„Osobliwość” („The Wonder”) – o czym jest ta historia?

„Osobliwość” („The Wonder”) opiera się na powieści Emmy Donoghue „Cud” z 2016 roku, która została zainspirowana fenomenem, opisanym w mediach sprzed ponad wieku. Akcja tego niezwykłego „thrillera z epoki” przenosi nas do drugiej połowy XIX wieku, do małej wioski w Irlandii, gdzie Anna O’Donnell rozpoczyna dobrowolny post. Głodówka podjęta w ramach „żarliwego wyznania wiary” opiera się na spożywaniu wyłącznie „manny z nieba”.

Gdy okazuje się, że jedenastolatka bez jedzenia przeżywa kilka miesięcy, zainteresowanie historią „cudu” zatacza coraz szersze kręgi... Do mediów trafiają pierwsze doniesienia o dziewczynce, która do funkcjonowania nie potrzebuje pokarmu, na miejsce zaczynają zjeżdżać głodni sensacji i duchowych uniesień pielgrzymi.  

Pobożna społeczność postanawia zbadać sprawę i wzywa do siebie przedstawicielkę świata nauki. Angielska pielęgniarka ze szkoły Florence Nightingale, Lib Wright, ma dwa tygodnie, by zbadać, co tak naprawdę dzieje się w domu O’Donnellów. Wraz z rozwojem akcji okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej zawiła i skomplikowana, niż początkowo mogło się wydawać. 

 „Osobliwość” – twórcy 

Za reżyserię odpowiada pochodzący z Chile Sebastián Lelio, który zasłynął produkcją „Fantastyczna kobieta” z 2018 roku. To pierwszy chilijski obraz nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Wnikając w intymność głównej bohaterki, twórca przedstawił w nim matrycę stereotypów dotyczących kobiecego ciała i postrzegania kobiecości. 

O „Osobliwości”, czyli pierwszym swoim dużym projekcie po zdobyciu Nagrody Akademii Filmowej, Lelio mówi jako o szansie na zbadanie kolejnych fascynujących go przestrzeni refleksji:

Przeniesienie na ekran powieści „Cud” Emmy Donoghue daje mi nie tylko szansę na zobrazowanie zderzenia między rozumem a wiarą, jednostką a wspólnotą, posłuszeństwem a buntem, ale także – na własną interpretację tego, czym może być dzieło „z epoki” – twierdzi reżyser. 

Scenariusz „Osobliwości” Sebastián Lelio napisał we współpracy z Alice Birch. Ta ostatnia ma doświadczenie w przekładzie języka literackiego na ekran – wcześniej pracowała przy serialu „Normalni ludzie” na podstawie powieści Sally Rooney (na koncie ma też m.in. takie tytuły jak  „Sukcesja”) 

 „Osobliwość” – obsada

W roli głównej (pielęgniarki Lib Wright) w „Osobliwości” wystąpiła Florence Pugh. 26-letnia Brytyjka, nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Małe kobietki” Grety Gerwig, ma w swoim zawodowym portfolio wiele udanych ról w głośnych produkcjach. Są wśród nich m.in. „Midsommar. W biały dzień”, „Czarna wdowa” czy „Don’t Worry Darling” – obraz Olivii Wilde z Harrym Stylesem, który jeszcze przed premierą wzbudził ogrom emocji. 

Zobacz także:

Na ekranie Pugh partneruje rozpoczynająca karierę aktorską Kíla Lord Cassidy (wcześniej próbowała swoich sił w epizodycznych rolach w produkcjach „Zabójcza portierka” i „Pani Lowry i syn”). Z kolei Tom Burke (którego możecie kojarzyć z „Pamiątki”, „Tylko Bóg wybacza”, „Rozpustnik”) wcielił się w Williama Byrne'a, dziennikarza śledczego odpowiedzialnego za relacjonowanie „cudu”, pozwalającego Annie żyć bez jedzenia.

„Osobliwość” na Netfliksie: kiedy premiera?

Światowa premiera filmu „Osobliwość” miała miejsce 13 września na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (TIFF). Nie mieliście/ nie miałyście szansy być wtedy w Kanadzie? Nic straconego. Najnowsze dzieło Sebastiána Lelio jest już dostępne na Netfliksie.

„Osobliwość” – zobacz zwiastun filmu

Oficjalny zwiastun „Osobliwości”, który ukazał się 4 października, sugeruje, że „cudowny post” Anny O’Donnell to coś znacznie większego, niż mieszkańcy wioski mogą sobie wyobrazić. Lib jest zdeterminowana, aby odkryć prawdę, obserwując wszystkie poczynania swojej pacjentki, która rzekomo nie jadła od czterech miesięcy. Aktorka? Wybrana? Po 14 dniach wnikliwego „śledztwa” pielęgniarka  musi przedstawić wnioski „radzie starszych”...