Codzienna pielęgnacja to temat rzeka. Każda z nas ma na nią inny sposób, dba o swoją skórę zgodnie z zaleceniami dermatologa lub – co gorsza – bazuje na wiedzy przekazywanej przez ulubione blogerki, influencerki czy gwiazdy. Niestety nie zawsze ich porady są warte wypróbowania i mogą poważnie nam zaszkodzić. Podobnie jest z przyjaciółkami, które przekonują nas do konkretnych kosmetyków lub pielęgnacyjnych nawyków. Niestety rzadko (mimo wielkiej sympatii i urody) okazują się autorytetami w tej dziedzinie. Co więcej – bardzo trudno trafić na dwie skóry o identycznych potrzebach. A to już powinno nam wiele wyjaśniać.

Jak pozbyć się pryszczy? Jest 6 złotych zasad, o których trzeba pamiętać

Bo wypracowanie własnych rytuałów to żmudny i długotrwały proces, konieczny, ale nie zawsze zwieńczony sukcesem. Dlaczego? Zanim zaczniemy do swojej pielęgnacji dodawać kolejne etapy i mnożyć nowe zasady, warto odwrócić sytuację i pomyśleć, z czego warto zrezygnować, albo czego nie robić. Zdziwicie się, jak cera się wam odwdzięczy! Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji, które popełnia każda z nas.
 

Jak dbać o cerę? Dieta to podstawa

Nie da się ukryć słabości do fastfoodów i słodyczy, i wcale nie chodzi nam o rozmiar. Wszystko widoczne jest na naszych twarzach! Działa to także w drugą stronę: zróbcie eksperyment polegający na ostawieniu słodyczy na tydzień, a nie uwierzycie jak bardzo szkodliwe działanie ma cukier na waszą cerę. To widać jak na dłoni! Wszystko za sprawą jego destrukcyjnego działania na kolagen i hormony (tak!). Zaburzenia tych ostatnich nie tylko powodują powstawanie pryszczy, ale też rozregulowują cały organizm.
 

Problemy z cerą – rezygnacja z próbek na rzecz sprawdzonych kosmetyków

To podstawowa zasada. Nie ma dla skóry (i jej PH) nic gorszego, niż ciągła zmiana tego, co jej aplikujemy, choćby był to najlepszy preparat pod słońcem. Jeśli dostarczamy jej tego czego potrzebuje, czyli m.in. kolagenu, lipidów i witamin, nie ma potrzeby ładować w nią więcej. Efekt będzie taki sam jak przy przejedzeniu. Co więcej, niektóre składniki mogą ze sobą wchodzić w reakcję – pół biedy, jeśli tylko się neutralizują, gorzej jeśli pojawi się alergia lub podrażnienie. Jeżeli walczymy z różnymi chorobami skóry, np. trądzikiem i przebarwieniami, dedykowane im kosmetyki powinniśmy stosować naprzemiennie.

Cera trądzikowa - 7 rzeczy, których NIE WOLNO Wam robić, jeśli macie problem z trądzikiem
 

Błąd w pielęgnacji? Nieodpowiednie stosowanie produktów. Należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem!

To częsty błąd – albo w ogóle nie pofatygujemy się, żeby przeczytać zalecenia producenta, albo idziemy ślepo za radami pseudoekspertów z internetu i robimy sobie krzywdę. Pierwszy przykład z brzegu? Stosowanie olejów to demakijażu na sucho. Na każdej buteleczce wielkimi literami jest napisane, że produkt stosuje się na mokrą skórę. W przeciwnym razie zawarte w nim substancje nie mają szansy zadziałać na skórę.
 

Dezynfekcja i higiena

To dotyczy także narzędzi do aplikacji makijażu, czyli przede wszystkim beutyblendera i pędzli. Zwłaszcza jeśli trzymacie te ostatnie na wierzchu. Miks sebum, resztek produktów do makijażu, kurzu i wszelkich możliwych bakterii – taką kurację fundujecie sobie każdorazowo sięgając po brudny pędzel. Aby zabezpieczyć się przed roznoszeniem bakterii powinno się dezynfekować narzędzia do makijażu przynajmniej raz na tydzień. Zwykłe mydło zrobi robotę, a dla bardziej wymagających są w drogeriach specjalnie stworzone preparaty.

Jak czyścić pędzle do makijażu? Na TAKIE rozwiązanie mogliście nie wpaść!
 

Jak mieć ładną cerę – pomoże odpowiedni demakijaż

To cichy wróg z serii i tych, o których wszyscy wiemy, ale i tak zawsze polegamy w walce z nim. Demakijaż to święta zasada nie dlatego, że ktoś sobie tak wymyślił, ale dlatego, że skóra naprawdę źle znosi wielogodzinny kontakt z substancjami zawartymi w kosmetykach, zwłaszcza w dobie podkładów o przedłużonej trwałości czy wodoodpornych formuł. I jeszcze jedno – o ile nie używacie płynu micelarnego pamiętajcie, że preparaty rozpuszczające makijaż, czyli mleczka i płyny trzeba dodatkowo spłukać wodą!
 

Pielęgnacja po myciu twarzy

Nie bez kozery na opakowaniach kremów jest informacja, by stosować je jak najszybciej po umyciu twarzy. Jeśli zmyjemy makijaż, oczyścimy skórę i pozostawimy ją „nagą”, zawarta w niej woda ucieknie. Dlatego krem powinno się zaaplikować od razu po rytuale oczyszczającym.

Jak myć twarz i dlaczego oczyszczanie skóry to najważniejszy element pielęgnacji? Tłumaczymy krok po kroku