Książki, które trzeba przeczytać jak najszybciej, jeśli nie udało wam się tego zrobić w 2020 roku, to z pewnością pozycje noblistów: Olgi Tokarczuk i Petera HandkePrawiek i inne czasyDom dzienny, dom nocnyProwadź swój pług przez kości umarłych albo Bieguni Tokarczuk i SzerszeniePubliczność zwymyślana czy Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii Handke to literatura, z którą warto się zapoznać. Zanim jednak weźmiemy do ręki książki, które każdy powinien przeczytać, wyjaśnijmy, dlaczego w dziedzinie literatury wybrano dwóch noblistów. Nie jest to nota ex aequo.  Polska autorka jest laureatką nagrody z 2018 r., która nie została nadana w tym czasie ze względu na skandale seksualne w Akademii Szwedzkiej. Z kolei Peter Handke to noblista 2019.

Literatura piękna

Są takie książki, które trzeba przeczytać w swoim życiu, niezależnie od własnych preferencji i gustów. Należą do nich zawsze najważniejsze pozycje noblistów, ale także te ponadczasowe, cenione i rozumiane przez kolejne przychodzące po sobie pokolenia. Dlatego podążając za powieściami nowymi, które pojawiają się co roku w naszych rodzimych lub światowych księgarniach, nie zapominajmy o takich twórcach jak Szekspir, Goethe, Dostojewski czy Tołstoj. Doceńmy też powieści twórców dwudziestowiecznych: Tolkiena, Orwella, Joyce’a i Salmana Rushdiego. Jeśli nie udało się nam jeszcze przeczytać Zabić drozda Harper Lee, proroczego Nowego, wspaniałego świata Huxleya, Buszującego w zbożu czy Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa albo absurdalnego Paragrafu 22 Hellera – uznajmy te pozycje za najważniejsze książki do przeczytania w 2020 r. Niech uwiedzie nas Anna Karenina, przenieśmy się w nierzeczywisty choć do bólu realistyczny świat moskiewskich literatów końcówki lat 20 ubiegłego stulecia opisany ze swadą przez Bułhakowa, podejmijmy rozmyślania o nieuchronności kary za zbrodnię czy wreszcie rozważmy zadane ponad czterysta lat temu pytanie; „być, albo nie być…”.

Książki kryminalne

Jeśli zmęczy nas wizja upadku świata namalowana przez Aldousa Huxleya, czy mroczny romantyzm Goethego, weźmy do ręki po prostu dobry kryminał. Miłośnikom kryminalnej, chłodnej jak Skandynawia prozy Jø Nesbø nie trzeba przedstawiać komisarza Harry’ego Hole, który powraca w nowej powieści autora Nóż. Jeśli spodoba nam się specyficzny klimat norweskiej stolicy, z pewnością chętnie sięgniemy po wcześniejsze tomy serii, a kiedy pochłoniemy te 12 książek i jeszcze mało nam będzie mrocznych historii, odkryjmy twórczość Stiega Larssona i Davida Lagerkrantza i serię Millennium. Głównymi bohaterami są Michael Bloomkvist i Lisbeth Salander, którzy rozwiązują zbrodnicze zagadki. Pierwsze trzy tomy serii (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z piasku, który runął), napisane przez Larssona w latach 2005-2007 kontynuował Lagerkrantz publikując kolejno Co nas nie zabijeMężczyzna, który gonił swój cień i wreszcie rok temu Ta, która musi umrzeć.

Jakie książki warto przeczytać, chcąc zagłębić się w nieodgadnione meandry ludzkiej psychiki, która prowadzić potrafi do popełnienia najcięższej z przewin – odebrania życia drugiemu człowiekowi? Na rodzimym gruncie działa ciesząc się uznaniem Remigiusz Mróz. Dotąd wydane zostały jego 23 powieści, w tym dwie serie, które łączy główny bohater – w jednej jest nim komisarz Wiktor Forst, a w drugim – prawniczka Joanna Chyłka.

Reportaże

Jeśli chodzi o reportaże, które warto było przeczytać w 2020 roku, a teraz nadrobić, to interesującą publikacją jest na pewno Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji Jeleny Kostiuczenko. Reporterka odwiedza melinę ćpunów w której mieszka małżeństwo uzależnione od dezomorfiny, czyli „krokodyla” nazwanego tak ze względu na toksyczne związki powodujące zielonkawe plamy na ciele, spowodowane jego gniciem. Kostiuczenko, udając stażystkę obserwuje jak patrol drogówki wyłudza od kierowców łapówki, a w Biesłanie pyta o sny rodziców dzieci, które zginęły podczas akcji antyterrorystów. Pokazuje ciemne oblicze współczesnej Rosji, gdzie w walącym się hotelu robotniczym od kilkunastu lat parę rodzin czeka na lokale zastępcze a w opuszczonym szpitalu koczują nastoletni stalkerzy, diggerzy i samobójcy. 

Ciekawe książki publicystyczne wydane jeszcze w 2019 r. to również Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota Pawła Piotra Reszki oraz Nie zdążę Olgi Gitkiewicz. Pierwszy reportaż opowiada o wieloletnich i regularnych poszukiwaniach żydowskiego złota w mogiłach tysięcy ofiar hitlerowskich obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Nie były to przypadki incydentalne, lecz zaplanowany proceder, który polegał na przekopywaniu masowych grobów w celu odnalezienia złota lub przepłukiwaniu prochów zmieszanych z ziemią w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. 

Z kolei Nie zdążę Olgi Gitkiewicz to szczegółowy raport o wykluczeniu komunikacyjnym. Okazuje się, że niemal 14 milionów ludzi jest w Polsce wykluczonych komunikacyjnie. Transport publiczny nie zapewnia Polakom wystarczającej liczby środków lokomocji a incydenty takie jak jazda płonącym pociągiem czy kradzież pociągu prezydentowi Lublina przez mieszkańców Raszówki, ukazują głębię problemu: „Witamy w centrum Europy. Tu trzynaście milionów Polaków ma wszędzie daleko”.

Biografie

Biograficzne książki warte przeczytania podczas zimowych wieczorów i letnich poranków to z pewnością Himalaistki, o ich prywatnym życiu, powodach, dla których zostawiając w domach mężów i dzieci organizują karkołomne wyprawy. Mariusz Sepioło opisuje ich zmagania z własnym środowiskiem, pełnym dyskryminacji i ciężką walkę o swoją pozycję.

Jaką książkę warto przeczytać, jeśli interesują nas biografie sławnych ludzi? Doskonałą pozycją jest Maria Skłodowska-Curie i jej córki Shelly Emling o naszej noblistce oraz Frida Barbary Mujica o niekonwencjonalnej artystce czy wreszcie Gwiezdne Wojny i reszta życia George Lucasa. Z kolei w Mistrzu. Absolutnie barwną opowieść o Wojciechu Młynarskim snują Jerzy Bralczyk, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek, Artur Andrus i inni.

Książki, które ukazały się w 2020 roku i warto je nadrobić 

Na szczególną uwagę zasługuje na pewno Bibliotekarka z Auschwitz Iturbe Antonio. Jest to opowieść o czternastolatce, czeskiej więźniarce Dicie Kraus, która trafiła do obozu rodzinnego w Auschwitz z getta w Teresinie. Będąc w obozie, ukrywała przenosząc co wieczór z miejsca na miejsce najmniejszą bibliotekę świata – osiem zniszczonych tomów. Znajdowała dla nich kryjówki, umożliwiła więźniom korzystanie z książek ryzykując własnym życiem. 

Jednym z największych hitów 2020 roku wśród polskich czytelników była bez wątpienia jedna z ulubionych książek Baracka Obamy z 2019, czyli druga powieść Sally Rooney Normalni ludzie. To historia dwójki młodych ludzi – Marianne i Connella, którzy poznają się w liceum, zakochują w sobie, a przez kolejne lata, choć ich znajomość przeżywa wzloty i upadki, wiedzą, że nic lepszego nie mogło się im w życiu przytrafić. Ta opowieść, z którą tak łatwo się utożsamić, doczekała się również serialowej wersji wyprodukowanej przez platformę Hulu, którą w Polsce można obejrzeć w serwisie HBO Go.