Co to znaczy less waste?

Less waste to termin w języku angielskim, który możemy przetłumaczyć jako „mniej odpadów”. Odnosi się do ekologii, w tym przede wszystkim minimalizacji ilości generowanych odpadów. Łączy się go z podejmowaniem świadomych działań, które mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia planety.

Less waste zakłada, że należy zwracać uwagę na wszystkie etapy cyklu „życia” produktu – od pozyskania surowców, przez produkcji, poprzez użytkowanie, aż po utylizację. Aktywiści i edukatorzy zwracają uwagę na kwestie takie jak: unikanie nadmiernego pakowania, wybieranie trwałych produktów wielokrotnego użytku, recykling, kompostowanie oraz ograniczanie zużycia zasobów naturalnych.

W życiu codziennym less waste oznacza podejmowanie odpowiedzialnych wyborów zakupowych, ograniczanie zużycia energii i wody oraz dbanie oczywiście segregowanie i recykling odpadów.

Less waste a zero waste

Less waste i zero waste to dwa mocno powiązane terminy, które odnoszą się do ekologicznej idei zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Ich temat centralnym jest ochrona zasobów naturalnych i walka z zaśmieceniem planty. zasoby śmieci, a konkretnie poprzez minimalizację ilości generowanych odpadów. Jednak każdy z nich czymś osobnym. Jaka jest zasadnicza różnica?

Less waste koncentruje się na redukcji odpadów poprzez podejmowanie świadomych wyborów zakupowych, minimalizację zużycia zasobów naturalnych, a także zwiększenie efektywności i wydłużenie czasu korzystania z produktów. . Sednem idei less waste jest dążenie do minimalizacji, choć niekoniecznie do osiągnięcia zerowego poziomu odpadów. To realistyczne założenie, że możemy śmiecić i marnować mniej, ale raczej nie jest już możliwe wrócenie do punktu zero.

Zero waste możemy przetłumaczyć jako „zero odpadów”, co od razu sygnalizuje, w czym tkwi odmienność od less waste. To filozofia stawiająca sobie idealistyczny cel zupełnego wyeliminowania odpadów. Ruch zero waste koncentruje się na diametralnej zmianie sposobu myślenia i konsumowania, aby osiągnąć maksymalne wykorzystanie zasobów, rezygnację z „niepotrzebnych” produktów oraz maksymalne wykorzystanie tych „potrzebnych”.

Warto podkreślić, że chociaż osiągnięcie celu postawionego przez ruch zero waste wydaje się niemożliwe – to prowadzenie działań zmierzających w tym kierunku jest jak najbardziej pożądane. Idee zero waste i less waste pod żadnym pozorem nie kłócą się ze sobą. Można je porównać do dwóch sióstr – jedna jest bardziej radykalna, a druga umiarkowana, ale łączy je głęboka miłość.

Zobacz także:

Jak żyć w stylu less waste?

Życie w stylu less waste, czyli dążenie do minimalizacji ilości generowanych odpadów, może być osiągnięte poprzez wprowadzenie kilku zmian w nawykach związanych z kupowaniem i korzystaniem z produktów. Oto kilka sposobów propozycji:

 1. Unikaj jednorazowych produktów: Gdy kupujesz tzw. jednorazówkę, zadaj sobie pytanie, czy dany przedmiot jest naprawdę ci potrzebny. Jeśli tak – to może znajdziesz dla niego bardziej ekologiczne zastępstwo. Zacznij od drobiazgów, np. zmiany jednorazowych płatków na wielorazowe czy używania kubeczka menstruacyjnego zamiast podpasek.
 2. Ogranicz zużycie plastiku: Wybieraj produkty z materiałów lub w opakowaniach, które nadają się do recyklingu albo są biodegradowalne. Recyklingowi w 100% ulegają szkło i aluminium, dlatego to po nie warto sięgać najczęściej. Przykładem materiałów biodegradowalnych są te, powstające na przykład z pulpy papierowej, mączki kukurydzianej czy ziemniaczanej.
 3. Recyklinguj: Segreguj odpady i recyklinguj je zgodnie z lokalnymi przepisami. Zapoznaj się z zasadami recyklingu w twojej okolicy i staraj się jak najbardziej wykorzystać potencjał materiałów nadających się do ponownego wykorzystania.
 4. Oszczędzaj prąd i wodę: Świadomie korzystaj z energii i wody, ograniczając ich zużycie. Wyłączaj światła i urządzenia, gdy nie są potrzebne, naprawiaj cieknące kraniki i wybieraj energooszczędne sprzęty i rozwiązania.
 5. Naprawiaj przedmioty: Zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty, spróbuj je naprawić lub oddaj je do naprawy. Przywrócenie przedmiotom funkcjonalności może przedłużyć ich żywotność.
 6. Wybieraj lokalne i ekologiczne produkty: Wspieraj lokalne firmy i rolników, wybierając produkty o minimalnym wpływie na środowisko. Poszukaj certyfikowanych organicznych produktów spożywczych i ekologicznych materiałów.
 7. Edukuj siebie i innych: Pogłębiaj swoją wiedzę na temat less waste, uczestnicz w warsztatach, czytaj książki i artykuły na temat odpowiedzialnego i świadomego stylu życia. Dziel się swoją wiedzą z innymi, a najlepiej inspiruj ich swoim przykładem.

Pamiętaj, że wprowadzanie ekologicznych zmian to maraton, a nie sprint. Warto zaczynać od małych kroków i działać stopniowo nowe stopniowo. Inaczej rosną szanse, że twój zapał okaże się słomiany.

Less waste w kuchni

W wielu domach kuchnia to miejsce, w którym generuje się najwięcej odpadów. Podstawowym problemem jest zwykle marnowanie jedzenia. Czujesz się winna/y i chce w końcu coś z tym zrobić? Oto kilka praktycznych sposobów na wdrożenie zasad less waste w kuchni:

 • Wybieraj produkty świeże i bez opakowań: Wybieraj owoce, warzywa i inne produkty spożywcze bez zbędnych opakowań. Wiele sklepów oferuje opcję zakupu na wagę także kasz, ryżów, przypraw czy herbat. Zamiast foliowych woreczków pakuj produkty w wielorazowe siateczki. Możesz je kupić lub zrobić samodzielnie np. ze starej firanki.
 • Gotuj samodzielnie: Unikaj gotowych dań i przetworzonej żywności, które często są pakowane w dużą ilość plastiku Gotowanie pozwoli ci nie tylko sporo oszczędzić, ale także kontrolować jakość składników i zmniejszyć ilość odpadów.
 • Korzystaj z resztek: Wykorzystuj resztki jedzenia do przygotowania nowych posiłków lub przekąsek. W sieci znajdziesz nieskończoną liczbę przepisów na szybkie i proste dania z resztek Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę produkty, które zalegają ci w lodówce, a na pewno od razu dostaniesz kilka sprytnych podpowiedzi.
 • Kompostuj: Kompostownik to specjalny pojemnik, który służy do rozkładu organicznych odpadów, takich jak resztki roślinne, obierki, kawa, herbata, trawa czy liście itp. W jego wnętrzu mikroorganizmy rozkładają organiczne materiały, przekształcając je w nawóz organiczny zwany kompostem, który genialnie sprawdzi się zarówno do ogrodu, jak i roślin doniczkowych. Kompostownik jest zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna i może mieć różne rozmiary i kształty, w zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni. Niewielki kompostownik można kupić już za 50 zł i postawić na balkonie.
 • Wykorzystuj wielorazowe akcesoria: Zamiast jednorazowych produktów, takich jak mokre ściereczki, woreczki do lodu czy torebki foliowe, wybieraj wielorazówki. Ściereczki z tkaniny, silikonowa forma do kostek lodu czy lunchboxy są zdecydowanie lepszą opcją!
 • Planuj zakupy: Przed każdym wyjściem do supermarketu, rób listę zakupów. Dzięki temu unikniesz znacznie zmniejszysz ilość zmarnowanego jedzenia, a także unikniesz kompulsywnego wrzucanie do wózka niepotrzebnych bibelotów.

Less waste ubrania

Kochasz modę, ale chcesz być less waste? To da się połączyć! Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Kupuj ubrania z eko materiałów: Ubrania less waste są często wykonane z ekologicznych tkanin, takich jak organiczna bawełna, len, konopie, bambus czy tkaniny z recyklingu, które mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko niż syntetyczne tkaniny.
 • Stawiaj na jakość, a nie ilość: Ubrania less waste to takie, które są trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu mogą być noszone przez długi czas i wytrzymują wiele prań pozostając w świetnej formie. Unikaj najtańszych ubrań z sieciówek, tak zwanych jednorazówek, które po 2-3 praniach nadają się tylko do chodzenia po domu. To starta twoich pieniędzy i cennych zasobów planety, tylko po by bogate firmy mogły być jeszcze bogatsze.
 • Wybieraj ponadczasowy design: Ubrania less waste mają minimalistyczne lub klasyczne wzornictwo, dzięki czemu mogą być noszone przez wiele sezonów oraz świetnie się ze sobą łączą. Przykładem może być nieśmiertelny trencz, proste jeansy czy biała koszula. Zamiast ekscytować się sztucznymi i chwilowymi mikrotrendami z sieciówek, stawiaj na swój własny styl. Ponadczasowe i dobrze skrojone ubrania dodadzą ci pewności siebie. Tworzenie outfitów stanie się przyjemnością i nie będzie ci zajmować więcej niż 5 minut.
 • Kupuj od etycznych marek: Ubrania less waste są produkowane w warunkach zgodnych z zasadami etycznymi, takimi jak uczciwe wynagrodzenie, bezpieczne warunki pracy i przestrzeganie praw człowieka. Sprawdzaj metki i marki, żeby mieć pewność, że przy produkcji twojej sukienki czy bluzki nie pracowało siedmioletnie dziecko, którego miejsce jest w szkole lub na podwórku.
 • Kupuj z drugiej ręki: Secondhandy, serwisy ogłoszeniowe czy targi wymiany ubrań to genialna alternatywa do kupowania w galeriach handlowych. Znajdziesz tam rzeczy tańsze, zwykle lepszej jakości, a przede wszystkim unikalne. Tego rodzaju recykling ubrań pozwala na wykorzystanie dóbr już istniejących, a tym samym redukuje zapotrzebowanie na nowe.

Kosmetyki less waste

Kosmetyki less waste, znane również jako kosmetyki zero waste, są produktami, które zostały zaprojektowane w celu minimalizowania ilości generowanych odpadów i negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka przykładów kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji less waste:

 • Szampon w kostce,
 • Odżywka w kostce,
 • Mydło w kostce np. Aleppo lub szare,
 • Dezodorant w kremie w szklanym słoiczku,
 • Wielorazowe waciki np. bawełniane czy bambusowe,
 • Olejek do demakijażu w szklanej buteleczce,
 • Patyczki higieniczne z bambusa,
 • Szczoteczka do zębów z bambusa
 • Pasta do zębów w słoiczku,
 • Peelingi do ciała domowej roboty np. solny czy kawowy,
 • Naturalne balsamy i masła do ciała w szklanych opakowaniach,
 • Maseczki do twarzy domowej roboty np. nawilżająca z miodu i banana,
 • Kule i sole do kąpieli domowej roboty np. z olejkami eterycznymi i ziołami.

Szukasz pomysłu na kosmetyki zero lub less waste? Znajdziesz je tutaj: