Zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, to jedna z podstaw pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Zmiany, które zachodzą w naszym ciele wraz z upływem czasu są zupełnie naturalne. Nie trzeba zatem na siłę z nimi walczyć. Jeżeli jednak czujemy, że nie do końca nam odpowiadają, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić profilaktykę anti-ageing. Prawda jest taka, że żaden kosmetyk nie jest w stanie całkowicie odwrócić oznak starzenia. Na rynku nie brakuje formuł, które działają niemal jak botoks bez igieł, ale nawet one nie są w stanie w 100% cofnąć zmian. Z tego powodu o młody wygląd skóry najlepiej zadbać, zanim ta dla widocznego efektu będzie potrzebowała drogich formuł lub nawet zabiegów w gabinecie kosmetologicznym. Istnieje kilka składników, których działanie zostało naukowo potwierdzone. Jakiś czas temu pisaliśmy już o stymulatorach młodości. Do tego okazuje się, że niedroga pielęgnacja przeciwstarzeniowa może działać wcale nie gorzej od drogich formuł. Mamy 4 dowody na to, że na co dzień można pracować nad przedłużeniem młodego wyglądu skóry tanimi kosmetykami. Kluczowe są bowiem ich składnik, które można znaleźć w formułach z różnych półek cenowych.

Niedroga pielęgnacja przeciwstarzeniowa – Kosmetyki z retinolem

Niedawno opisaliśmy księgę zasad retinolu, którą można potraktować jako przewodnik po kuracji odmładzającej skórę. Dlaczego ten składnik w ostatnim czasie podbił branżę beauty? Retinol to pochodna witaminy A i jeden z najpopularniejszych retinoidów. Dlaczego sprawdza się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej? Retinoidy działają poprzez zwiększenie obrotu komórek, które z kolei pomagają skórze odnowić się i wspomóc jego możliwości w różnych obszarach. Jedną z najczęściej powtarzających się zalet retinolu jest zmniejszenie zmarszczek. W profilaktyce anti-ageing może być też wykorzystany jego potencjał do zmniejszania pigmentacji. Na szczęście kosmetyki z retinolem nie muszą kosztować fortuny.

Niedroga pielęgnacja przeciwstarzeniowa – Kosmetyki z witaminą C

Witamina C, czyli najczęściej googlowany składnik do pielęgnacji wszech czasów, może przynieść skórze wiele korzyści. Te wiążą się także z pielęgnacją przeciwstarzeniową. Jakie są największe zalety witaminy C? Jest przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Wspomaga syntezę kolagenu, który odpowiada za gęstość i jędrność skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek. Hamuje produkcję melaniny, rozjaśnia skórę i zapobiega przebarwieniom. Działa przeciwzapalnie i wspomaga leczenie trądziku. Do tego jeszcze uszczelnia naczynia krwionośne, co zapobiega ich pękaniu. Dzięki temu już jeden, nawet niedrogi, kosmetyk z witaminą C może w widoczny sposób dbać o młody wygląd skóry.

Niedroga pielęgnacja przeciwstarzeniowa – Kosmetyki z kwasem hialuronowym

Mówi się o cudotwórczej trójcy pielęgnacyjnej, w której skład wchodzą filtry SPF, retinol i witamina C. Nam jednak brakuje w tym trio jeszcze jednego składnika, bez którego nie wyobrażamy sobie dobrej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Mowa o kwasie hialuronowym, który silnie nawilża. Sucha skóra szybciej się starzeje. To nie jest żaden mit. Z powodu braku wilgoci staje się bardziej podatna na zmarszczki, zagniecenia i podrażnienia. Nawilżanie to zatem podstawa pielęgnacji anti-ageing lub young-boosting. Najlepiej pamiętać o tym już na etapie, kiedy zmarszczki jeszcze się nie pojawiły, żeby spowolnić proces ich powstawania. Kwas hialuronowy sprawdzi się jednak nie tylko wtedy, ale również później, bo nawilżenie jest potrzebne skórze w każdym wieku.

Niedroga pielęgnacja przeciwstarzeniowa – Kosmetyki z filtrem SPF

Fotostarzenie to jeden z faktorów szybszego tracenia przez skórę młodego wyglądu. Słońce, które pomaga w produkcji witaminy D i swoją obecnością daje nam radość, może także niekorzystanie oddziaływać na cerę. Photoaging zachodzi pod wpływem działania promieni słonecznych, a dokładnie promieniowania UV. Objawia się to przesuszeniem, przebarwieniami, a także wiotkością, która skutkuje szybszym pojawieniem się zmarszczek. Nie oznacza to jednak, że z obawy przed starzeniem się skóry należy zrezygnować z przebywania na słońcu. Zamiast tego lepiej wyposażyć się w krem z filtrem SPF lub inny kosmetyk, który stworzy barierę ochronną. Wsparciem mogą być też kosmetyki antyoksydacyjne.