Wyrok, który dziś zapadł, ma konsekwencje międzynarodowe. Na całym świecie możemy obserwować wzrost popularności antyaborcyjnej retoryki, np. w rządzie Wielkiej Brytanii i ogólnie we współczesnym społeczeństwie. To też po prostu jawne zagrożenie prawa osób z macicami do wyboru, do decydowania o swoim ciele, zdrowiu, życiu, dzietności. Oto, co dotychczas wiemy w sprawie wyroku Roe vs. Wade, który 50 lat temu pozwolił zalegalizować aborcję w Stanach Zjednoczonych.

W piątek rano 24 czerwca 2022 roku Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną decyzję – w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women's Health Organization, orzekając: Konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji; Roe i Casey zostają unieważnione; a władza co do regulowania dostępu do aborcji zostaje zwrócona ludziom i ich wybranym przedstawicielom

Orzeczenia w tej sprawie oczekiwano już w maju. To będzie. To jeden z największych kryzysów zdrowia publicznego w historii – powiedziała wtedy GLAMOUR Sharmin Hossain, przedstawiciel Liberate Abortion.

Co może powiedzieć pismo skierowane do kobiet w dniu, w którym zostaje ogłoszone jasno, że kobiety i kobiety w ciąży nie mają konstytucyjnego prawa do decydowania o swoich wyborach cielesnych? Dla każdego Amerykanina, który wierzy w podstawowe wolności, ten dzień jest koszmarem na jawie. Ale aktywiści, lekarze i postępowi politycy twierdzą, że ten dzień jest także kolejną okazją do kontynuowania walki o bezpieczną, legalną i dostępną aborcję w dowolnym miejscu i czasie.

Aborcja to forma opieki zdrowotnej. A prawo do własnego ciała to najbardziej podstawowe oczekiwanie człowieka. Dbajmy o siebie same/samych i siebie nawzajem. Wiadomości dotyczące aborcji mogą być trudne do śledzenia, możemy czuć zagubienie między prawem stanowym a sprawami Sądu Najwyższego. Prawodawcy przymusowych urodzeń oczekują, że poczujemy się zniechęcone i rozproszone. Że przestaniemy walczyć i będziemy rozpaczać.

Rozpaczajmy, ale też wyjaśnijmy fakty i zabierzmy się do pracy.

Gdzie aborcja jest nadal legalna?

W momencie obalenia Roe vs. Wade , co najmniej 26 stanów jest „pewnych lub prawdopodobnych” zakazu aborcji, zgodnie z analizą Instytutu Guttmachera. Ludzie mieszkający w stanach takich jak Teksas, gdzie aborcja jest zasadniczo zakazana, od miesięcy doświadczają tej sytuacji nadzwyczajnej. Już w niektórych częściach Teksasu osoby chcące dokonać aborcji muszą przebyć ponad 1000 mil, aby dostać się do najbliższej kliniki aborcyjnej. Jeśli mieszkasz w USA, skorzystaj z tej interaktywnej mapy Instytutu Guttmachera, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje co do zmian w swoim stanie.

Zobacz także:

NIE zakładaj, że twoja wizyta w sprawie aborcji została odwołana lub że nie można już umówić się na nową wizytę, ponieważ znajdujesz się w stanie, w którym prawo zakazuje aborcji. Zadzwoń do lokalnej kliniki i najpierw zapytaj. Lub zacznij od INeedAnA.com

A co z bezpieczną aborcją farmakologiczną? 

Dobrą rzeczą jest to, że żyjemy teraz w czasach, w których możemy uzyskać dostęp do aborcji farmakologicznej, aby bezpiecznie i skutecznie zakończyć ciążę – mówi działaczka Inez McGuire. – Są ludzie, którzy już to robią dzisiaj, a spodziewamy się, że jeszcze więcej osób będzie to robić z powodu braku dostępu do aborcji w klinice.

Czy aborcja nie będzie nadal legalna w wielu stanach?

Ludzie, którzy wierzą, że aborcja wciąż będzie dostępna w Kalifornii czy Nowym Jorku, zapominają o ogromnej większości Ameryki, mówi Hossain. To będzie problem wszystkich. Masa ludzi straci dostęp do legalnej aborcji, mówi GLAMOUR Kimberly Inez McGuire, dyrektorka wykonawcza URGE: Unite for Reproductive and Gender Equity. Albo aborcja zostanie zabroniona w twoim stanie, albo twój stan stanie się stanem, który musi zacząć przeprowadzać aborcje osobom przybywającym z innego stanu. A więc będzie to miało wpływ na każdą osobę w tym kraju.

Czy Amerykanki powinny wyjść na ulice jak Polki w październiku 2020?

Źle jest postępować tak, jakby wszystko było w porządku, ponieważ niewłaściwe jest postępowanie tak, jakby wszystko było w porządku... Ludzie chcą działać, podkreśla Hossain z Liberate Abortion. Prosimy wszystkich, aby weszli na liberateabortion.org i po prostu zapisali się do naszego biuletynu, w którym co godzinę będziemy aktualizować działania, aby ludzie wiedzieli, kiedy i gdzie ludzie wychodzą na ulice.

Czy Amerykanki i Amerykanie chcieli, żeby  orzeczeni Roe vs. Wade zostało uchylone?

Sondaże konsekwentnie wykazywały, że Amerykanie nie chcą, aby wyrok Roe vs. Wade został obalony. Niedawny sondaż przeprowadzony przez Pew Research Center wykazał, że 70% respondentek i respondentów sprzeciwia się obaleniu Roe. Inny sondaż, przeprowadzony przez Gallupa, wykazał, że około 60% ankietowanych jest temu przeciwnych. Analiza Gallupa wykazała, że ​​opinia publiczna w tej sprawie utrzymywała się na mniej więcej tym samym poziomie w ciągu ostatnich 30 lat.

Nieunikniony wniosek jest taki, że prawo do aborcji nie jest głęboko zakorzenione w historii i tradycji Narodu – czytamy w projekcie orzeczenia Sądu Najwyższego. To nieprawda. Nigdy w historii tego kraju nie mieliśmy tak politycznie nastawionych sędziów Sądu Najwyższego, którzy aktywnie atakowali podstawowe prawa człowieka, takie jak dostęp do aborcji, mówi Hossain w rozmowie z GLAMOUR .

 

Jak to jest możliwe, że obalono orzeczenie Roe vs. Wade?

Jak garstka ludzi może zdecydować, czy kobiety, osoby w ciąży mają prawo do aborcji? Zasadniczo, podczas gdy Ameryka jest demokracją, Konstytucja nie uczyniła Sądu Najwyższego organem bezpośrednio przedstawicielskim. Sędziowie są mianowani przez prezydenta i zatwierdzani przez Senat, a nie wybierani na drodze głosowania przez lud lub wybierani przez cały Kongres. 

Sześciu sędziów, którzy głosowali za obaleniem Roe vs. Wade – Clarence Thomas, Brett Kavanaugh, Amy Coney Barrett, Neil Gorsuch, John Roberts i Alito – zostało wyznaczonych przez trzech republikańskich prezydentów. (Wszyscy sędziowie mianowani przez Demokratów wyrazili sprzeciw: Stephen Breyer, Sonia Sotomayor i Elena Kagan.) Trump, który mianował trzech – Gorsuch, Kavanaugh i Barrett – został prezydentem pomimo przegranej w wyborach powszechnych. Ponadto podczas drugiej kadencji prezydenta Obamy senat republikański zablokował mu powołanie sędziego sądu, otwierając drogę Trumpowi do powołania Gorsucha. Sąd Najwyższy nie jest organem demokratycznie przedstawicielskim. 

Czym jest orzeczenie Roe kontra Wade ?

Roe przeciwko Wade to orzeczenie Sądu Najwyższego z 1973 roku, które uznawało, że dostęp do aborcji jest prawem konstytucyjnym. W decyzji 7-2 stwierdzono, że czternasta poprawka zawiera „prawo do prywatności”, które obejmuje prawo do aborcji. Cofnięcie orzeczenia Roe vs. Wade oznacza, że ​​kobiety i kobiety w ciąży w 2022 r. będą miały mniej chronione prawa do aborcji niż 50 lat temu. Ponadto orzeczenie to cofnie decyzję Sądu Najwyższego z 1992 r . Planned Parenthood przeciwko Casey, dzięki której dodano standard, że stany nie mogą „nakładać nadmiernych obciążeń” na osoby ubiegające się o aborcję. Z prawnego punktu widzenia ta nadchodząca decyzja Sądu Najwyższego cofnie prawa do aborcji o pół wieku.

Jak mogę pomóc?

Jest wiele sposobów, aby się zaangażować. Po pierwsze, warto znaleźć lokalny fundusz aborcyjny, na który można przekazywać darowizny –podkreśla Inez McGuire.  

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że większość aborcji jest faktycznie wykonywana przez prywatne, niezależne kliniki – mówi z kolei Hossain. – Dla nas bardzo ważne jest wzmocnienie kampanii Keep Our Clinics w celu finansowania i wspierania niezależnych klinik w dalszym zapewnianiu ratującej życie opieki aborcyjnej.

Zaleca także sprawdzenie Krajowej Sieci Funduszy Aborcyjnych . Na tej stronie znaleźć można wykaz lokalnych funduszy aborcyjnych w kluczowych stanach, które już wprowadzają w życie zakazy i ograniczenia, przypomina Hossain. Te pieniądze są przekazywane osobom, których nie stać, by pokryć koszty zabiegu, zapewnić w tym czasie opiekę dzieciom itp.

Inez McGuire zachęca ludzi do kontaktowania się z ustawodawcami stanowymi i federalnymi oraz do prowadzenia trudnych rozmów z przyjaciółmi i członkami rodziny. Każda osoba potrzebuje dostępu do aborcji, której potrzebuje, kiedy jej potrzebuje, z powodów, które mają sens dla jej życia – mówi. Musimy to uświadamiać!

Teraz nie czas na rozpacz. Teraz nadszedł czas, aby się zaangażować. Myślę, że poprzednie sondaże wykazały, że istniał problem z wiarygodnością – większość Amerykanów nie wierzyła, że ​​Roe można obalić – mówi Hossain. Teraz wiemy. A do zrobienia jest wiele.

--

Jenny Singer jest autorką tekstów dla Glamour. Możesz śledzić ją na Twitterze.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na GLAMOUR US .

Jeśli potrzebujesz w Polsce pomocy w zakresie aborcji, zwróć się do Aborcyjnego Dream Teamu. Jeśli potrzebujesz wsparcia w aborcji za granicą, a nie stać cię na zabieg, zadzwoń do Aborcji Bez Granic: 22 29 22 597.