Polskie filmy i seriale coraz częściej odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Dotyczy to produkcji, które są dostępne na popularnych platformach streaminowych (np. na Netfliksie czy HBO Max) i nie tylko. To z kolei otwiera kolejne drzwi grającym w nich aktorkom oraz aktorom. Przypominamy, które polskie gwiazdy pojawiły się w produkcjach realizowanych poza granicami kraju. Wśród nich m.in. Joanna Kulig, Piotr Adamczyk, jego żona Karolina Szymczak, Marcin Dorociński, Natalia Klimas, Maciej Musiał czy Tomasz Kot

Polskie aktorki w zagranicznych produkcjach: Agnieszka Grochowska, Joanna Kulig i kto jeszcze?

Weronika Rosati od lat rozwija swoją karierę w Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie wiele ról w amerykańskich produkcjach. Mogłyśmy oglądać ją m.in. w „Luck” od HBO, drugim sezonie „Detektywa” oraz jedenastej serii „Nie z tego świata”. Z kolei Kasia Smutniak mieszka i pracuje we Włoszech. Odnosi spektakularne sukcesy. Zagrała choćby w świetnym filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Pisząc o polskich aktorkach, które wystąpiły w zagranicznych filmach i serialach, nie mogłybyśmy nie wspomnieć także o Joannie Kulig. Po sukcesie „Zimnej wojny” jej kariera nabrała rozpędu. Gwiazda wystąpiła m.in. w „The Eddy”, a niedawno także w „She Came to Me”, czyli komedii romantycznej w reżyserii Rebeki Miller. 

Na uwagę zasługuje również „Plotkara”. Jedną z najbardziej lubianych bohaterek oryginalnej wersji kultowego serialu (nie tylko) dla młodzieży była Dorota, która została wykreowana przez Zuzannę Szadkowski. W jednym z odcinków pojawiła się również Natalia Klimas. Fanki oraz fani „Gossip Girl” na pewno pamiętają ten epizod. 

Polscy aktorzy w zagranicznych filmach i serialach. Gdzie zagrali Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Piotr Adamczyk i Maciej Musiał?

Wspomniana „Zimna wojna” pozwoliła szerszej publiczności poznać nie tylko Joannę Kulig, ale również Tomasza Kota. Po sukcesie, jaki osiągnął poruszający film Pawła Pawlikowskiego, popularny aktor wystąpił m.in. w serialu „Świat w ogniu: Początki”. Co ciekawe, w obsadzie tej produkcji pojawiło się więcej gwiazd z Polski, w tym m.in. Borys Szyc (którego mogłyśmy oglądać też w serialu „Kierunek: Noc”) czy Mateusz Więcek. Na brak zainteresowania cenionych na całym świecie twórców i twórczyń nie może narzekać także Piotr Adamczyk. Regularnie piszemy na Glamour.pl o jego kolejnych projektach zawodowych. Aktor zagrał m.in. w „Hawkeye” z uniwersum Marvela, a także „Miłość po angielsku”. Z kolei Karolina Szymczak, jego żona, zagrała choćby u boku Brada Pitta i Margot Robbie w filmie „Babilon”.

W naszym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć też Macieja Musiała, który zagrał w głośnym „Wiedźminie” u boku Henry’ego Cavilla, a niedawno został obsadzony w jednej z głównych ról w „1899”. Niestety drugi z wymienionych seriali Netfliksa nie doczekał się kontynuacji. Bardzo żałujemy, ponieważ Maciej Musiał był świetny w roli Olka. 

Kolejny polski aktor, który robi karierę nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju, to Marcin Dorociński. Najpierw zachwycił w „Gambicie królowej”, a następnie w kontynuacji serialu „Wikingowie: Walhalla”. Co więcej, gwiazdor zagra u boku Toma Cruise’a w „Mission: Impossible 8”

Polki i Polacy w zagranicznych filmach i serialach: Rafał Zawierucha, Agata Buzek, Izabella Miko i kto jeszcze?

Zanim Rafał Zawierucha trafił do Hollywood, a konkretnie na plam filmu „Pewnego razu... w Hollywood" w reżyserii Quentina Tarantino, tak zwaną Krainę Snu podbijali już wcześniej Alicja Bachleda-Curuś czy Izabella Miko. Z kolei europejskie kino cenią sobie m.in. Agata Buzek, Michalina Olszańska i Jakub Gierszał. Ten – powiedzmy sobie szczerze – jeden z najzdolniejszych polskich aktorów młodego pokolenia ma na koncie kilka niemieckojęzycznych produkcji, gdyż mówi w tym języku równie dobrze, co po polsku. To kilka z naprawdę wielu przykładów. Więcej znajdziecie w naszej galerii (na dole strony). Te polskie aktorki oraz polscy aktorzy naprawdę zachwycają. 

Zobacz także: