Trigger Warning: w tekście zawarte są informacje dotyczące poronienia

Żona księcia Harry'ego, Meghan Markle, także nie pozostała obojętna wobec wydarzeń związanych z uchyleniem wyroku Roe vs. Wade, co nastąpiło 24 czerwca 2022 roku. W ostatnim wywiadzie dla „Vogue’a” opowiedziała o swoich poglądach dotyczących aborcji. Podzieliła się także swoim traumatycznym doświadczeniem straty dziecka.

Meghan Markle o prawie do aborcji i aktualnej sytuacji w Stanach

Księżna Sussex w rozmowie z Glorią Steinem, ikoną amerykańskiego feminizmu, podkreśliła, jak ważne jest otwarte wypowiadanie się o poronieniach. –Wiem, jak to jest poronić, wypowiadałam się już o tym publicznie. Im bardziej będziemy normalizować rozmowy o tym, co wpływa na nasze życie i ciało, tym więcej ludzi zrozumie, jak ważne jest to, by mieć ochronę i wybór – powiedziała Markle. – Wiem, jak to jest przywiązać się do dziecka rozwijającego się w twoim ciele. To, co dzieje się po poronieniu, jest bardzo intymne, dlatego może doprowadzić do milczenia, do tego, że trudno nam o tym rozmawiać.

Meghan zaznaczyła również, że przeciwstawia się orzeczeniu Sądu Najwyższego uchylającemu wyrok w sprawie Roe vs. Wade z 1973 roku, który dawał konstytucyjną gwarancję prawa do aborcji, i chce zachęcić wszystkich, zaangażowali się w protest. Z jej mężem, księciem Harrym, włącznie.

Mężczyźni też muszą się włączyć w naszą walkę. Bo takie polityczne decyzje wpływają na nasze związki i rodziny. Dotyczą one przede wszystkim kobiet, ale ich konsekwencje dotkną nas wszystkich. Od paru dni rozmawiamy o tym z mężem. On też jest feministą – dodała.

Meghan Markle o poronieniu

W 2020 roku Meghan na łamach „New York Times’a” po raz pierwszy opowiedziała o swoim poronieniu. W artykule opisała swój poranek, który spędzała z synkiem Archim. Wszystko było normalnie, gdy nagle poczuła dziwny skurcz. Upadłam na podłogę z moim synkiem w ramionach. Nuciłam kołysankę, aby nas uspokoić. Wesoła melodia zderzała się z poczuciem, że coś jest nie tak – napisała. Wiedziałam, że trzymając moje pierwsze dziecko, właśnie tracę drugie.

Meghan opisała stratę ciąży jako wydarzenie „doświadczane przez wiele kobiet, ale opowiedziane przez niewiele z nich”.

Roe vs. Wade – o co chodzi z wyrokiem Sądu Najwyższego 

W 1973 roku Sąd Najwyższy w Stanach wydał wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade, na mocy którego aborcja w USA została uznana za legalną przez cały okres ciąży – oczywiście w wielkim uproszczeniu i możliwością regulowania tych przepisów w poszczególnych stanach. 24 czerwca 2022 roku sąd unieważnił wyrok dotyczący Roe vs. Wade, co wywołało falę protestów i spowodowało, że wiele stanów zaczęło zakazywać przerywania ciąży na ich terenie. 

Zobacz także: