Ostatnia kwadra Księżyca 

Na pewno zdarzało wam się słyszeć od znajomych lub członków rodziny, że podczas pełni Księżyca gorzej im się śpi, a w czasie nowiu mają większe problemy z porannym podniesieniem się z łóżka. Wiele osób wierzy, że nasz naturalny satelita ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu, a naukowcy od lat prowadzą badania w celu potwierdzenia i wytłumaczenia tego typu teorii. Życie „zgodne z Księżycem” często wyznają osoby, które mają duży kontakt z medycyną ludową i naturalną. Według jej zasad, aby osiągnąć homeostazę w organizmie, trzeba jak najbardziej dostosować się do cyklu naturalnego ziemskiego satelity. 

Wyróżniamy cztery fazy Księżyca: 

 • pierwsza kwadra (występuje kilka dni po nowiu, kiedy na niebie widzimy pierwszą połowę tarczy Księżyca), 
 • pełnia (nasz naturalny satelita jest dokładnie oświetlony, widzimy całą jego tarczę) ,
 • trzecia kwadra, nazywana także ostatnią kwadrą (na niebie widać drugą połowę tarczy Księżyca). 
 • nów (satelita jest niewidoczny, ponieważ znajduje się między Słońcem a Ziemią). 

Ostatnia kwadra Księżyca – wpływ na samopoczucie 

Księżyc w drugiej kwadrze może spowodować pogorszenie naszego samopoczucia, przede wszystkim ze względu na zwiększoną senność i zmęczenie organizmu. Jest to okres regeneracji, w którym warto skupić się na odpoczynku i wyciszeniu, znaleźć czas tylko dla siebie. W ostatniej kwadrze humor mogą poprawić nam aktywności takie jak gotowanie, wyjazd do SPA, długie spacery czy wieczór z filmem.   

Ostatnia kwadra Księżyca sprzyja zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, dlatego jej występowanie na niebie jest świetnym momentem na rozpoczęcie diety, jeżeli ze względów zdrowotnych jest nam potrzebna. Nasz metabolizm działa wtedy o wiele szybciej, a dodatkowo nie powinniśmy odczuwać potrzeby podjadania. Musimy oczywiście pamiętać, że dieta nie powinna być głodowa ani zbyt obciążająca dla organizmu, a w pierwszych dniach obniżenia ilości spożywanych kalorii musimy skupić się na regeneracji i odpoczynku. 

Występowanie na niebie Księżyca ubywającego to dobry czas na ścinanie włosów, a także wszelkie zabiegi wellness i beauty. Podczas tej kwadry nasza skóra jest delikatnie mniej ukrwiona, dzięki czemu ból może być mniej odczuwalny. To dobry czas na depilację woskiem, zabiegi z użyciem lasera czy oczyszczanie twarzy. Sprzyja też walce z cellulitem, a także oczyszczaniu organizmu z toksyn. W tym okresie polecamy wszelkie detoksykujące zabiegi i kąpiele, które poprawią nasze samopoczucie na kolejny miesiąc. 

Ostatnia kwadra Księżyca – wpływ na zdrowie 

Istnieją teorie, że oprócz poprawy albo obniżania naszego samopoczucia, fazy Księżyca mogą mieć też wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy i naukowczynie z całego świata od lat prowadzą badania na temat powiązania niektórych schorzeń z kwadrą naszego naturalnego satelity. Przykładowo: jakiś czas temu odkryto, że podczas pełni mamy większe predyspozycje do wystąpienia kolki nerkowej. Jak ostatnia kwadra Księżyca wpływa na zdrowie?                                         

Część specjalistów i specjalistek jest zdania, że fazy Księżyca przyczyniają się do zakłóceń w gospodarce hormonalnej człowieka. Chodzi tutaj przede wszystkim o wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, i melatoniny, odpowiedzialnej za jakość naszego snu. Podczas występowania ostatniej kwadry możemy odczuwać większe zmęczenie i potrzebę regeneracji, niż w innych okresach tego samego miesiąca. 

Zobacz także:

Ostatnia kwadra Księżyca może powodować zmęczenie i obniżenie odporności, zwiększa podatność na przeziębienia i wszelkiego rodzaju choroby zakaźne. Warto wtedy jeszcze staranniej dbać o swoje zdrowie i samopoczucie, a także nie dopuszczać do zbytniego przemęczenia organizmu.            

Księżyc ubywający na niebie to świetny czas na wszelkiego rodzaju zabiegi stomatologiczne. Będą one mniej odczuwalne, a dodatkowo ewentualne plomby i wypełnienia zębów założone w tym okresie powinny lepiej się trzymać i posłużyć nam na dłużej. 

Ostatnia kwadra Księżyca 2022 – daty 

Jak już zostało powiedziane według medycyny ludowej życie w zgodzie z fazami Księżyca może przyczynić się do polepszenia naszego zdrowia i samopoczucia. W jakich datach będziemy mieli do czynienia z pierwszą kwadrą Księżyca w 2022 roku? Przedstawiamy dokładną listę: 

 • 25 stycznia 2022 
 • 23 lutego 2022 
 • 25 marca 2022 
 • 23 kwietnia 2022 
 • 22 maja 2022
 • 21 czerwca 2022 
 • 20 lipca 2022 
 • 19 sierpnia 2022 
 • 17 września 2022
 • 17 października 2022
 • 16 listopada 2022 
 • 16 grudnia 2022.