Podsumowań 2023 roku ciąg dalszy. Po najlepszych książkach przyszedł czas na filmy. Wskazujemy te, które zrobiły na nas największe wrażenie. Wśród nich obrazy oglądane i doceniane na całym świecie, produkcje biograficzne, a także te z ważnym (często feministycznym) przesłaniem. Jeśli jeszcze ich nie obejrzałyście i nie obejrzeliście, koniecznie nadróbcie zaległości. Seans już za wami? W takim razie weźcie pod uwagę rewatch. My na pewno to zrobimy. Oto najlepsze filmy 2023 według redakcji GLAMOUR

Najlepsze filmy 2023: „Siostrzeństwo świętej sauny” – wybór Katarzyny Dąbrowskiej, redaktorki naczelnej

„Siostrzeństwo świętej sauny” to przejmujący dokument Estonki Anny Hints. Przez 8 lat spotykała się w saunie z kobietami i rozmawiały… Każda z nas przejrzy się w tych historiach jak w lustrze.

fot. materiały prasowe

Najlepsze filmy 2023: „Oppenhaimer” – wybór Xymeny Borowieckiej, wydawczyni

„Oppenheimer” to film będący dramatem (w pewnym sensie) historycznym, ale w gruncie rzeczy dramatem wielu istnień i jednego człowieka, który „stał się śmiercią, niszczycielem światów”. To kino nieco wymagające, skłaniające do refleksji, poruszające i trzymające w napięciu od początku do końca. Arcydzieło? Z mojej perspektywy najlepsza biografia w historii kina, którą na pewno jeszcze kiedyś obejrzę.

fot. materiały prasowe

Najlepsze filmy 2023: „Georgie ma się dobrze” – wybór Asi Twaróg, Senior Multimedia Editor

Przed seansem wiedziałam tylko, że ten film jest porównywany do „Aftersun”. Rzeczywiście oba skupiają się na relacji ojca (który nie dorósł do tej roli) z córką. Jednak (moim zdaniem) podobieństwa na tym się kończą. „Georgie ma się dobrze” to historia dwunastoletniej dziewczynki (Lola Campbell), która po śmierci mamy... mieszka sama. Oszukuje opiekę społeczną, a chcąc zdobyć pieniądze na czynsz, jedzenie i inne wydatki, kradnie rowery. Nagle w jej życiu pojawia się ojciec (Harris Dickinson), którego właściwie nie zna. Daleko mu do rodzica roku. Jednak ich więzi wydają się zacieśniać. Momentami wzruszająca, momentami zabawna produkcja. Do tego z ekstra soundtrackiem i cool oprawą wizualną. 

fot. materiały prasowe

Zobacz także:

Najlepsze filmy 2023: „Chłopi” – wybór Aleksandry Sil, redaktorki

Myślę, że nie jestem jedyną osobą, którą film „Chłopi” wzruszył bardziej, niż się tego spodziewałam. Zaczynając od wyjątkowej formy, poruszającej ścieżki dźwiękowej, kończąc w końcu na historii Jagny, która jest nadal aktualną i boleśnie prawdziwą opowieścią o patriarchacie, ludzkich słabościach i władzy – „Chłopi” to produkcja, którą naprawdę warto zobaczyć na dużym ekranie. Nominacja do Oscara cieszy i napawa nadzieją, że film zobaczy międzynarodowa widownia, która zakocha się w ekranizacji powieści Reymonta równie mocno, co ja.

fot. materiały prasowe

Najlepsze filmy 2023: „Gad” – wybór Agnieszki Oleszek, redaktorki

Jestem fanką seriali kryminalnych z „Dochodzeniem” na czele. Filmy tego typu oglądam bardzo rzadko. W 2023 roku za sprawą świetnych recenzji zrobiłam jednak wyjątek i faktycznie trafiłam na kryminał, który trzymał w napięciu i zaskakiwał zwrotami akcji. „Gad” przedstawia sprawę zabójstwa pośredniczki w handlu nieruchomościami, którą prowadzi oddany sprawie detektyw. Im bardziej zagłębia się w rozwikłanie tajemnicy jej śmierci, tym cała historia staje się bardziej nieoczywista.

fot. materiały prasowe

Najlepsze filmy 2023: „W gorsecie” – wybór Marty Kutkowskiej, sekretarzyni redakcji

Cesarzowa Sisi pije, pali, robi rozróby na oficjalnych balach. Vicky Krieps brawurowo odmalowuje konflikt wewnętrzny cesarzowej — rozdarcie między potrzebą wolności, a byciem kochaną. Wielki, a wciąż niespotykany w kinie portret kobiety w kryzysie wieku średniego.

fot. materiały prasowe

Najlepsze filmy 2023: „Barbie” – wybór Zuzanny Zasady, redaktorki

Nie byłabym sobą, gdybym jednak nie wspomniała o „Barbie” - filmie, na który czekał chyba cały świat. Wybrałam się na przedpremierę i absolutnie się nie zawiodłam! Takiego filmu jeszcze nie było. Rewolucyjny, zmieniający patrzenie na stereotypy, estetyczny, wpisujący się w trendy no i z bardzo hot obsadą (jeśli wam mało, to duet Margot Robbie + Ryan Gosling będziecie mogli oglądać w prequelu „Ocean’s Eleven”). Nie zaliczyłabym „Barbie” do moich TOP 3 filmów wszech czasów, ale z pewnością produkcja zrobiła na mnie wrażenie i wywołała emocje. A chyba o to właśnie chodzi.

fot. materiały prasowe

Które produkcje dodałybyście lub dodalibyście do naszego zestawienia najlepszych filmów 2023 roku?