Każdy rok przynosi nowości kosmetyczne. Trendy beauty na 2022 rok to dość złożony temat, który pokazuje, że w branży urodowej zachodzi wiele zmian. Tym razem bierzemy pod lupę sposób, w jaki może zmienić się rutyna pielęgnacyjna w kolejnych miesiącach. Nowości sprawiają, że na to zagadnienie możemy spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Lista zmian, które warto wprowadzić wcale nie jest krótka, ale można to robić stopniowo w taki sposób, żeby nowa rutyna pielęgnacyjna była skrojona na nasze potrzeby.

Nowa rutyna pielęgnacyjna – rewilding w pielęgnacji

Rewilding dosłownie oznacza ponowne zdziczenie. W kwestiach przyrodniczych odnosimy ten termin do koncepcji, w której ziemia zostaje pozostawiana sama sobie. Bez ingerencji człowieka na nowo podlega naturalnym procesom, które pozwalają się odrodzić zniszczonym ekosystemom. Jak zatem rewilding może być jednym z trendów beauty? W kontekście pielęgnacji skóry ten termin odnosi się do ochrony unikalnego mikrobiomu i poszanowania naturalnej równowagi. Już w 2021 roku można było zauważyć ogromny wzrost zainteresowania kosmetykami z probiotykami i prebiotykami.

Popularność tego tematu zaowocowała pojawieniem się wielu nowych kosmetyków, które skupiają się na wzmocnieniu bariery ochronnej skóry. Dzięki temu w 2022 roku kosmetyki do mikrobiologicznej pielęgnacji skóry mogą być prawdziwym wsparciem dla twojej cery. Spodziewamy się, że rewitalizacja i kolejne innowacyjne rozwiązania skupione wokół formuł o zrównoważonym pH, składników wspomagających rozwój przyjaznych bakterii oraz produktów, które samodzielnie tworzą barierę ochronną, wyznaczą zupełnie nowe kierunki i odmiennią sposób, w jaki do tej pory patrzyliśmy na codzienną rutynę pielęgnacyjną.

Nowa rutyna pielęgnacyjna – kosmetyki według potrzeb

Podwójne oczyszczanie skóry w którymś momencie ewoluowało do triple cleansing czyli potrójnego oczyszczania. Dodatkowym elementem stał się kosmetyk złuszczający. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2022 roku ten sposób pielęgnacji odejdzie w zapomnienie. Zastąpi go bardziej intuicyjny wachlarz trendów urodowych skupionych wokół pielęgnacji skóry.

Intuicyjne piękno to proces polegający na stosowaniu produktów na zasadzie luźnej rotacji, w oparciu o rzeczywiste potrzeby skóry, a nie ścisły, powtarzalny schemat – wyjaśniła Lucy Macdougald, dermatolog i założycielka australijskiej marki Biologi w rozmowie z brytyjskim „Glamour”. Chodzi o to, żeby zaufać swojemu instynktowi w kwestii potrzeb skóry, a nie tylko stosować produkty zgodnie z codziennymi przyzwyczajeniami – kontynuowała.

Każdy sezon przynosi nowe hity kosmetyczne, które często są dość ciężkie i mogą przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Z tego powodu ograniczenie złożonych zabiegów pielęgnacyjnych do minimum, które faktycznie będzie podyktowane potrzebami naszej skóry, wydaje się jedyną słuszną drogą. Najlepiej skupić się na kosmetykach odżywczych, których skład odpowiada konkretnym problemom, z którymi boryka się nasza cera. Dzięki ich punktowemu zastosowaniu można skupić się na obszarach, które tego wymagają, a także zapobiegać nawrotowi.

Nowa rutyna pielęgnacyjna – magiczne grzyby

Nowe tendencje w pielęgnacji pokazują raporty firmy WGSN. Ostatnio pisaliśmy, że według niej jednym z hitów beauty w 2022 roku będzie beauty snacking. Na tym jednak nie koniec nowości. Według analiz przeprowadzonych przez tę firmę zajmującą się prognozowaniem trendów od lat stale rośnie zainteresowanie tematem grzybów. Można zauważyć, że ten składnik nie jest żadną nowością. Dobroczynne działanie różnych grzybów jest wykorzystywane od wieków. Idealnym przykładem jest chociażby chińska medycyna naturalna.

Grzyby stosowane punktowo mają właściwości przeciwzapalne, a do tego są silnymi przeciwutleniaczami. Świetnie sprawdzają się w przypadku podrażnionej skóry. Ponadto w miarę jak przyjmujemy bardziej holistyczne podejście do naszej skóry i stawiamy na łagodniejsze formuły, a nie na mocne substancje aktywne, grzyby stanowią doskonały składnik hybrydowy, który zaspokaja zarówno biologiczne aspekty naszej rutyny, jak i zapewnia widoczne korzyści.

Zobacz także:

Nowa rutyna pielęgnacyjna – pielęgnacja całego ciała

Tematy pielęgnacji najczęściej kończą się gdzieś na wysokości szyi. Rok 2022 ma to zmienić i przyzwyczaić nas do myślenia o zabiegach wykonywanych od stóp do głów. Wraz z rozwojem tego trendu spodziewajmy się, że składniki aktywne, takie jak kwas glikolowy, retinol i kwas hialuronowy, które zazwyczaj znajdują się w produktach do pielęgnacji twarzy, będą coraz częściej włączane do produktów przeznaczonych do całego ciała, zarówno pod prysznicem, jak i poza nim.

Nowa rutyna pielęgnacyjna – emo-beauty

Pielęgnacja nie powinna być przykrym obowiązkiem. Podczas nakładania kosmetyków nie tylko dbamy o wygląd skóry, ale możemy też dostarczać sobie przyjemności. Takie chwile czułości względem nas samych to prosty sposób na poprawę samopoczucia i chwilę relaksu. Emocjonalne piękno jest równie ważne. Lepszy nastrój można wprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich może być chociażby masaż rollerem podczas aplikacji serum. Inne mogą oddziaływać nie tylko na dotyk, ale chociażby na węch. Droga w kierunku piękna emocjonalnego to świetny sposób, żeby odmienić rutynę pielęgnacyjną w jeden z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia. Emocjonalne wsparcie, które mogą dać nam kosmetyki, może być na wagę złota.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.