„Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija” – głośny reportaż Jona Krakauera

W Stanach triumfy święci ekranizacja głośnego reportażu międzynarodowej sławy alpinisty i dziennikarza Jona Krakauera „Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija”. W wydanej w 2003 roku książce autor bada okoliczności brutalnego morderstwa kobiety i jej kilkumiesięcznego dziecka z 1984 roku. Zabójca, wyznawca radykalnego odłamu mormonizmu (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich), twierdził, że postępował „zgodnie z wolą boską”.

Krakauer w swoim dziele szuka odpowiedzi na pytania o istotę wiary utożsamianej z cnotliwością i posłuszeństwem, a jednocześnie kreśli przenikliwy portret Stanów Zjednoczonych, które w jego opowieści stają się „krajem proroków”.

Głośna publikacja mimo upływu lat nie traci na aktualności. Teraz ponownie wszyscy o niej mówiąc na skutek ekranizacji Hulu. Serial, którego angielski tytuł „Under the Banner of Heaven” brzmi jak tytuł literackiego pierwowzoru, zebrał entuzjastyczne (by nie powiedzieć: euforyczne) recenzje.

Szokujące, fascynujące śledztwo dotyczące wiary – pisze Roger Ebert. 

„Elegancka medytacja na temat brutalnej wiary”, „adaptacja doskonałej książki Jona Krakauera, jest definicją powolnego spalania z satysfakcjonującą zapłatą na końcu”, „wrażliwy, intymny portret rozrachunku” – czytamy w innych miejscach.

A to zaledwie kilka z licznych głosów zachwytu.

„Pod sztandarem nieba” – seria warty obejrzenia

W limitowanej, 7-odcinkowej serii Daisy Edgar-Jones (którą znacie z serialu „Normalni ludzie” na postawie książki Sally Rooney, a wkrótce będziecie ją mogli i mogły zobaczyć w ekranizacji powieści Delli Owens „Gdzie śpiewają raki”) wcieliła się w postać Brendy Lafferty, kobiety która została w brutalny sposób zamordowana przez jej szwagra. Śledztwo dotyczące bestialskiego mordu prowadzi detektyw Jeb Pyre, którego zagrał Andrew Garfield (niedawno można go było oglądać w filmie „Król internetu”, a chwilę wcześniej w głośnym „Tick, tick... Boom!”). W role skazanych Rona i Dana Laffertych wcielili się Sam Worthington i Wyatt Russell. W obsadzie znaleźli się także m.in.  Seth Numrich, Chloe Pirrie, Billy Howle i Rory Culkin.

Showrunnerem produkcji jest Dustin Lance Black, zdobywca Oscara za scenariusz filmu „Obywatel Milk” z Seanem Pennem. Reżyserował  David Mackenzie, którego możecie kojarzyć choćby z „Aż do piekła”. Producentami „Under the Banner of Heaven” są między innymi Jason Bateman („Ozark”), Brian Grazer i Ron Howard.

Zobacz także:

Serial  „Pod sztandarem nieba” miał premierę 28 kwietnia na platformie Hulu. W Polsce nie jest jeszcze dostępny, ale ma się wkrótce pojawić na platformie Disney+. Gdy poznamy konkretną datę, na pewno was poinformujemy.