Bez względu na to, jak planujecie spędzić tegoroczną majówkę, nie zapomnijcie o tym, by znaleźć czas na książkę. Nich to będzie tytuł, za który zamierzacie się zabrać już od jakiegoś czasu, a być może także jeden z polecanych przez redakcję GLAMOUR i zaprzyjaźnione gwiazdy. Albo któraś z nowości, jakie właśnie ukazały się na rynku. Tutaj też możecie liczyć na nasze rekomendacje. Oto one!

„Świat bez kobiet” Agnieszkka Graff (Wydawnictwo Marginesy)

Książka „Świat bez kobiet” ukazała się 20 la temu i jest ciągle bardzo aktualna. Stety i niestety. Plusy są takie, że pozycja autorstwa Agnieszki Graff to niezwykle ważna lektura, którą trzeba znać, a minusy – ukazuje się w momencie, kiedy niektórzy ciągle próbują nam nieudolnie wmówić, że o życiu ci zdrowiu kobiet oprócz nich samych, powinien decydować jeszcze ktoś inny. A najlepiej, żeby był to mężczyzna. Właśnie dlatego autorka postanowiła zaktualizować swoją książkę i uderzyć z nią do młodszego pokolenia, które zastanawia się, jak to możliwe, że w XXI wieku musi walczyć o swoje prawa. Jeśli czujecie, że potrzebujecie doedukować się w kwestii feminizmy, wiecie już, co przeczytać. 


fot. materiały prasowe

„Emocje na talerzu. Jak odbudować zdrową relację z jedzeniem” Elżbieta Lange (Wydawnictwo Słowne)

Na pewno słyszałyście kiedyś stwierdzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jedzeniem, podobnie jak ubraniami czy muzyką, jakiej słuchamy, wyrażamy swoje emocje. Kiedy jest nam smutno, sięgamy często po coś słodkiego. Kiedy miałyśmy zły dzień, rekompensujemy sobie to pizzą. A gdy chcemy świętować jakiś sukces, serwujemy sobie ciężkostrawną kolacją, po której później ciężko nam zasnąć. Książka Elżbiety Lange przygląda się temu zjawisku i pomaga odbudować zdrowe relacje z jedzeniem. Czyli jeść dobrze i nie zjadać emocji, a nauczyć się je wyrażać. 

„Wiosna” Ali Smith (Wydawnictwo W.A.B.)

Po jesieni i (zdecydowanie za długiej) zimie przyszła w końcu wiosna. Podobnie w przypadku twórczości Ali Smith, autorce głośnego cyklu „Pory roku”. W swojej najnowszej powieści autorka skupia się na relacjach międzyludzkich oraz nadziei na lepsze jutro. Co jej zdaniem łączy 
Katherine Mansfield, Charliego Chaplina, Shakespeare’a, Rilkego, Beethovena, brexit, współczesność, przeszłość, północ, południe, wschód, zachód, mężczyznę opłakującego dawne czasy, kobietę uwięzioną w czasach obecnych? Właśnie wiosna. A „Wiosna” Ali Smith to książka skrojona na czasy, w których przyszło nam egzystować. I w których każdy dzień napawa nas nadzieją, tak jak wiosna, że z każdym dniem będzie lepiej. 

„Ciekawe czasy” Naoise Dolan (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

Czytaliście „Normalnych ludzi” Sally Rooney? „Ciekawe czasy” Naoise Dolan, swoją drogą również irlandzkiej pisarki i praktycznie rówieśniczki Rooney, pisze równie wciągająco i lekko, jak jej koleżanka po fachu. I na kartkach swojej książki również opowiada o rzeczach przyziemnych, niekiedy niewygodnych i brutalnie prawdziwych. Przygląda cię relacjom, jakie budujemy z ludźmi mniej lub bardziej właściwymi, jak gubimy się w oczekiwaniach wobec świata, który często bywa dla nas rozczarowujący, ale i oczekiwaniach wobec nas samych. Czy ślepa pogoń za pieniądzem, płytkość i miałkość to faktycznie znak naszych czasów, czy świadomie podejmowane przez nas wybory? Podczas lektury „Ciekawych czasów” na pewno najdzie was taka refleksja. 

„Surrealistka” Michaela Carter (Dom Wydawniczy Rebis) 

Jeżeli wciągają was historie, które wydarzyły się naprawdę, koniecznie sięgnijcie po „Surrealistkę” Michaeli Carter. Opowiada ona historię Leonory Carrington, zmarłej w 2011 roku surrealistycznej malarki i pisarki. W książce poruszone są przede wszystkim takie wątki, jak jej miłość do sztuki, związek z malarzem Maxem Ernstem, a także jej choroba psychiczna. „Surrealistka” to fascynujący portret kobiety, przez co momentami książka nie będzie przyjemna w odbiorze ze względu na wiele ciężkich momentów, jakie spotkały Leonorę Carrington. To zdecydowanie lektura wymagająca skupienia i wrażliwości. Ale zdecydowanie warto poświęcić jej cały majowy weekend. 

Zobacz także:

„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu” Paulina Klepacz, Aleksandra Nowak, Kamila Raczyńska-Chomyn 

Ze slut-shamingiem zderzamy się w internecie, w szkole, w pracy, w komunikacji miejskiej, na ulicy. Zwykle dzieje się to świadomie, ale zdarza się też, że niekoniecznie. Czym dokładnie jest to stare jak świat zjawisko? W jaki sposób działa i czy można się go pozbyć? Autorki książki w tym redaktorka prowadząca Glamour.p Paulina Klepacz, które same doświadczyły slut-shamingu, próbują odpowiedzieć na te pytania razem z psycholożkami, seksuolożkami, dziennikarkami i pracownicami seksualnymi. „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu” to książka bardzo potrzebna, a jej lektura działa jak kubeł zimnej wody.