Jeśli śledzisz trendy wellness, to pewnie wiesz już, że picie octu jabłkowego korzystnie wpływa na jelita. Ale czy wiesz, że ten produkt ma również właściwości poprawiające zdrowie twoich włosów?

Fryzjerzy, tricholodzy i dermatolodzy zgadzają się, że ocet jabłkowy na włosy to nie tylko chwilowa moda. Korzyści są ogromne. Nie musicie go wcale pić. Pielęgnacja włosów stosowana jest miejscowo zamiast produktów takich jak szampon, odżywka i płukanki.

Zalety octu jabłkowego na włosy są niesamowite – mówi tricholożka i stylistka włosów Dawn Bacchi. – Jest świetny pod wieloma względami. Sprawia, że włosy wyglądają zdrowo i lśniąco, a także pomaga podrażnionej skórze głowy.

Ocet jabłkowy jest łatwo dostępny i ma wiele korzyści. Nic więc dziwnego, że stał się podstawą w pielęgnacji włosów. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz go stosować powinnaś sprawdzić w jakim stanie jest twoja skóra głowy i włosy – radzi Bacchi.

Jeśli masz suche włosy lub suchą skórę głowy, zaleca się unikać octu jabłkowego. Może on pogorszyć ich stan – mówi stylistka.

Marisa Garshick, certyfikowana dermatolożka mówi, że ważne jest, aby nie przedawkować. Może powodować to podrażnienia. I oczywiście nie należy stosować octu na otwarte rany.

Korzyści z octu jabłkowego dla włosów

Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo

Ocet jabłkowy ma tak wiele zalet. O wiele więcej niż nam się zdaje – mówi Clyde Haygood, stylista fryzur gwiazd. – Nie tylko oczyszcza włosy, ale także pomaga zachować zdrową skórę głowy. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Utrzymuje równowagę pH

Badania dowodzą, że skóra (w tym skóra głowy) jest kwaśniejsza niż włosy. Wiele produktów do pielęgnacji włosów ma zbyt zasadowy odczyn, co oznacza, że ma też zbyt wysokie pH – mówi Adam Bennett, certyfikowany tricholog w IHS Hair Repair w Londynie. – Ocet jabłkowy ma niższe pH (wyższą kwasowość), a więc może pomóc ujędrnić skórę głowy, a innymi słowy – pomóc w utrzymaniu prawidłowego pH.

Usuwa osady bez wysuszania

Ocet jabłkowy delikatnie oczyszcza włosy, usuwając pozostałości produktów do stylizacji – kontynuuje Bennet. - I robi to bez wysuszania włosów i skóry. Pozbywa się też brudu bez usuwania naturalnego sebum – dodaje Federico.

Zobacz także:

Nadaje blasku i oczyszcza

Stosowanie octu jabłkowego skutecznie eliminuje gromadzenie się pozostałości innych produktów, pozostawiając włosy wyjątkowo czyste i lśniące – mówi Bacchi.

Łagodzi swędzenie skóry głowy

Ponieważ ocet jabłkowy ma właściwości przeciwzapalne, może poprawić ogólny stan skóry głowy, a jednocześnie zmniejszyć swędzenie – mówi dr Garshick. Ocet jabłkowy tworzy optymalne środowisko dla zdrowego wzrostu włosów i zapobiega łupieżowi i swędzeniu – dodaje Bennett.

Zapobiega łupieżowi

Osoby z łupieżem również mogą odnieść korzyści ze stosowania octu jabłkowego. Dzięki temu, że oczyszcza skórę głowy i pomaga osiągnąć odpowiednie pH, zapobiega on łupieżowi – mówi Haygood.

Powoduje błysk

Ocet jabłkowy usuwa osad i zamyka łuski włosa, przez co odbijają one światło i stają się bardziej błyszczące – wyjaśnia Haygood. Właściwości octu jabłkowego pomagają przywrócić połysk i blask matowym włosom – dodaje Bennett.

Zapobiega przetłuszczaniu się włosów

Ocet jabłkowy równoważy pH włosów i skóry głowy, a więc pozostawia je gotowe do „optymalnego funkcjonowania”. Kiedy skóra głowy funkcjonuje optymalnie, wytwarza mniej sebum – zauważa Federico.

Zwiększa objętość

Ocet jabłkowy jest idealny dla każdego, kto ma cienkie, pozbawione życia włosy z tendencją do przetłuszczania – mówi Haygood. - Osoby z tym typem włosów mogą odnieść ogromne korzyści ze stosowania octu jabłkowego, ponieważ pomaga on pozbyć się sebum, nadając tym samym objętości i uniesienia naszym włosom.

Zapobiega puszeniu się

Ocet jabłkowy pomaga wygładzić naskórek i chroni go. Według Bacchi i dr. Garshicka może pomóc to w zapobieganiu puszenia się włosów.

Ułatwia rozczesywanie

Kwasowy charakter octu jabłkowego pomaga wygładzić łuskę włosa, ułatwiając rozczesywanie i układanie – wyjaśnia Bacchi. – To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia łamliwości włosów. Będą za to gładsze i łatwiejsze do rozczesywania czy układania.

Wygładza i zmiękcza

Oprócz tego, że służy jako naturalny środek ułatwiający rozczesywanie, Bennett twierdzi, że ocet jabłkowy wygładza i zmiękcza włosy.

Chroni kolor włosów

Kolejna zaleta? Ocet jabłkowy pomaga zachować trwałość koloru włosów – mówi dr Garshick.

Zapobiega łamaniu się włosów

Udowodniono, że brak wilgoci we włosach może powodować rozdwajanie końcówek i łamanie włosów – mówi Bennett. – Te dwie kwestie wpływają na porowatość, przez co w tej sytuacji wypadanie włosów jest bardziej widoczne. Stosowanie octu jabłkowego wzmacnia mieszki włosowe, a tym samym zapobiega rozdwajaniu się końcówek i łamaniu się włosów.

Czy ocet jabłkowy nadaje się do każdego rodzaju włosów?

Ocet jabłkowy można nakładać na wszystkie rodzaje włosów. Najbardziej pomocny będzie w przypadku włosów o typie mieszanym. Wielu stylistów zaleca jednak stosowanie octu jabłkowego tym, którzy mają cienkie włosy. Jeśli natomiast masz suche włosy, to produktu należy używać tylko kilka razy w miesiącu, po rozcieńczeniu wodą.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

Po pierwsze: nie nakładaj octu jabłkowego bezpośrednio na włosy lub skórę głowy. Może powodować podrażnienie, ponieważ jest bardzo kwaśny i mocny – mówi Haygood. Najlepiej używać produktów zawierających w sobie ocet jabłkowy, a nie używać go samodzielnie. Możesz również rozcieńczyć płukankę do włosów octem jabłkowym.

Najlepszym sposobem użycia szamponu i odżywki z octem jabłkowym jest wmasowanie ich w mokrą skórę głowy przez około 2 minuty, a następnie dokładnie spłukać – mówi Haygood.

Istnieje również opcja płukania octem jabłkowym. Taka kuracja idealna będzie, gdy stosuje się ją raz w tygodniu – mówi Federico. Używa się jej po umyciu włosów szamponem, a przed nałożeniem odżywki.

Ocet jabłkowy ma ogrom zalet, jednak, jak ze wszystkim, warto zachować ostrożność. Jeśli po zastosowaniu octu jabłkowego poczujesz pieczenie, swędzenie lub suchość skóry głowy, zaprzestań jego używania i sięgnij po produkt zalecony przez profesjonalistę – podsumowuje Bacchi.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.com