Po śmierci królowej Elżbiety II, głową Anglii stał się jej syn, Karol III. Na początku tylko on miał zostać koronowany, jednak okazuje się, że jednym z ostatnich życzeń królowej Elżbiety było to, aby również małżonka jej syna została poddana koronacji. I tak się właśnie wydarzy. Sprawdźcie, co wiemy o jednym z najważniejszych momentów we współczesnej historii, czyli koronacji królowej Kamili.

Koronacja królowej Kamili – kiedy się odbędzie?

Kamila zostanie oficjalnie królową, w tym samym dniu co jej mąż, Karol, zostanie królem. Ceremonia odbędzie się 6 maja 2023 roku. Warto przy okazji odnotować, że tego samego dnia swoje 4. urodziny obchodził będzie wnuk Karola, a syn księcia Harry’ego i Meghan Markle, Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

Koronacja królowej Kamili – gdzie się odbędzie?

Sobotnia ceremonia odbędzie się w Londynie w Westminster Abbey. Ostatnią królową małżonką, która była koronowana w opactwie westminsterskim była królowa Elżbieta w 1937 roku. Wtedy została przekazana jej purpurowa, aksamitna korona z gronostajowym wykończeniem i 2800 diamentami.

Koronacja królowej Kamili – czy jej tytuł się zmieni?

Pierwotnie, po śmierci królowej Elżbiety II, Kamila miała otrzymać tytuł księżniczki. Jednak przed śmiercią, Elżbieta II wyraziła życzenie, aby wtedy, gdy nadjedzie ten czas, tytuł żony jej syna zmienił się na królową małżonkę. Źródła podają, że prawdopodobnie utrzyma ona ten status, ale określana będzie jako królowa Kamila lub po prostu królowa.

Koronacja królowej Kamili – jaką koronę będzie nosić?

Jeśli chodzi o koronę, to Kamila ma naprawdę duży wybór. Najbardziej prawdopodobne jest to, że otrzyma ona koronę królowej Elżbiety (tę z kontrowersyjnym diamentem Koh-i-Nûr / Koh-i-Noor, co do którego własności toczą się spory). Może jednak nosić też koronę królowej Adelajdy z 1831 roku, koronę królowej Aleksandry albo królowej Marii. Są one jednak znacznie cięższe niż królowej matki.

Spośród dostępnych koron ta jest zdecydowanie najlżejsza i najłatwiejsza w noszeniu – powiedziała magazynowi „People” Lauren Kiehna, ekspertka od biżuterii królewskiej. – Uważam, że Koh-i-Nûr powinien zostać usunięty z korony, jeśli ta zostanie użyta. W samej koronie nie ma nic kontrowersyjnego, tylko ten diament – dodała.

Koronacja królowej Kamili – kto będzie uczestniczył?

Na ceremonii koronacji królowej Kamili pojawią się członkinie i członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, światowi liderzy oraz monarchinie i monarchowie z innych krajów. Póki co konkretna lista gościń i gości nie jest znana.

Zobacz także:

Koronacja królowej Kamili – jak będzie można ją obejrzeć?

Koronacja najprawdopodobniej będzie transmitowana na żywo na całym świecie. Jednak Pałac Buckingham nie ujawnił jeszcze żadnych szczegółów. Gdy królowa Elżbieta II była koronowana w 1953 roku, obecnych było 8 tysięcy gości i gościń, a transmisja telewizyjna dotarła do 20 milionów ludzi.