„Na noże” i „Glass Onion – co dalej?

 „Glass Onion: film z serii »Na noże«” trafił na Netflix 23 grudnia i z marszu stał się numerem 1 na całym świecie. W ciągu zaledwie kilku dni obraz wyreżyserowany i napisany przez Riana Johnsona (twórcę także pierwszej części) był oglądany przez ponad 82 miliony godzin. Opowieść utrzymana w klimacie klasycznego kryminału „whodunnit” („kto zabił”) zebrała też gro pozytywnych recenzji.

Kolejna zagadka w stylu znanym z powieści Agathy Christie, którą – tym razem w Grecji – rozwiązuje detektyw Benoit Blanc, zachwyciła krytykę m.in. faktem, że jest „głośniejszą, zabawniejszą i bardziej słoneczną” odsłoną tego, co zaprezentowano w „jedynce”. Dużo mówi się też o olśniewającym aktorstwie – zarówno Daniela Craiga, który wcielił się w głównego bohatera, jak i partnerującej mu na ekranie ekipy w składzie m.in.: Dave Bautista, Edward Norton, Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Kate Hudson.

Nic dziwnego, że choć od premiery „Glass Onion” nie minął jeszcze tydzień, wszyscy wypytują już o kolejną część. Co wiemy o projekcie „Na noże 3”?

„Na noże 3”: obsada i twórcy

O tym, że „Na noże 3” na pewno powstanie, wiadomo już od marca 2021 roku, kiedy to Netflix kupił prawa do serii „Knives Out” za 400 milionów dolarów. Chociaż produkcja jest wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju, Daniel Craig i Rian Johnson zdradzili kilka szczegółów. Jeśli wszystko pójdzie z planem, obaj panowie powrócą do swoich ról w kontynuacji (czyli pierwszy ponownie wcieli się w Blanca, drugi napisze scenariusz i na jego podstawie wyreżyseruje film).

Na razie nie wiadomo, kogo poza Craigiem możemy spodziewać się w obsadzie. Biorąc pod uwagę konstrukcję „Na noże” i „Glass Onion”, można się domyślać, że w kolejnej odsłonie na ekranie zobaczymy kilka nowych twarzy. Internet jest już oczywiście zajęty „zatrudnianiem” ulubionych gwiazd do trzeciej części. Na liście życzeń najczęściej pojawiają się m.in. Jennifer Coolidge, Keke Palmer i Oscar Issac.

„Na noże 3”: fabuła

Na ten moment nie jest jeszcze znany nawet wstępny zarys fabuły „Na noże 3”.  Fani i fanki serii uważają jednak, że „Glass Onion” zawiera wskazówkę dotyczącą rozwoju akcji w „trójce”.

W jednej z pierwszych scen filmu, gdy bohaterowie gromadzą się w porcie, by wyruszyć na wyspę, Claire (w którą wcieliła się Kathryn Hahn) zwraca się do Benoita Blanca: To ty rozwiązałeś sprawę morderstwa tej – jak jej tam – tancerki baletowej, prawda?

Zobacz także:

Internautki i internauci sądzą, że jest to podpowiedź, iż kolejny film może być prequelem poświęconym jednej z wcześniejszych spraw słynnego detektywa.

„Na noże 3” – kiedy premiera?

Aktualnie nie znamy też przybliżonej daty premiery. Mając na względzie fakt, iż film „Glass Onion” ukazał się blisko trzy lata po tym, jak światło ujrzała produkcja „Na noże” można się spodziewać, że trzecia część nie trafi na Netflix przed 2024 rokiem. Tym bardziej, że jak zaznaczył reżyser, scenariusz zacznie pisać dopiero w 2023 roku.

Mam notatnik Moleskine, który noszę ze sobą wszędzie i ciągle coś w nim notuję – mówił Rian Johnson w listopadowej rozmowie z „Deadline”. Dla mnie pierwsze 80 procent procesu to bazgranie w notatnikach i porządkowanie wszystkiego. Już podczas promocji aktualnego filmu próbuję budować strukturę, pomysł, aby po Nowym Roku, kiedy nadejdzie czas, aby naprawdę zabrać się do pracy, nie musieć patrzeć na tę okropną pierwszą stronę. Ale chyba i tak zawsze się to dzieje.

„Na noże 3” nie zakończy serii?

Choć Netflix na razie podpisał umowę na realizację drugiej i trzeciej części „Na noże”, są powody, by sądzić, że na tym seria się nie skończy. W niedawnej rozmowie z „Radio Times” reżyser stwierdził, że nie widzi projektu jako trylogii i ma nadzieję kontynuować historię.

Dopóki Daniel [Craig] i ja dobrze się bawimy i wymyślamy coś nowego i ekscytującego, będziemy to robić – stwierdził Johnson.

Także odtwórca głównej roli wcale nie myśli kończyć swojej przygody z najlepszym detektywem na świecie. Zapytany o to, czy zamierza grać Blanca tak długo jak Jamesa Bonda, czyli 15 lat, brytyjski aktor wcale nie zaprzeczył.

Byłoby wspaniale, gdybym miał tyle szczęścia. Dużo o tym dyskutowaliśmy i chcielibyśmy nadal kręcić filmy z serii „Na noże”. I tak długo, jak będziemy w stanie rozśmieszać ludzi, zamierzamy to robić – oznajmił Daniel Craig.