To, że polskie seriale mogą podbijać świat udowadnia właśnie produkcja Netflixa W głębi lasu. Obraz na podstawie powieści o tym samym autorstwa Harlana Cobena bije rekordy oglądalności w Australii, Kanadzie czy w Brazylii. Oprócz inspiracji (Harlan Coben jest Amerykaninem) cała produkcja jest oczywiście polska, łącznie z obsadą, czyli m.in. Grzegorzem Damięckim i Agnieszką Grochowską. Dla tej jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek podbijanie międzynarodowej widowni nie jest nowością. Grochowska ma na swoim koncie m.in. serial Sanktuarium zła (Sanctuary), szwedzko-włoskiej produkcji z dreszczykiem. A po W głębi lasu zapewne posypią się kolejne propozycje.

Co aktorom z serialu „W głębi lasu” kojarzy się z latami 90.? Pytamy Grzegorza Damięckiego i Huberta Miłkowskiego [WIDEO] >>>

Agnieszka Grochowska nie jest oczywiście wyjątkiem. Od lat swoją karierę w Hollywood rozwija Weronika Rosati, gwiazda czerwcowego numeru GLAMOUR. Weronika ma na swoim koncie role w kilku serialach, a do tych najgłośniejszych należą Luck produkcji HBO, gdzie Polka pojawiła się u boku Dustina Hoffmana, 2. sezon serialu Detektyw oraz 11. sezon Nie z tego świata, czyli Supernatural. Choć były to niewielkie epizody, Weronika cały czas pracuje w Hollywood, gdzie czeka na kolejne wyzwania.

Polskie aktorki w zagranicznych serialach: Agnieszka Grochowska, Joanna Kulig i kto jeszcze?

W Krainie Snu nazwisko zdążyła wyrobić sobie już Joanna Kulig. Po wielkim sukcesie nominowanego do Oscara w trzech kategoriach filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, Kulig zaczęła pracować głównie za granicą. Efektem są role w dwóch serialach dwóch ogromnych serwisów streamingowych. Pierwszy z nich to Hannah od Amazona, gdzie partnerowała Joelowi Kinnamanowi, a drugi to produkcja Netflixa The Eddy. W serialu Damiena Chazelle’a, reżysera La La Land, Kulig wcieliła się w Mayę i zagrała jedną z głównych ról, prezentując nie tylko swoje aktorskie, ale i wokalne umiejętności. Czekamy na więcej!

Z nieco starszych seriali w kontekście polskiej obsady warto wymienić oczywiście Gossip Girl, czyli Plotkarę. W obsadzie tej kultowej już produkcji znalazła się Zuzanna Szadkowski. I zagrała Dorotę, czyli opiekunkę Blair Waldorf (Leighton Meester). Nie jest to jedyny serial w dorobku tej aktorki. Oprócz Gossip Girl ma na swoim koncie także obraz The Knick z Clive’em Owenem w roli głównej. W Plotkarze epizod zagrała także inna polska aktorka, Natalia Klimas. Pamiętacie odcinek z jej udziałem? 

„Gossip Girl” - poznajcie obsadę kontynuacji „Plotkary”. Oto główni bohaterowie! >>>

Polscy aktorzy w zagranicznych serialach. Gdzie zagrali Tomasz Kot, Borys Szyc i Maciej Musiał?

Nie tylko aktorki świetnie radzą sobie w zdobywaniu ról w zagranicznych serialach. Tomasz Kot, filmowy partner Kulig z Zimnej wojny, dzięki roli w obrazie Pawlikowskiego dostał angaż do produkcji BBC Świat w ogniu: Początki. Choć nie była to postać pierwszoplanowa, jeszcze więcej widzów mogło przekonać się o talencie rodzimego autora.

Zobacz także:

W tej samej produkcji zagrał też Borys Szyc, którego także mogliśmy zobaczyć w serialu Kierunek: Noc. I niewykluczone, że Szyc pojawi się także w kontynuacji, o ile platforma zdecyduje się na 2. sezon. O zagraniczne role walczy też Maciej Musiał. Jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia miał okazję pojawić się u boku samego Henry’ego Cavilla w 1. sezonie serialu Wiedźmin.

Polacy w zagranicznych filmach: Rafał Zawierucha, Agata Buzek, Izabella Miko i kto jeszcze?

Polaków można również zobaczyć w wielu filmach. Zanim Rafał Zawierucha trafił do Hollywood, a konkretnie na plam filmu Pewnego razu... w Hollywood Quentina Tarantino, Krainę Snu podbijali już wcześniej Alicja Bachleda-Curuś (która podbija także serce Colina Farrella, z którym ma syna, Henry'ego), Izabella Miko czy wspomniana już Weronika Rosati. Z kolei europejskie kino cenią sobie Marcin Dorociński, Agata Buzek, Michalina Olszańska i Jakub Gierszał. Ten jeden z najzdolniejszych polskich aktorów młodego pokolenia ma na koncie kilka niemieckojęzycznych produkcji, gdyż włada tym językiem równie płynnie, co polskim. 

I to nie wszystko! Kto jeszcze z polskich aktorek i aktorów wystąpił w zagranicznych filmach i serialach? SPRAWDŹCIE TUTAJ >>>