Co to znaczy życie zero waste?

Zero waste po polsku oznacza „zero marnowania”. Życie zero waste rozumiemy więc jako ekologiczny styl życia, który ma na celu maksymalne zmniejszenie wytwarzanych na co dzień odpadów. Idea zero waste ma ambitną nazwę i założenia, ale trzeba podkreślić współczesna cywilizacja uniemożliwia całkowite uniknięcie produkowania śmieci i marnowania. Dlatego coraz częściej mówi się o życiu less waste

Jak prowadzić życie zero waste?

Przyjęcie stylu życia zero waste może na samym początku wydawać się sporym wyzwaniem. Tak naprawdę nie chodzi jednak o jego trudność. Sednem problemu są nasze przyzwyczajenia, których zmiana wymaga czasu i wysiłku. Najistotniejsze jest oduczenie się marnotrawstwa nie tylko jedzenia, ale także innych produktów – od kosmetyków po sprzęty domowe. Kluczem do sukcesu jest uważniejsza konsumpcja, w tym przede wszystkim planowanie zakupów i stawianie jakości ponad ilość.

Pomocne w stawianiu pierwszych kroków jest obserwowanie kont w mediach społecznościowych o tematyce ekologicznej. Śledzenie osób, które codziennie pokazują, jak mniej kupować i śmiecić – będzie cię motywować w lekki i przyjemny sposób. Warto polubić na Instagramie na przykład profile @eko.paulinagorska, @kasia_ograniczamsie czy @ubrania_do_oddania. Ostatni z nich pokazuje często szokujące fakty na temat przemysłu modowego, po których poznaniu sama mocno ograniczyłam zakupy w sieciówkach.

Życie zero waste – pomysły

Rozpoczęcia życia zero waste to proces. Tak poważne zmiany nie wydarzają się z dnia na dzień. Nie podejmuj kilku drastycznych decyzji na raz, bo możesz szybko się zniechęcić. Zdecydowanie skuteczniejsza jest metoda małych kroczków.

Poniżej znajdziesz listę zwyczajów, które warto wprowadzić. Na początek wybierz jeden lub dwa, które wydają ci się najłatwiejsze. Dopiero gdy poczujesz się z nimi w pełni komfortowo, dodaj kolejne. 

Wyeliminuj przedmioty jednorazowego użytku

Plastikowe lub papierowe produkty, takie jak: naczynia, słomki, ręczniki papierowe i plastikowe butelki, w olbrzymim stopniu przyczyniają się do niszczycielskiego zaśmiecenia naszej planety. Za naszą pozorną wygodę wysoką cenę płacą przede wszystkim dzikie zwierzęta i mieszkańcy krajów rozwijających się. Zamiast jednorazówek używaj w domu i poza domem przedmiotów wielokrotnego użytku, takich jak: metalowe sztućce i słomki, materiałowe serwetki i ściereczki, szklane butelki itd. 

Prowadź dzienniczek śmieci

W wielu sytuacjach, kiedy nie wiemy, w czym dokładnie tkwi źródło danego problemu – niezwykle przydatne okazuje się prowadzenie dzienniczka. Często warto zapisywać wydatki, posiłki, lęki, a także... śmieci, które wyrzucamy. Chociaż na początku ten pomysł może wydawać się dziwny, to tak naprawdę stoi za nim sprawdzona logika. Dzięki takim zapiskom czarno na białym zobaczysz, jakie produkty generują najwięcej odpadów. Przekonasz się też, jak dużo jedzenia i innych „dobrych” rzeczy wyrzucasz. Zrozumienie swoich nawyków związanych ze śmieciami pomoże ci z kolei dokonywać rozsądniejszych wyborów zakupowych. 

Zobacz także:

Zorganizuj recykling i upcykling

Recykling to proces, w którym zużyte produkty są przekształcane w wyjściowe tworzywa (np. plastik, szkoło czy papier), a następnie ponownie wykorzystywane w przemyśle. W mniej znanym upcyklingu chodzi o dawanie przedmiotom nowego życia i funkcji, co czyni je unikalnymi, a tym samym bardziej wartościowymi. Przykładem recyklingu jest przetwarzanie plastikowych butelek w bluzy polarowe. Upcyklingiem nazwiemy z kolei szycie pięknych plecaków z worków po kawie. Jak wspierać te idee? Opcji jest mnóstwo, ale dwie najprostsze to segregowanie śmieci oraz wykorzystywanie posiadanych rzeczy do maksimum. Zamiast wyrzucać starą zasłonkę – zrób z niej woreczki na warzywa. Stare lustro wykorzystaj jako tacę na świecie, a zniszczone jeansy zmień w spodenki. Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Mnóstwo genialnych inspiracji znajdziesz w Internecie. 

Kupuj z drugiej ręki

Marzą ci się markowe jeansy? A może od lat brakuje ci dobrze skrojonej marynarki? Swoje poszukiwania zacznij od przejrzenia aukcji internetowych oraz odwiedzenia kilku second handów i sklepów vintage – także tych online. Dlaczego warto to zrobić? Po pierwsze w ten sposób ratujesz wciąż nadające się do noszenia ubrania przed trafieniem na wysypisko. Po drugie ograniczasz popyt na nowe ubrania. A jak wiadomo – mniejszy popyt oznacza mniejszą podaż. Po trzecie kupowanie ubrań z drugiej ręki sprawia, że do twojej szafy trafiają rzeczy bardziej rzadkie i wyjątkowe, a także często lepszej jakości. Jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić pieniądze wybieraj tradycyjne lumpeksy. Fanki modowych perełek na pewno doskonale odnajdą się w butikach z wyselekcjonowaną odzieżą, w tym tą od projektantów. 

Pamiętaj, że w sklepach z używanymi rzeczami kupisz nie tylko ubrania, ale także artykuły gospodarstwa domowego i meble. 

Wybieraj ubrania lepszej jakości

Gdy nie jesteś w stanie znaleźć wśród rzeczy z drugiej ręki tego idealnego swetra czy sukienki, nie kieruj się do pierwszej lepszej sieciówki. Zamiast tego poszukaj marki, która szyje rzeczy na lata. Zwracaj uwagę na sposób ich produkcji, umiejscowienie szwalni oraz pochodzenie materiałów. Uczciwa firma powinna bez problemu dzielić się tymi informacjami. Oczywiście takie ubrania muszą kosztować więcej. Pamiętaj, że masowa produkcja w uboższych krajach pozwala znacznie ciąć koszty, a tym samym ceny. W efekcie jednak wyniszcza nie tylko planetę, ale także lokalne społeczności. Jeśli trzeba odłóż pieniądze i kup upragnioną kreację dopiero za kilka miesięcy czy tygodni. Taki zakup sprawi ci prawdziwą radość i satysfakcję, będziesz bardziej ją doceniać, a dodatkowo na pewno posłuży ci o wiele dłużej niż ta kupiona za grosze.

Kupuj świeżą żywność

Przetworzona żywność jest pakowana w plastikowe opakowania. Jeśli regularnie ją kupujesz, spróbuj chociaż przez tydzień prowadzić wspomniany wyżej dzienniczek śmieci. Przekonasz się wtedy, ile plastiku tygodniowo przynosisz do domu i wyrzucasz. Zdrową i zdecydowanie bardziej ekologiczną opcją jest kupowanie świeżej żywności np. kasz, ryżu, warzyw, owoców. Dodatkowo posiłki, które z niej przygotujesz są zdecydowanie bardziej syte. Jeśli zjesz na obiad gotowego hamburgera (nieważne czy wege, czy tradycyjnego) po dwóch godzinach zaczniesz czuć głód. Z kolei pełen dobroci bowl nasyci cię do wieczora, Sprawdziłam to na własnej skórze. 

Wyjmuj kable z gniazdka

To odrobinę szokujące, jak mało mówi się o tym, że urządzenia elektryczna pobierają prąd z gniazdka nawet kiedy są wyłączone. Telewizory, komputery, ładowarki do telefonu, sprzęt AGD z wyświetlającą się godziną – podwyższają twoje rachunki także, gdy jesteś poza domem. Zacznij wyjmować kable z gniazdek, a w skali roku zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych. 

Produkty zero waste – przykłady

  • Proszek do prania DIY,
  • Produkty na wagę np. kasze, makarony, herbaty, kawy, przyprawy, suszone owoce itd.,
  • Kosmetyki zero waste np. szampon i odżywka do włosów w kostce, szare mydło, mydło Aleppo,
  • Woreczki na warzywa z materiału,
  • Maszynki wielorazowe.