Trądzik na klatce piersiowej? Przyczyny

Trądzik najczęściej pojawia się na twarzy i to właśnie do niej przeznaczona jest większość kosmetyków, które mają złagodzić objawy – dokładnie oczyścić skórę, delikatnie ją złuszczyć i przywrócić gładkość. Nie znaczy to jednak, że krostki nie mogą pojawiać się także na innych częściach ciała. Temat pryszczy na plecach jest już trochę oswojony, wciąż mało  się jednak mówi o krostkach na dekolcie, a te występują aż u 15% osób zmagających się z trądzikiem. Dlaczego się pojawiają? Jak się ich pozbyć? Przychodzimy z pomocą. 

„Trądzik na klatce piersiowej, jak każdy inny trądzik jest zaburzeniem funkcjonowania jednostki włosowo-łojowej skóry” – w rozmowie z brytyjską edycją Glamour powiedziała dermatolożka dr Anjali Mahto. I wyjaśniła, że krostka pojawia się wtedy, gdy dojdzie do zablokowania ujścia gruczołu łojowego. Na klatce piersiowej – podobnie jak na twarzy i na plecach – gruczołów łojowych jest więcej niż w innych miejscach ciała, dlatego to właśnie tam często pojawiają się wypryski. Jakie są przyczyny? Najczęściej hormonalne (to one regulują pracę gruczołów łojowych), dlatego by raz na zawsze pozbyć się trądziku, najlepiej podjąć specjalistyczną terapię pod okiem dermatologa. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Wręcz przeciwnie.

„Latem jesteśmy szczególnie narażeni na pojawienie się krostek na dekolcie. Problem potęguje pot, który pojawia się na klatce piersiowej, kiedy robi się gorąco. Może on przyczynić się do zablokowania porów, a także nagromadzenia się bakterii potęgujących trądzik” – zauważa dr Mahto.

Przypominając, że w upały jeszcze większą uwagę warto poświęcić odpowiedniej higienie. Jak dbać o skórę na klatce piersiowej, by zapobiec niedoskonałościom? Oto kilka prostych rad.

Krostki na dekolcie – Jak się ich pozbyć? Jak dbać o skórę i po jakie kosmetyki sięgnąć?

  • Regularny prysznic to podstawa! To najprostszy sposób, by usunąć ze skóry pot, nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia, których w gorące dni i przy dużej wilgotności (słowem – latem) jest więcej. 
  • Czasem może to jednak nie wystarczyć. Wówczas warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Pomocne będą żele pod prysznic, zawierające składniki stworzone do walki z trądzikiem: kwas salicylowy, kwas glikolowy albo olejek z drzewa herbacianego. Nie muszą być przeznaczone do ciała – możesz używać tych, które na co dzień stosujesz do twarzy. Jeśli i to nie pomaga, najlepiej skonsultować się z dermatologiem.
  • By zapobiec pojawianiu się krostek na dekolcie warto unikać elastycznych, obcisłych ubrań, takich jak te, których najczęściej używamy do ćwiczeń. Zamiast nich warto postawić na luźny, przewiewny T-shirt z naturalnej tkaniny. Jeśli nie, warto pamiętać, by od razu po treningu wziąć prysznic i przebrać się ze sportowych ubrań. 
  • Nie masz możliwości wykąpać się po ćwiczeniach? Na siłownię zabierz ze sobą płyn micelarny i waciki (my polecamy wielorazowego użytku). Przyda się do przetarcia klatki piersiowej (a także pleców czy twarzy). To pomoże oczyścić pory, a tym samym uniknąć pojawienia się krostek na dekolcie.