Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na całym świecie. Znaną nam postać osiągnął w XV wieku dzięki staraniom przedstawicieli dynastii Ming. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku otrzymał miano jednego z siedmiu nowych cudów świata.

Fortyfikacje te rozciągają się na długości aż 2 400 km, co pozwoliło na rozprzestrzenienie jakże popularnego mitu, że Wielki Mur Chiński można zobaczyć gołym okiem z kosmosu. Jednak nic bardziej mylnego. Budowla ta jest zbyt wąska i w zbyt znacznym stopniu stapia się z otoczeniem, aby była widzialna z takiej odległości. Od czasu do czasu pojawiają się jednak doniesienia, że można ją zobaczyć z orbity okołoziemskiej, natomiast i one są forsowane przez osoby, które miały okazję doświadczyć patrzenia na Ziemię z takiej perspektywy. Jedyna okazja, aby podziwiać Wielki Mur Chiński z góry, to lot samolotem pasażerskim – nie należy jednak nastawiać się na spektakularny widok, gdyż jest on wtedy ledwo zauważalny.

Wyspa śmieci

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci widoczna jest z kosmosu w o wiele większym stopniu, niż Wielki Mur Chiński. Nie powinno to jednak stanowić powodu do radości – szacuje się, że masa dryfującego skupiska plastikowych odpadów wynosi około 100 milionów ton, przy czym zajmuje ono ponad  1,6 mln km² powierzchni!

Unoszące się w wodzie śmieci stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt żyjących w przestworzach oceanu. Wiele z nich myli pływający plastik z pokarmem, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci. Szacuje się, że w wyniku spożycia plastikowych odpadów ginie ponad milion ptaków i 100 tysięcy ssaków w ciągu roku.

Podobnie jak w przypadku Wielkiego Muru Chińskiego, istnieją kontrowersje dotyczące tego, czy Pacyficzną Plamę Śmieci rzeczywiście można zobaczyć z kosmosu. Oceana, grupa trudniąca się ochroną oceanów, twierdzi, że zjawisko to nie może być widoczne ze stacji kosmicznej, gdyż nie stanowi ono zwartej bryły.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa w Australii jest największym żywym organizmem na świecie! To jeden z siedmiu cudów natury, które można zobaczyć gołym okiem z kosmosu. Z tej perspektywy bajkowe kolory rafy nie są dostrzegalne – struktura ta wygląda raczej jak biała smuga na tle błękitnego oceanu, jednak wciąż pozostaje wyraźnie widoczna.

Rafa rozciąga się na długość ponad 2 600 km i składa się z 1 000 wysp i 3 500 pojedynczych raf. Jej szerokość w różnych miejscach waha się od 2 do 150 km. Stanowi dom dla miliardów polipów koralowych i tysięcy tropikalnych organizmów morskich. Znaczna część gatunków żyjących w obrębie Wielkiej Rafy Koralowej zagrożona jest wyginięciem. Wśród z nich znajduje się między innymi największe znane zwierzę w historii Ziemi – płetwal błękitny.

Od 1975 roku rafa funkcjonuje jako park morski, a od 1981 roku objęta jest ochroną. Od tamtej pory również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Piramidy w Gizie

Wielkie Piramidy w Gizie to jeden z najbardziej niesamowitych widoków na ziemi. Są najstarszym z siedmiu cudów starożytnego świata i można je zobaczyć gołym okiem z kosmosu. Kompleks grobowców został stworzony przez starożytnych Egipcjan około 4500 lat temu i co roku odwiedzany jest przez dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Po raz pierwszy Wielkie Piramidy w Gizie zostały sfotografowane z kosmosu w 2001 roku przez astronautów NASA. Z tej perspektywy ludzkie oko jest w stanie dostrzec wszystkie trzy budowle, ale najbardziej imponująca jest Wielka Piramida Faraona Cheopsa. Została zbudowana około 2 560 r. p. n. e. i liczyła 230 metrów kwadratowych szerokości i 146 metrów wysokości. Obecnie jest nieco niższa, ponieważ w wyniku upływu czasu została poddana wielu uszkodzeniom – dziś jest pozbawiona wierzchołka i liczy 138,75 m wysokości. To prawie tyle samo, co wieżowiec Oxford Tower w Warszawie!

Wielki Kanion

Wielki Kanion znajduje się w Arizonie w Stanach Zjednoczonych Ameryki - liczy aż 446 m długości i osiąga głębokość do 1 600 m. Niemożliwym jest zatem, aby w ciągu jednej wizyty móc zwiedzić wszystkie jego zakamarki. Astronauci nie mają jednak tego problemu – mogą zobaczyć cały kompleks z kosmosu. Wielki Kanion jest tak przepastny, że z tej perspektywy wygląda jak wielka i kręta rzeka.

Ten największy kanion świata stanowi jeden z Siedmiu Cudów Świata Przyrody. Wielki Kanion przyciąga miliony turystów każdego roku i jest oszałamiający pod każdym kątem, niezależnie od tego, czy wybierasz się na wycieczkę helikopterem, czy wspinasz się po dnie wąwozu.

Wyspy Palmowe w Dubaju

Ten sztuczny archipelag był pomysłem szejka Dubaju, Mohammeda bin Rashida al-Maktouma, na przyciągniecie większej ilości turystów do miasta. Chciał on potroić liczbę odwiedzających, jednak przeszkodą dla tej idei była bardzo krótka linia brzegowa Dubaju – obawiano się bowiem, że potencjalni goście zrezygnują z podróży, gdy nie będą mogli zarezerwować apartamentu z widokiem na wodę. Formowanie sztucznych wysp miało zatem za zadanie uczynić ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich najpopularniejsze, a zarazem najbardziej luksusowe centrum turystyczne świata. Warto wspomnieć, że plan szejka zakończył się powodzeniem. Liczba turystów, którzy każdego roku odwiedzają Dubaj wzrosła z 5 do 15 milionów!

Docelowo ten jeden z najambitniejszych projektów inżynieryjnych na świecie miał składać się z trzech wysp, uformowanych na kształt palmy. Finalnie jednak usypano tylko dwie z nich, z czego jedna – Palm Jumeirah - jest otwarta dla gości. Wyspa ma kształt palmy zwieńczonej półksiężycem. Co ciekawe, początkowy projekt zakładał, że pozostałe wyspy będą miały kształt Układu Słonecznego, a co za tym idzie, astronauci mogliby patrzeć na kosmos z kosmosu!