Kilka dni temu, a konkretnie w nocy z 21 na 22 stycznia, doszło do tragedii w Tonneins we Francji. W jednym ze zlokalizowanych tam domów znaleziono dwie dziewczyny w wieku 16 oraz 14 lat – obie nieprzytomne i pod wpływem narkotyków. Niestety starszej z nich nie udało się uratować. Policja rozpoczęła dochodzenie. Według jednej z hipotez, kuzynki inspirowały się bijącym rekordy popularności serialem „Euforia”, a konkretnie główną bohaterką – Rue Bennett, którą wciela się Zendaya. 

Nastolatka przedawkowała narkotyki, bo inspirowała się bohaterką „Euforii”?

Policja przypuszcza, że do tragedii w Tonneins doszło, ponieważ nastolatki inspirowały się tym, co oglądały w popularnym serialu HBO. Chciały być jak niewiele starsza od nich Rue Bennett. Przypomnijmy, że główna bohaterka „Euforii” jest uzależniona od narkotyków. Zaczęła od leków przeciwbólowych, które podbierała swojemu tacie chorującemu na raka. Następnie sięgnęła po inne używki. Trafiła na odwyk, ale niestety nie przyniósł on oczekiwanych (przez jej rodzinę czy przyjaciół i przyjaciółki) efektów. W 2. sezonie, który trafił na platformę HBO Go w styczniu tego roku, Rue nadal jest uzależniona. Co więcej, otacza się ludźmi, którzy też mają kontakt z narkotykami. 

Warto zaznaczyć, że hipoteza nie została jeszcze potwierdzona. Nieznane są dowody, które miałyby ją potwierdzać. Policja na razie tylko przypuszcza, że pochodzące z Francji nastolatki chciały doświadczyć tego samego, co grana przez Zendayę bohaterka „Euforii”. Nie ma jednak wątpliwości, że wiele osób w wieku tych dziewczyn ogląda wzbudzający wiele emocji serial HBO. No i (podobnie jak w przypadku innych obrazów) prawdopodobne jest to, że są one w mniejszym lub większym stopniu podatne na to, co widzą na ekranie. 

To produkcja opowiadająca o nastolatkach oraz o problemach, z którymi muszą się mierzyć na co dzień (różne formy przemocy, uzależnienia, trudne relacje z innymi ludźmi). Czy to znaczy jednak, że jest dla nastolatek i nastolatków? W tym wypadku zdecydowanie nie. „Euforia” jest pięknym pod względem wizualnym serialem, ale jednocześnie bardzo brutalnym, emocjonującym i silnie oddziałującym na psychikę widza czy widzki. Do tego momentami odrealnionym, a nawet specjalnie podkoloryzowanym na potrzeby show. Dlatego w nowych odcinkach (które zgodnie z zapowiedziami obsady oraz twórców / twórczyń okazały się jeszcze mocniejsze niż te z 1. sezonu) pojawiło się oznaczenie informujące, że jest to treść skierowana do dorosłych odbiorczyń i odbiorców. 

Zendaya też postanowiła wypowiedzieć się na ten temat. Z oświadczenia, które gwiazda opublikowała na swoim profilu na Instagramie jeszcze przed premierą nowego sezonu, dowiedziałyśmy się i dowiedzieliśmy się, że zdaje sobie sprawę z tego, że oglądanie „Euforii 2” może się okazać zbyt trudne dla niektórych osób. Rozumie to i chce, żeby nie robić tego na siłę, wbrew sobie. Jeśli nawet część jej fanek oraz fanów zrezygnuje z seansu, to ona i tak będzie odczuwała ich ogromne wsparcie. 

To bardzo ważny głos w sprawie. Zendaya należy do grona nie tylko najbardziej utalentowanych, ale również najpopularniejszych aktorek na świecie. Dzięki swojej sławie ma ogromny wpływ na wiele osób, w tym na młode widzki oraz młodych widzów, którzy ją podziwiają.