Na TEN czerwony dywan czekają wszyscy, ale nie każdy dostaje zaproszenie. Elitarne grono wybiera Anna Wintour –  redaktorka naczelna amerykańskiego „Vogue’a”. Met Gala odbywa się w gmachu nowojorskiego The Metropolitan Museum of Art i otwiera najnowszą wystawę. Temat przewodni imprezy nawiązuje właśnie do prezentowanej wystawy. Najsłynniejsze tematy, jakie w swojej historii ma Gala to „AngloMania”(2006),„Punk: Chaos to Couture” (2013), „China: Through the Looking Glass” (2015) oraz ta z 2018 roku, która dotyczyła religii chrześcijańskiej i wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Jak organizatorki i organizatorzy wydarzenia zaskoczą nas w tym roku?

Met Gala 2021: temat przewodni

Tegoroczne rozważania dotyczą amerykańskiego świata mody. Tematem przewodnim będą właśnie amerykańscy projektanci, a także wydarzenia kulturalne, polityczne i społeczne, które miały miejsce podczas pandemii. To wszystko pod hasłem „American Independence”. Imprezie towarzyszyć będzie wystawie „In America: A Lexicon of Fashion” („W Ameryce: Leksykon mody”). Ale na tym nie koniec. To wyjątkowa gala, ponieważ będzie dwuczęściowa. W maju przyszłego roku zobaczymy drugą, korespondującą wystawę: „In America: An Anthology of Fashion” („W Ameryce: Antologia mody). Obie części będzie można zobaczyć do 5 września 2022 roku. Nie zabraknie również polskiego akcentu, z czego bardzo się cieszymy! Inspiracją dla kuratora Andrew Boltona stała się praca pisarza i architekta polskiego pochodzenia – Witolda Rybczyńskiego. Książka „Home: A Short History of An Idea” („Dom: krótka historia pomysłu”) jest rozbudowanym esejem na temat ewolucji życia domowego. Rybczyński opowiada historię wpływów materialnych i kulturowych (takich jak intymność i prywatność, domowość, światło, powietrze, ciepło, nostalgia). Umieramy z ciekawości, jak zinterpretują to gwiazdy, które zaprezentują swoje kreacje już za kilka dni.

Met Gala 2021: prowadzący

W zeszłym roku Met Galę poprowadzili: Lady Gaga, Alessandro Michele, Harry Styles i Serena Williams. W tym roku pałeczkę przejmą: Timothée Chalamet, Billie Eilish, poetka Amanda Gorman i tenisistka Naomi Osaka. Do tej czwórki dołączy również postać honorowa – projektant Tom Ford.

Met Gala 2021: data

Met Gala do tej pory odbywała się w pierwszy poniedziałek maja, ale z powodu koronawirusa, tak jak większość wiosennych planów, musiała zostać przesunięta w czasie. Chociaż nie możemy zapominać, że wirus wciąż istnieje, czerwony dywan zostanie ponownie rozwinięty na schodach słynnego muzeum. Możemy się jednak spodziewać, że gala odbędzie się w jeszcze bardziej elitarnym gronie. Kiedy? Już wkrótce, bo 13 września. Druga część planowana jest na maj 2022 roku. Jednego możemy być pewni – będzie się działo!

Met Gala 2021: lista gości

Kto zostanie zaproszony na tę imprezę, na którą do tej pory szalenie trudno było się dostać? Pojawiają się oczywiście przecieki i spekulacje. Podobno lista gości ma zostać ograniczona z 600 do 400 osób z powodu pandemicznych obostrzeń. Wśród dotychczasowych bywalców i bywalczyń Met Gali słychać zaniepokojone głosy, że tym razem w nowojorskim muzeum mogą bawić się również influencerki i influencerzy o największych zasięgach w social mediach. Czy jeśli okaże się to prawdą, to impreza faktycznie straci na prestiżu, jak mówią stali goście?

Jak donosi Page Six, na Met Gali ma zadebiutować 20-letnia Addison Rae, influencerka, ale i piosenkarka, którą na TikToku obserwuje już 82,5 miliona osób, czy jej rówieśniczka Emma Chamberlain, youtuberka, która rzuciła liceum, by vlogować na pełen etat. Kto się ostatecznie pojawi na schodach Met przekonamy się już 13 września. Oczywiście będziemy dla was relacjonować to wydarzenie!