„Joker” powraca z sequelem

„Joker” – tytułowy bohater kinowego hitu wyreżyserowanego przez Todda Phillipsa – to chyba najbardziej tragiczny bohater, jakiego oglądaliśmy w ostatniej dekadzie. Postać Arthura Flecka, w którą wcielił się Joaquin Phoenix, przyniosła aktorowi Oscara i absolutnie wyszła poza ramy komiksów o Gotham City, które ją zrodziły. 

Film Phillipsa sprzed trzech lat to bowiem fascynujące studium choroby psychicznej i wykluczenia społecznego –  niebezpiecznej kombinacji, która przynosi rozpaczliwe skutki. W odpowiedzi na doznawaną udrękę w bohaterze (fenomenalnie zagranym przez Phoenixa) budzi się żądza krwawej zemsty. Chory umysł zostaje opętany przez demony.

Dramat z 2019 roku, mocno odstający od uniwersum DC Comics, z którego się wywodzi, wstrząsnął widzkami i widzam, rozłożył na łopatki krytyczki i krytyków. Dostał 11 nominacji do Oscara i dwie statuetki (poza Phoenixem wyróżnienie dostała Hildur Guðnadóttir za muzykę do produkcji). Zarobił 1 mld 74,4 mln dolarów przy budżecie 55 mln dolarów, zyskując miano najbardziej dochodowego filmu z kategorią wiekową R (obejmującą produkcje niewskazane dla osób poniżej 17. roku życia). 

Dla osób, które marzyły o sequelu opowieści o Arturze Flecku, mamy dobrą wiadomość: reżyser i  współscenarzysta filmu potwierdził, że powstanie kontynuacja hitu. W czerwcu 2022 roku publikował w mediach społecznościowych dwa zdjęcia: scenariusza i Joaquina Phoenixa czytającego scenariusz sequela.

„Joker: Folie à Deux” – co oznacza tytuł 2. części?

2. część produkcji otrzymała tytuł „Joker: Folie à Deux”. Francuska fraza odnosi się do medycznego terminu oznaczającego paranoję udzieloną (inne terminy: paranoja indukowana lub obłęd udzielony) – to stan, w którym osoba blisko związana z chorym lub chorą zaczyna bez krytycyzmu odnosić się do urojeniowych myśli i w końcu sama zbliża się w stronę obłędu.

Czy tytuł 2. odsłony wskazuje na to, że Joker tym razem otrzyma partnerkę bądź partnera? Wszystko na to wskazuje. Wielu fanów i wiele fanek uważa, że Arthur nawiąże relację z Harley Quinn, czyli inną fikcyjną postacią pojawiającą się w komiksach i filmach związanych z historią Batmana. Jak będzie naprawdę? Trudno na ten moment powiedzieć. Zdjęcia jeszcze się nie zaczęły, nieznana jest także obsada – za wyjątkiem Phoenixa. Wiemy jedynie, że współautorem scenariusza jest Scott Silver

„Joker: Folie à Deux” będzie musicalem

Na tym jednak niespodzianki się nie kończą. Reżyser Todd Phillips nie zamierza jedynie rozwijać historii Artura Plecka, ale wprowadzi do niej zupełnie nowe, świeże elementy. Po pierwsze – jak podaje „The Hollywood Reporter” – zmieni gatunek. Sequel „Jokera” będzie bowiem musicalem, a w jednej z ról głównych zamierza obsadzić ikonę współczesnej muzyki.

Zobacz także:

Trudno sobie to wyobrazić, prawda? Biorąc jednak pod uwagę geniusz reżysera, możemy się spodziewać, że potrafi on pracować z nawet najbardziej nieprawdopodobnymi konceptami.   

fot. Getty Images

 „Joker” 2: Lady Gaga jako Harley Quinn

Choć szczegóły fabuły wciąż pozostają tajemnicą, potwierdzone zostało pojawienie się Harley Quinn w kontynuacji „Jokera”. Nic dziwnego – w komiksowej serii o Batmanie psychiatra w Arkham Asylum zakochała się w Jokerze i stała się jego partnerką w zbrodni, zatem wprowadzenie tej postaci wydaje się logicznym posunięciem.

Todd Phillips obsadził w tej roli Lady Gagę. Ikona muzyki i mody coraz odważniej porusza się ostatnio również w świecie Hollywood. Gwiazda filmów Narodziny gwiazdy i Dom Gucci” z powodzeniem zakończyła rozmowy z Warnerem na temat swojego angażu i pochwaliła się tą informacją na swoich oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.

Obsada „Jokera 2” powiększa się

Joaquin Phoenix i Lady Gaga nie będą jedynymi gwiazdami nadchodzącej produkcji. Jak donoszą amerykańskie media, w obsadzie „Joker: Folie à Deux” znajdą się też m.in. znany m.in. z roli Alastora „Szalonookiego” Moody'ego w „Harrym Potterze” Brendan Gleeson oraz Zazie Beetz, którą można było już oglądać w „Jokerze” z 2019 roku.

Z kolei z najnowszych, jeszcze nieoficjalnych informacji, do których dotarł serwis deadline.com, dużą rolę w filmie Todda Phillipsa otrzymała właśnie Catherine Keener. Ceniona aktorka znana jest przede wszystkim z ról w filmach „Być jak John Malkovich” i „Capote”, za które otrzymała nominacje do Oscara.

Catherine Keener dołącza do obsady filmu „Joker: Folie à Deux” / fot. Getty Images

„Joker 2” – mocne pierwsze zdjęcie Joaquina Phoenixa z planu

W grudniu 2022 roku Todd Phillips oficjalnie oznajmił na Instagramie: wystartowały prace na planie filmu „Joker: Folie à Deux”. Reżyser jednocześnie opublikował zdjęcie tytułowego bohatera. Dzień pierwszy. Nasz chłopak – podpisał fotkę. Joaquin Phoenix prezentuje się na niej naprawdę mrocznie. Już teraz widać jak na dłoni, że kontynuacja megahitu przyniesie nam ogrom emocji.

„Joker: Folie à Deux”: pierwsze zdjęcie Lady Gagi robi wrażenie

W święto zakochanych reżyser zamieścił na swoim Instagramie drugie zdjęcie z planu, a zarazem pierwszy kadr portretujący Lady Gagę w filmie „Joker: Folie à Deux”. Fotografia przedstawia Harley Quinn i Jokera w objęciach. Czuć pomiędzy nimi elektryzujące napięcie i pewną nutę zamierzonego szaleństwa. Szczęśliwych walentynek – napisał Todd Phillips, puszczając oko do swoich fanek i fanów. Zresztą co tu dużo opowiadać, zobaczcie same i sami.

„Joker: Folie à Deux”: data premiery 

Studio Warner Bros. ujawniło datę premiery filmu „Joker: Folie à Deux”. Film w reżyserii Todda Phillipsa zadebiutuje w kinach 4 października 2024 roku. Też nie możecie się doczekać?