Met Gala: historia balu w Metropolitan Museum of Art

Pierwsza Met Gala odbyła się w 1948 r. Wówczas był to jeden z wielu charytatywnych obiadów, które organizowano dla elit w celu zebrania funduszy. Metropolitan Museum of Art (zwane w skrócie Met) właśnie otworzyło Instytut Kostiumów poświęcony historii mody i w ten sposób chciało zebrać środki na jego działalność. Met Gala była wydarzeniem otwierającym pierwszą wystawę w Instytucie. Wstęp był otwarty dla każdego, kto skłonny był zapłacić 50 dolarów (w cenę wliczono możliwość wypożyczenia sukni ze zbiorów). Wszystko zmieniło się w 1971 r., kiedy Diana Vreeland, redaktor naczelna magazynu „Vogue“, została specjalną konsultantką Instytutu Kostiumów i zajęła się organizacją wydarzenia. Zmieniło ono swój charakter z ogólnodostępnego na elitarny. To właśnie Vreeland wprowadziła zasadę, że strój gości na Met Gala powinien być dopasowany do tematu przewodniego wystawy Instytutu. Od 1995 r. pieczę nad Galą sprawuje Anna Wintour, również redaktor naczelna „Vogue”. To ona decyduje, kto trafi na listę zaproszonych gości. Pod jej rządami Met Gala trafiła na listę wydarzeń, na których po prostu wypada być. Ci, którzy nie otrzymali zaproszenia, muszą być gotowi rozstać się z sumą 30 tys. dolarów za wstęp. A liczba miejsc jest bardzo ograniczona – w Met Gala udział może wziąć ok. 700 osób.

Met Gala: najważniejsze wydarzenia

W 1960 r. Met Gala po raz pierwszy odbyła się w pomieszczeniach Metropolitan Museum of Art, a dokładniej w słynnej Wielkiej Sali Muzeum. Zamiast tradycyjnej instalacji, opracowywanej co roku zgodnie z tematem balu, sala została ozdobiona gigantycznym prawdziwym sfinksem z wystawy w muzeum egipskim. W 1971 r. stery przejęła Diana Vreeland. Odeszła właśnie z redakcji „Vogue”, ale nie zamierzała spocząć na laurach. Znający się na rzeczy ludzie twierdzą, że w porównaniu do tej legendarnej redaktorki Anna Wintour jest ucieleśnieniem miłości i życzliwości, ale bez żelaznej postaci Vreeland nie byłoby Met Gali, którą mamy teraz. Udało się jej przekształcić tę imprezę w jedno głównych wydarzeń branży modowej.

Met Gala 2020 przełożona z powodu koronawirusa! Kiedy odbędzie się modowe wydarzenie? >>>

Met Gala w 1974 r. wprowadziła kolejną nowość. Wydarzenie po raz pierwszy odbywało się pod tą samą nazwą, co wystawa, której towarzyszyło. I po raz pierwszy obowiązywały stroje tematyczne. Na przykład Marisa Berenson, pojawiła się w lśniącym stroju w duchu „złotej ery” Hollywood. Dla 28-letniej Cher była to debiutancka Met Gala. Z tej okazji miała na sobie prawie całkowicie przezroczystą sukienkę z białym haftem. Ten strój tak bardzo spodobał się Kim Kardashian, że później kilkakrotnie występowała na Gali w sukniach inspirowanych pomysłami Cher.

Rok 1978 zapisał się w annałach Met Gali udziałem Jackie Kennedy Onassis, która później została współprowadzącą wydarzenie. Trzynaście lat później to jej zostanie poświęcony temat przewodni Met Gali, a na czerwonym dywanie z tej okazji pojawi się Hillary Clinton.

Kiedy organizację balu w 1995 r. przejęła Anna Wintour, stał się on jedną z najgłośniejszych imprez roku. Na zdjęciach z tej Met Gali można zobaczyć młodą Sarah Jessikę Parker z okresu przed „Seksem w wielkim mieście”, w skromnej czarnej sukience. Od tej pory co roku na Met Gali gwiazdy pojawiają się w coraz bardziej wyszukanych i śmiałych stylizacjach, których przygotowanie przez największych twórców mody trwa długie miesiące. I kosztuje znacznie więcej niż bilet wstępu.

Met Gala: tematy przewodnie

Od 1974 r. tradycją Met Gali stało się, że goście pojawiają się w kreacjach związanych z tematem przewodnim wystawy w Instytucie Kostiumu. Sama idea tematu przewodniego pojawiła się na Meta Gala trzy lata wcześniej wraz z nastaniem rządów Diany Vreeland. Met Gala 2014 to hołd dla słynnego kreatora mody Charlesa Jamesa, a na przykład Met gala 2019 zostanie zapamiętana ze stroju Cardi B. Początkowo tematyka nie stanowiła dużego wyzwania z punktu stylizacji: Świat Balenciagi (1973), Sława strojów rosyjskich (1976), Moda czasów Habsburgów (1979), Stroje chińskie z czasów dynastii Chi’ng (1980). Ale już w 1998 r., za czasów Anny Wintour, wystawa nosiła tytuł „Kubizm i moda”, a stroje inspirowane tematem stały się znacznie bardziej wyrafinowane. Z tematów pojawiających się w bliższych nam czasach warto odnotować wystawę „Superbohaterowie: moda i fantazja” (2008) czy „Punk: od chaosu do couture” (2013). To właśnie na Met Gali w 2008 r. po raz pierwszy pojawiła się Blake Lively, wówczas rosnąca gwiazda serialu „Plotkara”. Od tego czasu gości na niemal każdej Gali.

Zobacz także:

Met Gala 2019: Najdziwniejsze kreacje gwiazd.

Met Gala: najbardziej niezwykłe stylizacje gwiazd

Skoro o Blake Lively mowa, wśród jej kreacji największe wrażenie zrobiła suknia, którą miała na sobie na Met Gali w 2018 r. Temat przewodni brzmiał wówczas „Niebiańskie ciała: moda i katolicka wyobraźnia”. Blake pojawiła się w naszywanej klejnotami sukni od Versace z trenem tak długim, że zajmował kilka schodów. Wcześniej Met Gala cechowała się nieco skromniejszymi kreacjami. Jednak największą skandalistką roku została wtedy Rihanna, która pojawiła się na Met Gali w nakryciu głowy niemal identycznym z tym, jakie nosi papież. Nie przebiła jej ani Katy Perry z ogromnymi anielskimi skrzydłami, ani Sarah Jessica Parker, której głowę zdobił ołtarz. Niefortunnie swój strój na Met Galę 2018 dobrała Selena Gomez – biała suknia tylko podkreślała jej zdecydowanie nienaturalną opaleniznę, co dało powód do fali komentarzy na całym świecie. Natomiast Kim Kardashian pojawiła się na Met Gali w przyozdobionej krzyżami złotej sukni o dość klasycznym kroju, ale doskonale podkreślającej jej kształty. 

Kim Kardashian jest gościem niemal każdej Met Gali od 2013 r. Wtedy jeszcze zaproszenie zawdzięczała związkowi z KanyeWestem. Będąca w ciąży Kim wystąpiła wtedy w sukni w kwiecisty wzór z niewielkim trenem, dając wiele radości twórcom memów pod każdą szerokością goegraficzną. Ale już na Met Gali w 2015 r. była ulubienicą obiektywów. Tematem przewodnim była wówczas wystawa pt. „Chiny: po drugiej stronie lustra”. Jej dość przezroczysta koronkowa suknia przechodziła płynnie w długi tren z piór. Podobnie było rok później. Temat Met Gali w 2016 r. brzmiał „Manus x Machina: moda w erze technologii”. Kim Kardashian miała na sobie długą, metaliczną suknię, której górna część przypominała napierśnik. Całość uzupełniały srebrne sandały wzorowane na butach tancerek kabaretowych.Kim Kardashian znowu znalazła się na ustach wszystkich komentatorów, kiedy wystąpiła na Met Gali w 2019 r. w sukni w stylu „wet look”. Tematem przewodnim był kamp, znana konwencja stylistyczna, gdzie pewnym rzeczom jest przypisywana wartość, dlatego, że są w złym guście, lub z powodu ich wymowy ironicznej. Innymi słowy, miało być tak brzydko, że aż pięknie.

Wspominając szeroko komentowane kreacje, nie można zapomnieć o pierwszym występie Taylor Swift na Met Gali w 2008 r., kiedy to ubrana w połyskującą złotą suknię do samej ziemi była ucieleśnieniem złotej bogini. Doskonale wpisała się wtedy w wyzwanie tematyczne związane z superbohaterami. Równie dobrze Taylor Swift poradziła sobie dwa lata później, kiedy temat przewodni brzmiał: „Alexander McQueen: dzikie piękno”. Ale do historii przejdzie jej kreacja na Met Gali 2016. „Manus x Machina” w wykonaniu Taylor Swift to stylizacja niemal spoza granic mody: srebrno-czarna mini i gladiatorki z paskami do kolan.

Met Gala 2016 to także ostatni, jak dotychczas, występ Beyoncé na czerwonym dywanie Instytutu Kostiumów. Ale najwięcej uwagi przyciągnęła jej kreacja na Met Gali w 2015 r. Przypomnijmy, że tematem przewodnim strojów była wystawa „Chiny: po drugiej stronie lustra”. Beyoncé chyba wzięła ten tytuł dosłownie, bo jej suknia, choć przykrywająca większość ciała, niewiele kryła przed wzrokiem. Zakryte fragmenty kryły się pod wielokolorowymi ornamentami z cekinów. Dwa wcześniej, na Met Gali w 2013 r., Beyoncé wystąpiła w czarnej sukni wykończonej złoto-brązowymi ornamentami. Te same ornamenty widniały na jej wysokich po kolana kozakach. To była jej wizja przejścia punku jako stylu od chaosu do mody wysokiej.

Met Gala to nie tylko stroje płci pięknej. Wśród panów bez wątpienia prym wiedzie JaredLeto. Na Met Gali w 2019 r. (gdzie tematem przewodnim był camp) Jared wystąpił w przypominającym suknię czerwonym kaftanie do samej ziemi. Ale nie to było przyczyną, dzięki której przeszedł do historii Met Gali. Sprawiła to jego własna głowa, trzymana w prawej ręce! Także rok wcześniej, na Met Gala 2018, Jared Leto nie zawiódł. „Niebiańskie ciała” w jego wykonaniu oznaczały złoty diadem do złudzenia przypominający koronę cierniową oraz stułę ciągnącą się wzdłuż całego niebieskiego stroju aż do ziemi.

Met Gala: ciekawostki

  • Do 1971 r. Met Gala odbywała się w zwyczajowych dla elit społecznych Nowego Jorku miejscach takich, jak Hotel Waldorf-Astoria, ale też np. w Central Parku. Met Gala w2013 roku to zbiórka na rzecz Instytutu Kostiumów. Wtedy dzięki Met Gali zebrano 9 mln dolarów. Według „New York Times“, od 1995 r., kiedy stery przejęła Anna Wintour na Met Gala, zebrano łącznie ponad 145 mln USD. Temat Met Gali 2015 (Chiny: po drugiej stronie lustra) był szeroko krytykowany jako przejaw zinstytucjonalizowanego rasizmu i stereotypizacji.  
  • Najbardziej kontrowersyjnym strojem na Met Gali była kreacja Madonny w 2016 r. Strój odsłaniał jej piersi i pośladki. Odpowiadając na krytykę, Madonna oświadczyła: „Walczyliśmy i walczymy nadal o prawa obywatelskie i prawa LGBT na całym świecie. Ale kiedy przychodzi do praw kobiet, nadal jesteśmy w ciemnych wiekach średnich. Moja suknia na Balu Met była jednocześnie oświadczeniem politycznym i ekspresją mody”.
  • Na wystawę, którą otwierała Met Gala 2018, poświęconą modzie w kontekście katolickiej wyobraźni Watykan wypożyczył ponad 40 strojów papieskich.
  • Od 2005 r. Met Gala odbywa się w pierwszy poniedziałek maja.
  • Od kilku lat Met Galę można oglądać na żywo na stronie magazynu Vogue na Facebooku.
  • Gwiazdy często występują w parach z projektantami mody. Na przykład Selena Gomez występowała z Verą Wang, a Blake Livelyz Karlem Lagerfeldem.
  • Wnętrza przygotowywane na Galę są równie ozdobne, co kreacje gwiazd. Galę Met 2015 zrobiła waza wykonana z róż, która ważyła prawie 6 kg.