Wszyscy jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach technologia, która mimo wszystko nas łączy, może również działać odwrotnie i powodować między nami podziały. Dzieje się tak coraz częściej i wszędzie. Nowe badania rzucają światło na współczesne zjawisko zwane „phubbingiem”.

Czym jest phubbing?

Określenie phubbing jest połączeniem słów „phone” (po polsku „telefon”) i „snubbing”(po polsku „lekceważenie”). Phubbing istnieje więc wtedy, gdy ignorujesz swojego partnera, partnerkę, ale również i przyjaciół, ponieważ swoją uwagę poświęcasz telefonowi czy innemu urządzeniu elektronicznemu. Nowe badania wykazały, że może stanowić to poważny problem dla twojego związku.

Tak właśnie twierdzą naukowcy z Nigde Omer Halisdemir University, którzy w nowym badaniu opublikowanym w „Computers in Human Behaviour” udowodnili, że wysoki wskaźnik phubbingu wiąże się z niższym poziomem satysfakcji związkowej i małżeńskiej. W tym badaniu, którego współautorami są Suat Kılıçarslan i İzzet Parmaksı, zespół wziął pod lupę 712 osób w małżeństwach (347 kobiet i 365 mężczyzn) z miast w regionie środkowej Anatolii w Turcji i ocenił relację phubbingu z poziomem satysfakcji małżeńskiej. W tym badaniu phubbing zdefiniowano jako ignorowanie drugiej osoby i koncentrowanie się na swoich smartfonach.

Co phubbing oznacza dla twojego związku?

Naukowcy badali negatywne skutki takiego zachowania. Bardzo często pojawiało się rozczarowanie osobą, która dopuściła się phubbingu.

Różne osoby mogą mieć różne oczekiwania, takie jak nawiązywanie kontaktu wzrokowego czy otrzymywanie informacji zwrotnej podczas wzajemnej komunikacji – piszą autorzy. – Jednak w przypadku phubbingu oczekiwania te nie zostają spełnione, co powoduje, że phubbowana osoba doświadcza negatywnych emocji i postrzega swojego partnera lub partnerkę jako niegrzecznych i niedbałych. Może prowadzić to do większych ilości konfliktów i mniejszego poziomu intymności w związkach.

W badaniu ustalono, że zachowania phubbingowe osób w związkach małżeńskich w sposób negatywny wpływały na satysfakcję z małżeństwa – czytamy w końcówce raportu. To absolutnie nie dziwi.

Według Hildy Burke, psychoterapeutki, terapeutki par i autorki „The Phone Addiction Workbook”, phubbing to temat który często pojawia się podczas jej sesji terapeutycznych.

Uwaga jest najcenniejszym „zasobem” w dzisiejszych czasach. Nigdy nie mieliśmy tak wielu rozpraszaczy. Cały czas coś wibruje, piszczy czy pulsuje. Ten temat często pojawia się u par, z którymi pracuję – frustracja spowodowana tym, że ich partnerzy rozpraszają się telefonami – mówi Burke.

Mam jednego klienta, który powiedział, że jego telefon był wyłączony tylko podczas terapii. Pracowałam też z klientami, którzy odbierali telefony, gdy uprawiali seks – dodała. Dlaczego to wszystko jest tak emocjonalne? Ponieważ sprowadza się do dzieciństwa. Burke powiedziała, że, gdy byliśmy niemowlętami, to właśnie przez kontakt wzrokowy wiedzieliśmy, że jesteśmy kochani. Jest w nas coś, co pragnie tego połączenia. Chcemy być kochani poza słowami, poza prezentami, poza czynami. Bez tej uwagi czujemy się niekochani i zaniedbywani – kontynuowała psychoterapeutka.

Zobacz także:

Jak radzić sobie z phubbingiem w związku?

Najlepszy sposób na phubbing (i nie tylko)? Komunikacja. Warto porozmawiać ze swoim partnerem czy partnerką. Zacząć od odłożenia telefonów do kolacji i dowiedzenia się, jakie mamy granice. Innym przydatnym sposobem jest „modelowanie” zachowania, którego oczekujesz – mówi Burke. – Jeśli chcesz, żeby twój partner zwrócił na ciebie uwagę, pokaż mu, jak to się robi. Miej na uwadze to, czy wiesz, jak ty możesz dawać tę uwagę. Ta metoda może być przydatna, jeśli ty i twój partner/partnerka jesteście w sytuacji typu double phubbing, czyli – jak już pewnie zgadliście – ignorujecie siebie nawzajem, ponieważ więcej uwagi poświęcacie swoim telefonom. Kolejna rada pochodzi od dziennikarki Claire Cohen, która poruszyła ten temat w „Woman’s Hour”. Opisała tam, jak ona i jej mąż przed snem postanowili zostawić telefony w kuchni, na dole, po to, aby uniknąć pułapki phubbingu, który wpływał na jakość ich małżeństwa.

Ale nie tylko nasze romantyczne relacje cierpią z powodu phubbingu. Badania wykazały, że korzystanie z telefonu w jakiejkolwiek społecznej sytuacji może źle wpłynąć na każdą relację.

Co zrobić, jeśli jesteś phubberką lub phubberem?

Co, jeśli czytasz ten tekst i myślisz: Czy jestem phubberką/phubberem? Może to być oznaką dbania o swoje zdrowie psychiczne. Jak wykazało badanie z University of Georgia z 2021 roku – jeśli często „phubbujesz” osoby wokół siebie, może oznaczać to lęk społeczny i/lub depresję. Ale może to być też po prostu zły nawyk, nad którym należy pracować. Mamy nadzieję, że jeśli często zdarza ci się „phubbować”, to powyższy tekst otworzył ci oczy i dał ci do myślenia.

Ten artykuł ukazał się pierwotnie na Glamour UK