Demakijaż jest elementem oczyszczania twarzy, który jest najważniejszym punktem w pielęgnacji skóry. To dzięki dokładnemu oczyszczeniu cera jest przygotowana do dalszych etapów pielęgnacyjnej rutyny. Dobrze wykonany demakijaż to klucz do pięknej i zdrowej skóry. Usuwa zanieczyszczenia, które na dłuższą metę mogą być szkodliwe, zapychać pory, tworzyć zaskórniki i podrażniać wrażliwą skórę twarzy. Poza tym odżywcze składniki zawarte w preparatach do demakijażu nawilżają i odżywiają cerę. Niestety wiele z nas popełnia podstawowe błędy, które skutkują nieprawidłowym demakijażem. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze z nich oraz wskazówki, jak oczyszczać twarz w prawidłowy sposób.

Błędy w pielęgnacji – 7 rzeczy, które natychmiast powinnaś przestać robić! >>>

Nieprawidłowy demakijaż – wykonujesz go niedokładnie

Demakijaż należy wykonywać każdego dnia, a jeśli nie miałyście akurat pomalowanej twarzy i tak należy ją oczyścić za pomocą ulubionego specyfiku, aby usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, które pojawiły się w ciągu dnia. Dlatego podstawową zasadą jest to, aby nigdy nie pomijać tego kroku. Kolorowe kosmetyki, którymi się malujemy są stworzone w taki sposób, aby oddziaływać na skórę kilkanaście godzin – nie ponad 20. Jeżeli zostawicie makijaż na noc, niektóre substancje mogą wchodzić w reakcję ze skórą, powodując wypryski lub alergię. Poza tym kosmetyki do makijażu uniemożliwają oddychanie cerze, a co za tym idzie – prawidłową regenerację. Demakijaż musi być zrobiony bez pominięcia jakiejkolwiek partii twarzy. Do tego zaliczają się również szyja i dekolt – skóra jest w tych miejscach delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się i powstawianiu widocznych zmarszczek.

Nieprawidłowy demakijaż – nie zakładasz opaski nie i nie związujesz włosów

Aby wykonać prawidłowy demakijaż, musi on być dokładny i docierać w każde miejsce na twarzy (patrz punkt pierwszy). Aby to było możliwe, należy sobie to maksymalnie ułatwić i odsłonić ciężko dostępne obszary. Dlatego związanie włosów i założenie opaski, która odgarnie włosy jest niezbędne nie tylko dla wygody, ale również w celu usunięcia zanieczyszczeń z linii włosów. Gromadzą się tam pozostałości makijażu, które trzeba zmyć, aby zapobiec powstawaniu wyprysków.

Nieprawidłowy demakijaż – nie jesteś delikatna

Wiele z nas myśli, że jeżeli będzie mocniej pocierało twarz, tym dokładniej ją oczyści. Nic bardzie mylnego. Co więcej, niestety możecie sobie tym bardzo zaszkodzić i podrażnić delikatną skórą. Pamiętajcie, aby podchodzić do tego z czułością – to nie nacisk na skórę, a skuteczne preparaty i łagodne, okrężne ruchy sprawią, że demakijaż wykonacie w prawidłowy sposób i pozbędziecie się wszystkich zanieczyszczeń i resztek kosmetyków.

Nieprawidłowy demakijaż – źle zmywasz makijaż oczu

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, więc łatwo ją podrażnić. Ale demakijaż oczu to krok, którego nie można pomijać. Z wyczuciem należy usunąć dokładnie tusz do rzęs, cień do powiek, eyeliner i pozostałe kosmetyki. W tym celu należy wybrać preparat bez parabentów i sztucznych substancji zapachowych. Jak to zrobić? Pierwszym etapem jest przyłożenie waciku kosmetycznego do oczu. – Następnie krótko masujemy powiekę samymi opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy na płatku, dzięki czemu makijaż zostaje dokładnie rozpuszczony, po czym kolejnymi płatkami delikatnie usuwamy resztki makijażu, kierując się z góry na dół, od powieki po końcówki rzęs. Pozostałości spod dolnej linii rzęs usuwamy kierując się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka – tłumaczy kosmetolożka Marlena Mackiewicz.

Nieprawidłowy demakijaż – używasz nieodpowiednich kosmetyków

Dobry produkt do demakijażu to podstawa skutecznego oczyszczenia twarzy. Jakościowy kosmetyk nie może zawierać agresywnych czynników, które podrażniają lub uczulają. Powinien być delikatny, bez parabenów i sztucznych substancji. Ale jednocześnie na tyle skuteczny, aby rozpuścić makijaż. Zwróćcie również uwagę na to, aby zawierał składniki, które nawilżają skórę.

Zobacz także: