieć o nich zupełnie inne zdanie i może ona odebrać to jako atak na bliską (czy ci się to podoba czy nie) osobę. Najlepiej zapisz wszystko na kartce czy w notatniku i przeczytaj przed samą rozmową, żeby o niczym nie zapomnieć. 

W czasie rozmowy bądź szczera i nie ukrywaj swojego zaniepokojenia, mów jednak spokojnie i staraj się nie „atakować” swoimi słowami jej relacji. Zapewnij ją, że kierują tobą tylko i wyłącznie dobre intencje, ale nie możesz przechodzić obojętnie wobec niektórych zachowań jej chłopaka. Postaraj się krok po kroku wytłumaczyć swoje obawy.

Zobacz także:

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wykorzystasz wszystkie powyższe wskazówki, jest szansa, że twoja przyjaciółka wcale nie weźmie ich do siebie. Nie ma w tym nic złego - to przecież ona jest osobą decyzyjną w kwestii swojej własnej relacji romantycznej. Co w takim razie możesz zrobić, aby jej pomóc? Po prostu bądź na miejscu i staraj się jej wysłuchiwać, kiedy tego potrzebuje. Na bieżąco zapewniaj ją, że zawsze ma twoje wsparcie. Na pewno to doceni.