Chcecie dowiedzieć się czegoś o budowaniu dobrych relacji? Przedstawiamy kultowe i niegdyś bardzo popularne książki o związkach. Przy czym „kultowe” oznacza, że te pozycje są w pewnym sensie znakiem swoich czasów. W związku z tym zgodnie z dzisiejszymi standardami niektóre z poniższych tytułów mogą nie być wystarczającą inkluzywne /lub w pełni poprawne politycznie. Weźcie na to poprawkę, przeglądając zestawienie!

Ciekawe poradniki o związkach: Gary Chapman: „Pięć języków miłości”

Gary Chapman w swoim bestsellerowym dziele pokazuje, jak lepiej nauczyć się rozmawiać tym samym językiem ze swoim partnerem, czyli najprościej mówiąc: usprawnić komunikację i zacząć nawzajem zaspokajać swoje potrzeby. Książka pełna jest wskazówek, które pomogą ci zażegnać konflikty i niesnaski w relacji, a została napisana w oparciu o doświadczenia małżeństw z 50-letnim stażem.

Książki psychologiczne o relacjach: Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński: „Kochaj wystarczająco dobrze”

Jeśli chodzi o książki o związkach, pozycja Jucewicz i Sroczyńskiego w ciekawy sposób tłumaczy nam, że nie możemy idealizować wizji miłości i związku z drugą osobą. Niestety w obecnych czasach często stawiamy tej sferze życia zbyt wysokie wymagania. Według autorów, powinniśmy uświadomić sobie to, że miłość nie musi być perfekcyjna: wystarczy, żeby była po prostu dobra. Poradnik daje nam wskazówki, jak w odpowiedzialny sposób budować relację z drugą osobą. Książka została stworzona w formie krótkich i ciekawych wywiadów, dzięki czemu szybko i lekko się ją czyta.

Książki o związkach: Stephanie Stahl: „Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”

Niemiecka psycholożka i psychoterapeutka, Stephanie Stahl, od wielu lat zajmuje się pisaniem poradników dotyczących relacji międzyludzkich. W jednym ze swoich najnowszych dzieł opisuje, skąd biorą się w nas schematy i toksyczne zachowania, które przenosimy do swoich związków. Książka ma na celu pomóc nam lepiej zrozumieć zarówno swojego partnera, jak i siebie, co ma być niezbędnym krokiem do zbudowania szczęśliwej relacji.

Książka o seksie i związkach: Michalina Wisłocka: „Sztuka kochania”

Choć dzieło to zostało wydane w 1976 roku (i w pewnym sensie rozpoczęło rewolucję seksualną wśród Polek!), spostrzeżenia o relacjach międzyludzkich, które Wisłocka w nim zawarła, są aktualne do dziś. Książkę polecamy każdemu, bez względu na staż związku: jest zabawna, wzruszająca, a do tego daje wiele wskazówek, jak czuć się spełnioną, tworząc relację z drugą osobą. Oczywiście warto wziąć poprawkę na to, że autorka pisze w kontekście relacji małżeńskiej, zwłaszcza kieruje swoje słowa do młodych małżeństw. To może być w zasadzie ciekawa lektura pod kątem tego, jak zmieniły się nasze obyczaje, jak w PRL-u podchodziło się do seksualności czy też o jakie podejście walczyła Wisłocka. Warto dodać, że aktualne wydanie zostało poszerzone o rozdział o antykoncepcji przez jego redaktorki i redaktorów, oczywiście po konsultacji z ekspertkami i ekspertami w tej dziedzinie. 

Poradnik o związkach: Stefan Rieß, Anne-Bärbel Köhle: „Dalajlama dla par. Jak kochać uważnie”

Ten ciekawy poradnik przedstawia podejście do związków i relacji międzyludzkich z perspektywy wierzeń Dalekiego Wschodu. Znajdziemy w nim nie tylko opisy zachowań i wskazówki, ale też ćwiczenia medytacyjne, które pomogą nam nabrać dystansu do siebie i partnera/partnerki oraz zrozumieć targające nami emocje. Książka nawiązuje do wartości, które mają umacniać szczęśliwy związek, takich jak szacunek i realne zainteresowanie wobec drugiej osoby, a także branie odpowiedzialności za swoje zachowanie.

Poradniki psychologiczne o związkach: Katarzyna Miller, Andrzej Gryżewski: „Być parą i nie zwariować”

Książka przedstawia świeże spojrzenie na relacje damsko-męskie. Wiele osób uważa udany związek za jeden z najważniejszych filarów życia, zapominając, że tworzą go dwie odrębne jednostki, które zawsze będą potrzebowały odrobiny indywidualizmu. Jak pogodzić życie rodzinne z życiem zawodowym? W jaki sposób utrzymać zdrową relację, jednocześnie rozwijając się poza związkiem? Czy namiętność między partnerami może trwać przez wiele lat? Psycholożka Katarzyna Miller i seksuolog Andrzej Gryżewski starają się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących dylematów związanych z relacjami międzyludzkimi. Książka napisana jest w formie ciekawej wymiany zdań między autorami.

Poradniki, które warto przeczytać: David Schnarch: „Namiętne małżeństwo”

David Schnarch, amerykański psychoterapeuta i seksuolog, uważa, że terapia małżeńska zawsze powinna zostać połączona z terapią seksuologiczną. Według autora, obie te sfery życia się przenikają, a problemy, które pojawiają się w naszej relacji, często mogą wynikać z błędnej komunikacji w kwestii spraw łóżkowych. W książce są też obalane popularne mity dotyczące namiętności wśród par, pokazując, że spełnienie seksualne można osiągnąć też w długotrwałym związku, praktycznie bez względu na wiek partnerów.

Poradniki o związkach: John M. Gottman, Nan Silver: „Siedem zasad udanego małżeństwa”

Ten poradnik psychologiczny powstał w oparciu o badania naukowe, prowadzone na przestrzeni kilkunastu lat. Autor stworzył 7 prostych zasad, których przestrzeganie ma być gwarancją udanego, stabilnego i satysfakcjonującego związku. Poradnik jest napisany zrozumiałym językiem, dodatkowo zawiera dużą ilość ćwiczeń i kwestionariuszy.

Książki o związkach: Zbigniew Lew-Starowicz: „Rozmówki małżeńskie”

Lew Starowicz napisał już kilka bestsellerowych poradników z relacji damsko-męskich, ale jego „Rozmówki małżeńskie” zasługują na specjalne miejsce w jego dorobku. Książka, która w zabawny sposób przedstawia różnice w postrzeganiu świata u obu płci, ma nauczyć nas szczerej komunikacji (nie tylko werbalnej, ale również przez mowę ciała!) ze swoim partnerem. Jest to bowiem jeden z podstawowych warunków, które trzeba spełnić, aby stworzyć szczęśliwą relację. Choć do działalności i twórczości  Lwa-Starowicza mamy delikatnie mówiąc ambiwalentne podejście, to nie można odmówić mu tego, że akurat ten poradnik dla wielu osób stał się pomocny.

O związkach: książki, które warto przeczytać - Agnieszka Szeżyńska: „Warsztaty intymności”

Poradnik o ciekawej, warsztatowej formule, który skupia się wokół budowania zadowalającego życia seksualnego w związkach i relacjach międzyludzkich. Autorka, seksuolożka, która wyznaje filozofię współ/nie/zależności, pokazuje, w jaki sposób pielęgnować pożądanie, bez względu na pęd dnia codziennego. W książce znajdziemy porady dotyczące komunikacji w kwestii spraw intymnych w związkach, ale również ćwiczenia, pytania i ankiety, które pozwolą ci na nowo odkryć swoją seksualność. Zdecydowanie nasz faworyt. Doskonała lektura, napisana współczesnym inkluzywnym językiem, która pozwala dowiedzieć się więcej i o sobie samej/samym, jak i drugiej osobie, z którą tworzymy jakąś formę intymnej relacji. Więcej zresztą możecie się dowiedzieć od samej autorki, która opowiedziała o książce Paulinie Klepacz w ramach podcastu „Sekspertki”.

Kultowe książki o związkach: John Gray: „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”

To jedna z książek kultowych, która dziś uchodzi za mocno przestarzałą i umacniającą płciowe stereotypy.  „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” to jednak najpopularniejszy poradnik dotyczący związków, a jego publikacja przyniosła Gray’owi sławę na całym świecie. Dziś jego gwiazda przygasła.  Fanki i fani lektury twierdzą jednak, że uświadamia ona różnice między kobietami i mężczyznami, które często doprowadzają do niejasności, konfliktów i końca związków. Autor tłumaczy, jak te różnice obrócić na swoją korzyść, i wykorzystać je w zbudowaniu silnej, zdrowej i długotrwałej relacji z drugą osobą.

Poradniki o związkach: Pia Mellody: „Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia”

Niektórych związków nie da się naprawić, a im szybciej to sobie uświadomimy, tym łatwiej będzie nam się z nich uwolnić. Autorka pokazuje nam schematy, które powodują, że tkwimy w toksycznych, przemocowych i bezsensownych relacjach, a także opowiada o krokach, które możemy podjąć, żeby łatwiej nam było z tym walczyć. „Toksyczne związki” to książka ciężka w odbiorze, jednak bardzo pomocna dla osób, które szukają wsparcia i zrozumienia, będąc w niezdrowej relacji.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.