Jeśli wypróbowałaś/eś już każdą możliwą mgiełkę do poduszek, koc z obciążeniem i techniki oddechu przed snem i nadal masz z nim problemy, to według ekspertów z Mattress Online, znalezienie okna snu może być rozwiązaniem. Oto, czym jest i jak to zrobić. 

Co to jest okno snu?

Okno snu to najlepszy czas, w którym człowiek powinien zasnąć – okres, w którym mózg chce i oczekuje snu. Okno snu każdego będzie inne. To wszystko zależy od osoby i jest bardzo indywidualne.

Aby zrozumieć czym jest okno snu, wyobraź sobie siebie na stacji kolejowej. Jest późno w nocy i czekasz na swój pociąg. Kiedy w końcu przyjedzie, możesz albo wsiąść do niego i pojechać do celu, albo nie wsiąść i poczekać na kolejny.

Chloe Angus, Wellbeing Manager w Cavendish Care, wyjaśnia: Jeśli uda ci się zasnąć w odpowiednim czasie, masz znacznie większe szanse na dobry sen.

Jak znaleźć okno snu?

Chociaż okno snu u każdego będzie inne – a określenie twojego może zająć trochę czasu – Chloe sugeruje próbowanie między 21:30 a 23:30. Właśnie w tym czasie przypada optymalne okno snu dla większości osób.

Jeśli wypracujesz sobie odpowiednią rutynę snu i regularnie będziesz zasypiać o tej samej porze, wykształcisz w mózgu dobry nawyk snu, który będzie miał pozytywny wpływ na twój ogólny stan – dodaje Chloe.

Jak więc znaleźć to konkretne okno snu? Pamiętaj o optymalnych 8 godzinach snu – radzi Chloe. – Bez względu na to, czy uważasz, że potrzebujesz zalecanych 8 godzin snu, czy nie, odwołaj się do tego punktu odniesienia, gdy będziesz szukać swojego okna snu. Na przykład, jeśli musisz wstać o 6:00, staraj się zasnąć o 22:00.

Teraz, gdy już mniej więcej znasz swoje okno snu, oto jak zasnąć w zgodzie z nim. Radzi Chloe.  

Zobacz także:

Przygotuj się, że nie zaśniesz od razu za każdym razem

Rzadko zdarza się tak, że zasypiamy od razu po przyłożeniu głowy do poduszki. Jeśli więc chcesz zasnąć do godziny 22:00 połóż się do łóżka odpowiednio wcześnie, na przykład o 21:30. Szczególnie, jeśli wyciszenie się zajmuje ci trochę czasu. Przygotuj się do snu, ustal swoją rutynę i unikaj wszystkiego, co może mieć wpływ na trudniejsze zasypianie.

Ogranicz kofeinę i unikaj podjadania późno w nocy

Najlepiej unikać napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata, kawa i napoje energetyczne, od południa. Ostatni posiłek powinnaś/powinieneś zjeść co najmniej 2-3 godziny przed planowanym pójściem spać. Dzięki temu dasz swojemu organizmowi szansę na prawidłowe strawienie jedzenia jeszcze przed zaśnięciem.

Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych w nocy

To, że światło niebieskie emitowane przez telefony i inne urządzenia elektroniczne nadmiernie pobudza umysł, to wiedza ogólna. Jednak rodzaj treści, jakie oglądasz przed snem również może mieć wpływ na jego jakość. Wyłącz powiadomienia, korzystaj z funkcji „nie przeszkadzać", używaj filtrów na noc i unikaj stymulujących treści przed snem.

Zorganizuj wieczorną rutynę, aby zoptymalizować okno snu

Nasz umysł i ciało lubią rutynę. Zdrowa rutyna przed snem obejmująca czytanie, słuchanie relaksującej muzyki lub pielęgnację, pomoże ci się uspokoić i wyciszyć.

Stwórz dziennik snu

Zapisuj to, co cię rozprasza, twoje myśli na papierze przed snem. Prowadź dziennik snu. Zawrzyj w nim również godziny, do których możesz robić określone rzeczy oraz takie, od których możesz robić inne. Na przykład wypicie ostatniej filiżanki kawy – godzina 12:00, napoje bezkofeinowe i ziołowe – po 12:00, ostatni posiłek – 19:00, odłożenie telefonu, rozpoczęcie wieczornej rutyny – 21:00. Gdy usuniesz wszystkie rozproszenia, twoje ciało będzie w stanie rozpoznać, kiedy naturalnie chce pójść spać.

Słodkich snów!

Ten artykuł pojawił się pierwotnie w Glamour UK