Kwiat lotosu - znaczenie i symbolika

Tatuaż kwiat lotosu ma bardzo głęboką symbolikę. Lotos jest rodzajem lilii wodnej, która ukorzenia się w podłożu bagiennym, a jej długie łodygi sprawiają, że kwiaty unoszą się na powierzchni wody. Kwiat lotosu ciekawił ludzi od wieków, ze względu na swoje niestandardowe zachowanie: roślina ta zamyka kwiatostan na noc i zanurza się pod wodę, by o wschodzie słońca znowu rozłożyć się w pełnej krasie na powierzchni tafli. Zachowanie to zostało nazwane efektem lotosu i po wielu latach badań naukowcy odkryli, że jest to sposób rośliny na samoczyszczenie swoich kwiatów.

Kolejną ciekawostką dotyczącą lotosu jest długowieczność jego nasion: są one w stanie żyć nawet przez 3000 lat i nie stracić w tym czasie zdolności do rozmnażania się ani kwitnienia.

Lotos naturalnie występuje na Dalekim Wschodzie, dlatego jego symbolika jest mocno związana z kulturą Orientu. Jest on symbolem religii takich jak buddyzm czy hinduizm, a także znajduje się na fladze Indii. Został też uznany za narodowy kwiat Wietnamu.

Według wschodnich wierzeń kwiat lotosu symbolizuje równowagę, harmonię i zgodę z samym sobą: jego symbolika jest w stu procentach związana z pozytywną energią. Nie bez przyczyny nazwa tego kwiatu opisuje też jedną z podstawowych pozycji jogi (padmasana), która ma odprężyć ciało, ukoić zmysły i sprzyjać medytacji, a samo ułożenie ciała podczas jej wykonywania odzwierciedla kształt kwiatostanu orientalnej lilii wodnej. Podobno wytatuowanie tego symbolu na ciele ma właśnie dodawać nam odwagi oraz rozjaśniać umysł w trudnych sytuacjach. Tatuaż kwiat lotosu powinien dodać nam pewności siebie i pomóc nam w osiągnięciu harmonii duchowej.


fot. Adobe Stock

Symbolika tego wzoru jest też związana z jego kolorem: kwiat lotosu występuje w kilku barwach, a każda z nich ma przypisane konkretne cechy. Tatuaż z białym kwiatem lotosu będzie symbolizował czystość, niewinność i harmonię, za to ten z elementami czerwieni może być związany z miłością, pasją czy poświęceniem. Jak więc widać, tatuaż kwiat lotosu nie tylko pięknie prezentuje się na ciele, ale może też nieść za sobą głębsze przesłanie.

Sprawdź również >>> Tatuaż róże - znaczenie i galeria wzorów

Zobacz także:

Kwiat lotosu - wzory na tatuaż

Tatuaż kwiat lotosu może być wykonany w wielu ciekawych formach. Możliwe jest wierne odwzorowanie rośliny z fotografii oraz nadanie jej jednego lub wielu kolorów, jednak coraz większą popularnością cieszą się symetryczne wzory minimalistyczne, wykonane czarnym tuszem. Ciekawym pomysłem na tatuaż kwiat lotosu jest wplatanie symbolu w większą całość, na przykład mandalę. Takie symetryczne tatuaże robią wrażenie, o czym przekonała się brytyjska celebrytka Ellie Goulding. Piosenkarka zdecydowała się na minimalistyczny tatuaż na brzuchu w kształcie kwiatu lotosu.

Tatuaż kwiat lotosu może też zostać wykonany techniką minimalistyczną, czarnymi kreskami. Ta technika jest dobrym wyborem dla osób, które chcą mniejszy i bardziej zgrabny tatuaż. Techniką, którą pokochają fanki minimalizmu jest też tzw. dotwork. Polega on na stworzeniu grafiki przy pomocy umiejętnego stawiania kropek, w przypadku tatuażu - pojedynczych wkłuć igły maszynki w skórę. Dotwork może być też wykonany za pomocą samej igły - mówimy wtedy o tatuażu techniką “handpoke”. Tatuaże z małych kropek prezentują się bardzo estetycznie, mają w sobie pewną lekkość, z tego względu są często wybierane przez panie w różnym wieku.

To, jaki wzór przypadnie nam do gustu, jest też w dużym stopniu zależne od dobrego przeniesienia naszego projektu na papier, dlatego tak ważnym jest znalezienie dobrego i sprawdzonego tatuatora. Przed umówieniem wizyty najlepiej jest znaleźć kilka inspiracji i zebrać je w folder w postaci mood boardu, a także narysować mniej więcej o co nam chodzi. Tatuaż z kwiatem lotosu ma co prawda głębokie znaczenie, ale niektórzy decydują się na ten wzór wyłącznie z powodów estetycznych. Wspólnie z artystą można więc wypracować grafikę, inspirowaną tą orientalną rośliną, która dodatkowo zawierać będzie na przykład elementy ornamentów, napis czy ważne dla nas liczby lub symbole. Wszystko zależy od naszych upodobań i kreatywności tatuatora. Na szczęście, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tatuaż w formie kwiatu lotosu jest chętnie wykonywanym przez nich wzorem, dlatego w dobrym salonie nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.

Tatuaż w kształcie kwiatu lotosu zyskuje na popularności, a co za tym idzie jesteśmy w stanie znaleźć coraz większą ilość wzorów oraz inspiracji. W zależności od tego, czy chcemy, aby ten body art był mniejszy czy większy, możemy znaleźć coś dla siebie. Ważnym elementem jest też miejsce umieszczenia wzoru. Tatuaż na obojczyku z motywem kwiatu lotosu będzie prezentował się niezwykle seksownie i przyciągał uwagę. Wzór umieszczony w tym miejscu może być trochę mniejszy, więc idealnie nada się dla osób myślących o zgrabnym, małym tatuażu. Tatuaże z kwiatem lotosu są też często umieszczane na szyi, dłoni, albo za uchem. Jeśli jesteśmy zainteresowani trochę większym wzorem, możemy rozważyć zaprojektowanie mandali z kwiatem lotosu jako tatuaż na barku. Jest to jedno z najczęściej wybieranych miejsc wykonania tego motywu, a wybrała go modelka Paula Jagodzińska. Taki tatuaż prezentuje się olśniewająco i nie ma szans, żeby nie zwrócił na nas uwagi.  Mandale z kwiatem lotosu potrafią osiągać duże rozmiary, dlatego wzór ten często tatuowany jest na całej długości kręgosłupa na plecach: od szyi aż do kości ogonowej. Tatuaż na brzuchu w kształcie kwiatu lotosu dobrze prezentuje się, gdy nosimy krótki top albo jesteśmy na plaży w bikini. W tej formie ciekawie wyglądają dwa małe wzory w kształcie lotosu, symetrycznie umieszczone po obu stronach pępka.

Cena tatuażu w postaci kwiatu lotosu

Ceny tatuaży różnią się ze względu na wybraną technikę wykonania, a także wielkość wzoru i salon, w którym będzie przeprowadzany zabieg. Tak naprawdę widełki cenowe tatuażu w kształcie lotosu są bardzo szerokie: za drobny, szybki w wykonaniu wzór zapłacimy niecałe 200 złotych, za to większy projekt może kosztować nas nawet ponad 1000 zł.

Średni tatuaż kwiat lotosu w czerni, którego wykonanie trwa ok 3 godziny, to koszt mniej więcej 600 złotych. Cena ta jednak może znacznie różnić się w zależności od miasta, w którym będzie wykonywany, a także renomy samego tatuatora. Tatuaż kwiat lotosu, jak i każdy inny wzór, będzie droższy w dużych miastach takich jak Warszawa, czy Kraków. Dodatkowy budżet musimy przygotować też w przypadku, kiedy wzór na ciele ma być uwieczniony przez znanego w świecie tatuażu artystę, który ma rozpoznawalny styl i zazwyczaj bardzo napięty grafik.

Znaczenie tatuaży - symbolika najpopularniejszych wzorów tatuaży damskich

Musimy pamiętać, aby zawsze udawać się do sprawdzonego i polecanego tatuatora, a także dokładnie omówić z nim oczekiwania dotyczące tatuażu oraz wykonany projekt i podchodzić z dystansem do nierealnie atrakcyjnych cenowo ofert - w sieci znajdziemy mnóstwo ofert, które znacznie odbiegają od cen podawanych przez profesjonalne salony tatuażu. Tanie tatuaże wykonują zazwyczaj osoby początkujące, które przyjmują w domu, co może niestety wiązać się z brakiem odpowiedniej higieny oraz wiedzy nie tylko na temat samej sztuki tatuowania, ale bezpieczeństwa pracy. Pamiętajmy, że to ozdoba, którą robimy na całe życie.